Minister za delo Luka Mesec je konec oktobra napovedal, da bodo socialni partnerji v začetku novembra v okviru ekonomsko-socialnega sveta (ESS) sedli za mizo in znova spregovorili o spremembah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Predstavniki gospodarstva so namreč vse od uveljavitve kritični do sprememb. Javno vztrajajo pri stališču, da so spremembe neživljenjske in da so prinesle le dodatne administrativne obremenitve za delodajalce. Po naših informacijah je včeraj na to temo potekal sestanek ožje skupine, ki jo je imenoval ESS. Cilj je najti kompromisno rešitev. Do preboja za zdaj ni prišlo, pogovori naj bi se nadaljevali v roku enega meseca, to je konec novembra oziroma v začetku decembra.

V najbolj problematičnih sektorjih – gradbeništvu, gostinstvu, turizmu in predelovalni industriji – je inšpektorat zaznal bistveno več kršitev kot lani.

Po mnenju naših sogovornikov veliko manevrskega prostora ni, bi se pa vseeno dalo določene stvari malo poenostaviti ali olajšati, ne da bi to šlo v škodo pravic oziroma omejitve možnosti nadzora. Na strani delojemalcev so v preteklosti sicer že nakazali, da bi bili pripravljeni popustiti pri evidentiranju odmorov. Ni pa bilo po naših informacijah včeraj recimo na mizi predloga o možnosti različnih režimov po poklicnih skupinah. Ob tem spomnimo, da so na ministrstvu za delo po zbiranju pripomb k noveli zakona prvi osnutek sprememb zakonodaje pripravili že februarja. Na podlagi odzivov so predlagali recimo vnovičen poseg v definicijo delavca, za katerega se zahteva evidentiranje delovnega časa – zakon bi tako zajel manj delavcev. Prav tako bi na ministrstvu črtali evidentiranje odmorov. A socialni partnerji se glede predlaganih sprememb doslej niso uskladili.

Na mizi več različic sprememb

Minister Mesec je sicer konec oktobra dejal, da je bil zakon dovolj testiran na terenu, da se lahko socialni partnerji informirano pogovorijo o tem, v katerih delih ga je smiselno prilagoditi. Vsebine na tej točki še ne sme javno komentirati, je pa razkril, da iščejo kompromis v smeri, da bi zakon obdržal svoje pozitivne lastnosti, hkrati pa bi podjetja delno administrativno razbremenili. »Nekaj različic že imamo izoblikovanih in smo že nekaj časa v neformalnih pogovorih s socialnimi partnerji,« je navedel minister. Ob tem je bil jasen, da se je prenova zakonodaje, predvsem v delu, ki se nanaša na popisovanje začetka in konca dela zaposlenih, izkazala za učinkovito. V najbolj problematičnih sektorjih – gradbeništvu, gostinstvu, turizmu in predelovalni industriji – je inšpektorat zaznal bistveno več kršitev kot lani.

V petek o stalni shemi skrajšanega delovnega časa

Socialni partnerji bodo v petek, 8. novembra, na seji ekonomsko-socialnega sveta opravili prvo razpravo na temo stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, je napovedal minister Luka Mesec. Predvsem se bo treba pogovoriti, kako take sheme uporabljati panožno, je poudaril.

Spomnimo, da je novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti začela veljati maja lani, nato pa po polletnem prehodnem obdobju v praksi zaživela prejšnji november. Strožje evidentiranje delovnega časa delodajalcem po novem nalaga, da morajo za posameznega delavca beležiti čas prihoda in odhoda z dela, obseg izrabe odmora med delovnim časom, pa na primer opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa. Novela je uvedla tudi pravico, da se delavci lahko seznanijo s podatki o zabeleženem delovnem času. 

Priporočamo