Desettedenski poletni premor učencev od pouka mnogim staršem predstavlja velike izzive in nelagodje. Direktorica javnega zavoda Mala ulica, ki je največji ponudnik subvencioniranega in brezplačnega počitniškega varstva v Ljubljani, Eva Strmljan Kreslin, ob tem že leta opozarja, da so šolske poletne počitnice v naši državi predolge in da počitniško varstvo ni luksuz, ampak nujen servis.

»Šolarji imajo 14 tednov počitnic letno, njihovi starši pa imajo v povprečju 5 do 6 tednov letnega dopusta. Predvsem mlajši šolarji so zelo težko sami doma 9 ur, zato je organizirano počitniško varstvo izjemno pomembna in potrebna podpora vsem zaposlenim staršem,« meni direktorica Male ulice. Pojasnila je, da se programi počitniškega varstva otrok v Mestni občini Ljubljana (MOL) izvajajo kot javna služba, ki jo subvencionirajo MOL, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, del pa krijejo starši.

Ker predstavlja za mnogo družin, predvsem tistih, ki imajo več otrok ali so v socialno-ekonomsko slabšem položaju, varstvo otrok med počitnicami velik strošek, ki pa je zaradi zaposlenosti staršev neizogiben, so v Mali ulici ogorčeni, da je potrebno za izvedbo in prijavnino počitniškega varstva plačevati 22 odstotni davek na dodano vrednost (DDV).

Manj bolnišk in drugih izostankov

»Menimo, da bi moral biti prispevek staršev za počitniško varstvo, ki ga izvajamo kot javno službo, oproščen plačila DDV. S tem bi bil prispevek staršev za več kot petino cenejši, posledično pa bi bilo počitniško varstvo dostopnejše,« meni Eva Strmljan Kreslin.

»So starši v času šolskih počitnic resnično lahko produktivni, če v službenem času ne vedo, kje je in kaj počne njihov šolar? Je pametno, da otroci med šolskimi počitnicami nenadzorovano cele dneve visijo na internetu?« se sprašuje direktorica. Izpostavila je še, da starši, ki imajo med počitnicami otroke v varnem varstvu, učinkoviteje opravljajo svoje delo, ne izkoriščajo bolniških odsotnosti in ali kako drugače izostajajo od dela.

Na ministrstvu za finance za pobudo Male ulice glede oprostitve plačila DDV za izvajanje programov dnevnega počitniškega varstva otrok, ki so se ji pridružili tudi v nekaterih drugih javni zavodih in organizacijah, že lani niso imelo posluha. V javnem zavodu so zato ministrstvo nedavno vnovič pozvali, naj ponovno premisli svojo odločitev glede obdavčitve počitniškega varstva.

Eva Strmljan Kreslin, direktorica Javnega zavoda Mala ulica. Foto: Tina Jereb

Eva Strmljan Kreslin, direktorica Javnega zavoda Mala ulica. Foto: Tina Jereb

Stroga prepoved elektronskih naprav

V Mali ulici, kjer poleg varstva omogočajo tudi kakovostno dopolnilno izobraževanje za otroke, bodo sicer letos še razširili mrežo svojih programov počitniškega varstva. Njihovo vodilo bo še naprej vključevati vse otroke, predvsem tiste iz ranljivih družin, in ustvarjati spodbudno okolje za optimalen razvoj njihovih zmogljivosti.

Poudarek osmih različnih programov, ki bodo potekali na šestih različnih lokacijah, bo na kulturno-umetnostni vzgoji, športnemu udejstvovanju, gibanju v naravi, zavedanju pomembnosti skrbi za okolje in sočloveka ter nestruktirirani igri, ki je zelo pomembna za razvoj otrok in jo ti obožujejo. Prijave za udeležbo v programih bodo odprli v torek, 6. maja. Na voljo bo več kot 900 mest za počitnikovanje otrok, pri čemer bodo 168 otrokom omogočili brezplačno udeležbo v programih.

»Želimo si, da bodo otroci čim več časa preživeli v prosti igri v naravi namesto ob elektronskih napravah, saj se zavedamo, da se najhujše socialne razlike med otroki pokažejo prav po počitnicah: nekateri otroci jih namreč preživijo kreativno, zabavno in poučno, drugi pa priklopljeni na splet. Tudi zato bodo pri nas elektronske naprave še naprej prepovedane,« je še zaupala Eva Strmljan Kreslin. 

Priporočamo