Evropska komisarka za širitev Marta Kos, ki je po srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem minuli teden v Bruslju tako v Srbiji kot Sloveniji – odzvalo se je tudi več evropskih poslancev – doživela plaz kritik, se ta konec tedna mudi v Sloveniji. Spomnimo, da je bil razlog za kritike njena objava na omrežju X, da je bil sestanek s srbskim predsednikom konstruktiven. Sestanek je pri tem potekal le štiri dni po enem največjih protestov v novejši srbski zgodovini. Prav v zvezi s tem protestom so zakrožili tudi številna pričevanja in posnetki, ki nakazujejo, da so srbske oblasti proti protestnikom uporabile zvočno orožje. Oblasti uporabo sicer zanikajo. In čeprav so sprva zanikale posedovanje zvočnega topa, so naposled le priznale, da zvočni top imajo.

Po tednu dni ostrih kritik na njeno objavo pa je Marta Kos včeraj le stopila pred medije in opravila intervju za N1 ter Radio Slovenija. Spomnimo, da smo ob začetku afere v zvezi z objavo Marte Kos, kot tudi ob samem začetku protestov v Srbiji konec lanskega leta, tudi na Dnevniku naslovili vprašanja na komisarko. Odgovorov do današnjega dne nismo prejeli.

Povsem razumem, da se ljudje ne strinjajo z objavo, a prosim za razumevanje, da mojega dela ne presojate po 280 znakih.

Marta Kos, evropska komisarka za širitev

»Ne presojajte mojega dela po 280 znakih«

»Povsem razumem, da se ljudje ne strinjajo z objavo, a prosim za razumevanje, da mojega dela ne presojate po 280 znakih,« je dejala Marta Kos v intervjuju za N1. Podobno se je zagovarjala tudi v intervjuju za Radio Slovenija: »Težko je v 280 znakih povedati to, kar sem lahko zdaj vam v oddaji, ki traja nekaj minut. Spoštujem različna mnenja. Razumem tudi, da so tisti, ki zlasti v Srbiji demonstrirajo že precej dolgo, s tem nezadovoljni, ampak v diplomaciji je tako, da bi velikokrat škodovali različnim stranem, če bi povedali vse.« Poudarila je še, da vse in vsega ne more in ne sme razkriti niti v intervjuju.

»Vedno bom zagovarjala, da se pogovarjamo s politiki, z ljudmi, ki lahko kaj naredijo,« pa je v pogovoru za N1 odgovorila na očitke glede njenega srečanja z Vučićem​​. »Povejte mi, s kom se lahko ta hip v Srbiji sploh pogovarjamo, da bomo dosegli reforme, vse tisto, kar načeloma zahtevajo tudi protestniki, študenti in opozicija, če ne z Vučićem. In to je bila moja tema pogovora s srbskim predsednikom.« S tem je komisarka nakazala, da država trenutno nima ne premierja ne ministrov s polnimi pooblastili, zato je pogovor mogoč le s predsednikom Srbije. »Pomembno se mi zdi povedati, da tisto, kar zahtevajo protestniki in študenti, od Srbije zahteva tudi evropska komisija,« je še dejala. Po njeni oceni je nepravilen tudi odnos srbskih oblasti do nevladnih organizacij. »V času zastoja v pogajanjih zadnje mesece sem bila v stiku z nevladnimi organizacijami v Srbiji. Nekatere sem sprejela, kar smo tudi objavili, ali pa smo z njimi v stiku, pa o tem ne govorim, ker so me prosili, naj tega ne naredim, ker bi bili lahko zato ogroženi. Protestirala pa sem pri predsedniku Vučiću zaradi izvajanja nasilja in ustrahovanja nevladnih organizacij. Kako naj to naredim drugače kot tako, da se z njim srečam in mu to tudi odkrito povem?« je dejala.

Spomnimo, da smo ob začetku afere v zvezi z objavo Marte Kos, kot tudi ob samem začetku protestov v Srbiji konec lanskega leta, tudi na Dnevniku naslovili vprašanja na komisarko. Odgovorov do današnjega dne nismo prejeli.

V intervjuju je povedala še, da je evropska komisija od srbskega predsednika tokrat le dobila zagotovilo, da bo po daljšem zastoju v pogajanjih za članstvo v EU Srbija v prihodnjih tednih naredila pomembne korake naprej na področju volilne in medijske zakonodaje ter boja proti korupciji. Slednje je po svojem srečanju z Vučićem in s predsednikom evropskega sveta Antoniom Costo v začetku tega tedna sporočila tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. Marta Kos meni, da brez reform Srbija evropske poti ne bo mogla nadaljevati.

Ne širitev, ampak združevanje

V sklopu obiska komisarke je včeraj v Hiši EU potekala tudi javna razprava o evropski širitveni politiki in aktualnih izzivih Evropske unije. Marta Kos je v pogovoru dejala, da v današnjih časih čuti podobno energijo kot v času osamosvojitve Slovenije, razpada Jugoslavije in Sovjetske zveze, združitve Nemčije in drugih geopolitičnih premikov v začetku 90. let. Meni, da so izzivi današnjega časa predvsem varnost, zahtevne geopolitične razmere in iskanje novih načinov za širitev Unije. Dejala je, da namesto besede širitev sama raje uporablja besedno zvezo združevanje Evrope, kar zanjo pomeni združevanje na osnovi skupnih vrednot, kot so spoštovanje vladavine prava in človekovih pravic. »Prvič doživljamo, da ne velja več sistem, ko so države kandidatke izpolnile pogoje in nato vstopile v EU. Danes imamo namreč zunanje sile, ki hočejo preprečiti določenim državam, da bi postale članice. Tega ob nobeni širitvi v preteklosti ni bilo,« je dejala komisarka.

Evropska komisarka za širitev je napovedala, da bi lahko Črna gora in Albanija pogajanja za vstop v Unijo končali že do leta 2026 ali 2027.

Glede izzivov na Zahodnem Balkanu pa je še posebej izpostavila razmere v Bosni in Hercegovini ter normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino, ob čemer je še napovedala, da bi lahko Črna gora in Albanija pogajanja za vstop v Unijo končali že do leta 2026 ali 2027. Ob tem je kritizirala dolgotrajne in zapletene postopke za sprejem novih članic, pri čemer bi po njenem mnenju pomagalo, da bi za določene odločitve zadostovala kvalificirana večina.

Marta Kos se bo danes srečala s premierjem Robertom Golobom in zunanjo ministrico Tanjo Fajon. Na Brdu pri Kranju se bo srečala še z notranjimi ministri držav procesa Brdo-Brioni, pred tem pa bo pristojnima odboroma DZ predstavila delovni program evropske komisije za leto 2025. 

Priporočamo