Prebivalci, ki so mlajši od 26 let, imajo po novem tudi na manj vidnih zobeh pravico do belih kompozitnih zalivk. Zobozdravniki, ki so že lani omenjali vračanje koncesij, oporekajo cenam tovrstnih storitev, v zdravniški zbornici pa izpostavljajo zmedo pri uvajanju novosti. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zatrjujejo, da so cene realne in da gre pri novostih za spremembe na bolje.

Situacija povzroča veliko zmede in nejasnosti.

Barbara Škrlj, predsednica odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije

Pri zamiku v družbi Romunije

Nosečnice in doječe matere so pravico do belih zalivk na vseh zobeh dobile že pred časom, preostalim prebivalcem pa so, razen ko gre za tako imenovani vidni sektor zob, v javnem sistemu za zdaj še vedno namenjene le amalgamske zalivke. Bela zalivka brez doplačila bo zanje na voljo šele od julija 2026. Slovenija je bila po podatkih ZZZS poleg Romunije edina država, ki je uveljavljala tovrstno izjemo pri odpravljanju amalgama pri zobozdravstvenih storitvah v EU z začetkom letošnjega leta.

Nekatere spremembe v zobozdravstvu bodo veljale od julija. Za zalivke na mlečnih zobeh bo v javnem zdravstvu poleg kompozitnega materiala na voljo tudi material kompomer, ki je manj občutljiv za vlago v ustni votlini. Za tako imenovane inleje, onleje ali overlaje, ki jih uporabljajo ob nadomeščanju obsežnega dela zoba, bo poleg kompozitnega materiala možna izbira tudi porcelan.

Opuščanje amalgama bo po trenutnih ocenah ZZZS na leto stalo več kot 16 milijonov evrov, financirati pa bo treba do 50 dodatnih ambulant. Lani so v mrežo vključili 18 zobozdravstvenih ambulant od 24, ki so jih iskali z razpisom. Dodatne širitve bo predvidela bodoča vladna uredba, ki bo urejala financiranje zdravstva.

Na ZZZS vztrajajo, da so priznane cene belih zalivk realne in da temeljijo na stroškovni analizi. Če bi celovito pripravljeni izračuni pokazali drugače, so pripravljeni cene materialov ponovno preveriti, so dali vedeti ob kritikah iz zobozdravniških vrst.

Izvajalec je posamezniku vedno dolžan nuditi zobnoprotetični pripomoček iz standardnih materialov, za kar mu ni treba doplačati, ZZZS poudarja v zloženki o novostih. »Lahko vam ponudi uporabo nadstandardnih ali drugih materialov, ob tem pa vam mora hkrati predstaviti njihove prednosti in višino doplačila. Če se s tem strinjate, morate podpisati pisno soglasje,« sporočajo zavarovancem. Na ZZZS vztrajajo, da so priznane cene belih zalivk realne in da temeljijo na stroškovni analizi. Če bi celovito pripravljeni izračuni pokazali drugače, so pripravljeni cene materialov ponovno preveriti, so dali vedeti ob kritikah iz zobozdravniških vrst.

Predlogi zbornice: refundacije in prenova košarice pravic

Bistveno drugače na trenutno dogajanje gledajo v Zdravniški zbornici Slovenije. Po njihovih informacijah naj bi že prihajalo do vračanja koncesij. »Nekateri izvajalci še čakajo na sestanek z ministrstvom za zdravje in ZZZS, po katerem bodo sprejete nadaljnje odločitve,« je dejala Barbara Škrlj, predsednica odbora za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici. »Situacija povzroča veliko zmede in nejasnosti. Kolegi izražajo ogorčenje nad točkovanjem in cenami, ki jih je določil ZZZS,« je poudarila.

Odbor za zobozdravstvo predlaga uveljavitev alternativnih materialov, ki jih je predlagal tudi pristojni razširjeni strokovni kolegij za to področje (gre za najvišji posvetovalni organ v posamezni stroki). Ti materiali bi omogočili ohranitev dostopnosti zobozdravstvenih storitev, poudarjajo v zbornici, ZZZS pa bi moral tak ukrep ustrezno finančno ovrednotiti. »Nujno potrebna je tudi prenova košarice pravic, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje,« ugotavlja Barbara Škrlj. Zavzeli so se še za vzpostavitev sistema refundacije stroškov pri storitvah zunaj javne mreže. V tem primeru bi bilo po njihovem smiselno pokriti 80 odstotkov cene, ki jo določi ZZZS. 

Priporočamo