V tokratnem prispevku smo govorili s Tilnom, lastnikom spletne trgovine Opremisidom.com in pohištvenega bloga Tilen.Space, ki nam bo podrobneje opisal to tematiko.

Katere lastnosti mora imeti kvaliteten pisarniški stol?

Ko izbirate Pisarniški stol, bodite pozorni poleg izgleda, ki je večini na prvem mestu, tudi na njegovo uporabne lastnosti, ki jih vsebuje.

Nastavljivost po višini

Nastavljivost po višini spada med osnovne lastnosti, ki jo večina oziroma vsi pisarniških stoli imajo vključeno v ceno. Sama nastavljiva višina se razlikuje med proizvajalci in varira nekje med 20 in 40 cm.

Pomembno je, da so vaša stopala trdno na tleh in roke vodoravno glede na ploščo pisalne mize.

Širina in globina sedišča

Sedež mora biti dovolj širok in globok, da vas udobno podpira. Globina (od sprednjega do zadnjega dela sedalne površine) mora biti tolikšna, da lahko sedite s hrbtom ob naslonjalu medtem ko med zadnjim delom kolen in sedežem ostane kakšen centimeter prostora.

Standardna globina in širina pisarniškega stola pri nas je okoli 50 cm.

BODITE POZORNI: Pri kvalitetnejših pisarniških stoli višjega cenovnega razreda boste opazili , da lahko nastavljate tudi nagib sedeža naprej ali nazaj.

Podpora ledvenega dela

Podpora za ledveni del hrbta je morda najpomembnejša prilagoditev stola v boju proti bolečinam. Vse skupaj se začne z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Posledično svojo držo prilagodite tako, da jo ublažite, kar vodi v zvijanje , zasuk in neravnovesje hrbtenice.

Posledično, kolikor veliko presedite na stolu, glejte da bo to ena od prioritet pri izboru bodočega pisarniškega stola.

BODITE POZORNI: pri Cenovno dostopnejših modeli lahko nastavljate samo višino ledvenega dela medtem ko pri dražji stolih tudi globino.

Naslon pisarniškega stola

Naslonjalo pisarniškega stola je navadno tako široko kot sedišče – torej okoli 50 cm. V večini primerov je ločeno od sedišča in pri dražjih izdelkih tudi nastavljivo po višini.

Pomembno je, da nudi popolno naravno vaši hrbtenici, pri čemer je potrebno posebno pozornost nameniti podpori zgoraj omenjenega ledvenega dela.

Naslonjalo za rok

Naslonjala za roke pri pisarniškem stolu je priporočljivo, da so nastavljiva. Prava višina je, ko naše roke udobno počivajo in so ramena ves čas sproščena. Med delom poskrbimo, da so komolci rahlo naslonjeni medtem ko podlaket med tipkanjem ne sme biti na naslonjalu za roke.

BODITE POZORNI: Boljši pisarniški stoli omogočajo tudi nastavitev globine naslonjala in odmik od trupa.

Material

Material pisarniškega stola mora biti predvsem udoben in vzdržljiv. Sam sem zagovornik tkanine, ki diha in je danes zelo vzdržljiva, za razliko od usnja, na katerega se lepim med poletjem in je hladen pozimi.

Podnožje pisarniškega stola

Ko kupujemo otroški pisarniški stol, to navadno ni ključnega pomena, saj bo sama obremenitev bistveno nižja.

Po drugi strani, ko kupujem stol za opremo pisarne, je podnožje izrednega pomena, saj vpliva na samo življenjsko dobo.

Če vaše delo vključuje veliko sedenja, vsekakor izberite kovinsko podnožje. Po drugi strani, če bo služil občasni domači pisarniški uporabi, je plastično podnožje zadosti.

NASVET: Preverite tudi naše pisarniške omare in pisarniške mize, da dopolnite izgled vaše pisarne.

Priporočamo