Kot so navedli, zakon o dolgotrajni oskrbi predvideva prispevno stopnjo v višini enega odstotka, prispevek pa bi plačevali tako delavci in delodajalci kot tudi upokojenci, ob tem pa sistem dolgotrajne oskrbe še vedno ni ustrezno vzpostavljen. Po njihovem mnenju se upravičeno pojavljajo dvomi, ali bo pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, ki naj bi začela veljati 1. julija, dejansko zaživela ali bo ostala zgolj mrtva črka na papirju. Pri tem pa bo vlada pobirala prispevek, ne da bi zagotovila izvajanje uzakonjenih pravic, trdijo.
Ob tem so navedli, da je med tistimi, ki skrbijo za svoje družinske člane, največ prav upokojencev, ki pa po novem zakonu ne morejo dobiti statusa oskrbovalca in pripadajočih pravic. Če pa bi ostal v veljavi zakon prejšnje vlade Janeza Janše, bi bil upokojeni partner, ki skrbi za ženo ali moža, upravičen do tega statusa, trdijo.
Maljevac: Status oskrbovalca bodo lahko dobili tudi upokojenci
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je sicer na neformalnem srečanju z novinarji konec januarja dejal, da na ministrstvu pripravljajo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, po katerem bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobile tudi upokojenke in upokojenci. Predlog naj bi jim omogočil oddajo vloge s 1. julijem.
Upokojenec, ki bo oskrbovalec, bo po njegovih besedah obravnavan tako kot vsi drugi upokojenci, ki znova vstopijo na trg dela. Glede na to mu bo bo poleg izplačila 1,2 minimalne plače v državi v skladu s pokojninskim zakonom za določeno obdobje pripadlo izplačilo dela pokojnine, ki bi jo prejemal, če se ne bi znova aktiviral. Upravičen bo do 21 dni dopusta, oskrbovana oseba pa bo v tem času v socialno-varstveni ustanovi.