Poslanec Miha Kordiš, ki ga je disciplinska komisija Levice izključila iz stranke, je sredi aprila nato izstopil tudi iz njene poslanske skupine. »Več denarja za orožje in manj za pokojnine je zadnji žebelj v krsto nekdanje leve alternative«, je med drugim zapisal takrat. Zelo kritičen je bil do osnutka pokojninske reforme, ki je skozi socialni dialog nastal pod taktirko ministrstva za delo, ki ga vodi Kordišev nekdanji politični sopotnik Luka Mesec. »Četudi smo danes v parlamentu formalno zastopani z enim poslancem, zagotavljamo, da bomo izkoristili vsa razpoložljiva politična sredstva za zoperstavljanje tej izredno škodljivi pokojninski 'reformi',« je napovedal Kordiš. Napovedana je bila tudi nova stranka. Sedaj je jasno, da se bodo Kordiševi imenovali »Mi, socialisti!«, ustanovni kongres pa načrtujejo jeseni.

Zakaj »Mi, socialisti!«? »Kapitalizem ni porazil socializma z argumenti, ampak s propagando. Beseda socializem je postala tarča posmeha, diskreditacije, strahu in priučenega sramu. Kapitalistični sistem, ki si je podredil vse od javnih storitev do jezika, jo je označil za grožnjo, jo izgnal iz političnega prostora in jo spremenil v zgodovinsko opozorilo in ne v možno prihodnost. Ob tem je zamolčal dejstvo, da so ključne družbene pridobitve (delavske pravice, javno zdravstvo, brezplačno šolstvo) rezultat socialističnih bojev in ne religije prostega trga,« navajajo v taboru bodoče stranke in dodajajo, da je zato skrajni čas, da besedo socializem zopet vrnejo ljudem.

Dolga brada trenj

Spomnimo, da je do prvih trenj med stranko in Kordišem oziroma med tako imenovanim aktivističnim in vladnim delom stranke prišlo predlani. Kordiš je ocenil, da je Levica pod vodstvom Luke Mesca zašla in da pozablja na lasten program, s somišljeniki pa je zahteval konec sredinjenja. Tako imenovano levo krilo Levice je takrat zasedlo 15 od 25 sedežev v svetu stranke. Po sestopu Mesca je pozneje mesto koordinatorja stranke zasedla Asta Vrečko, a napetosti se niso pomirile povsem. Med stranko in Kordišem je znova počilo februarja lani, ko je poslanska skupina na mandatno volilno komisijo poslala predlog za razrešitev Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih državnega zbora in v preiskovalni komisiji.

Kot jedro spora je bilo takrat javnosti predstavljeno zaposlovanje v poslanski skupini. Komisija stranke je zavrnila eno od kandidatk, Kordišu pa so v Levici očitali, da je s statusom poslanca pritiskal na poslansko skupino in skušal izsiliti njeno zaposlitev. »O takšnih stvareh se odrasli ljudje kot prvo pogovarjajo znotraj stranke, ne pa pred kamerami. Kot drugo pa je očitno, da je problem v tem, da vztrajam pri nekaterih usmeritvah iz koalicijske pogodbe in konec koncev iz programa stranke,« je zdaj že nekdanji član Levice takrat komentiral očitke. Novembra lani je nato svet stranke Kordišu, ki je vodstvu očital pomik na sredino in zmotno zadovoljnost z delovanjem v okviru ministrstev in parlamenta, zamrznil članstvo. Njegove pogoste javne kritike so videli kot destruktivne, to je kot delovanje proti lastni stranki. Koordinatorici sveta Nataši Sukič je bilo v luči tega naloženo, da zoper njega vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke. Letos marca je Kordiša nato disciplinski organ izključil iz stranke. Še mesec dni pozneje je poslanec zapustil poslansko skupino.

Priporočamo