Še včeraj v Gibanju Svoboda skupaj z notranjim ministrom Boštjanom Poklukarjem uradno niso dajali signalov, da bi lahko pristali na ultimat dela koalicije, ki je zahteval odstop šefa policije in ponovitev razpisa, saj je upravno sodišče ugotovilo, da je bil sklep o izpolnjevanju pogojev ob imenovanju Senada Jušića nezakonit. Danes zjutraj pa je Poklukar nato stopil pred novinarje in sporočil, da je sprejel odstop Jušića. Za vršilca dolžnosti minister predlaga dosedanjega direktorja uprave kriminalistične policije Damjana Petriča.
Na vprašanje, ali pričakuje, da se bo Jušić ponovno prijavil na razpis za generalnega direktorja, je odgovoril, da je to vprašanje za Jušića. Ta je sicer po svoji izjavi danes zapustil novinarsko konferenco in na vprašanja ni odgovarjal.
Minister verjame, da bo vlada sprejela njegov kadrovski predlog. Poklukar je sicer ocenil, da je Jušić v slabih dveh letih vodenja policije svoje delo opravil zelo dobro, pri čemer je kot največje izzive naštel ponovno uvedbo notranje kontrole na meji s Hrvaško in Madžarsko, pomoč policije pri popoplavni sanaciji, nadzor nezakonitih migracij in delo na področju kriminala.
Poklukarja naslednji teden sicer čaka še zagovor v državnem zboru. V opoziciji mu v interpelaciji očitajo nepravilnosti na centru za varovanje in zaščito ter kršitev v postopku imenovanja šefa policije Jušića. Očitajo mu še predrag nakup stražarskih hišk za policiste, nasilje na območjih z romskim prebivalstvom, opustitev dolžnega ravnanja in izgubo zaupanja javnosti.
V Gibanju Svoboda so tako vendarle sledili željam koalicijskih partneric SD in Levice, ki sta vztrajali, naj generalni direktor policije Senad Jušić odstopi. Njihov ultimat namreč do včeraj ni bil uslišan, pri čemer sta stranki v primeru neodstopa napovedovali, da na interpelaciji njuni poslanci v državnem zboru ne bodo podprli Poklukarja.
Kaj odstop Jušića pomeni za interpelacijo Poklukarja?
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je za Dnevnik v prvem odzivu dejal, da spoštuje in pozdravlja odločitev gospoda Jušića: »S tem korakom je pomembno razbremenil policijo marsikaterih očitkov, ki so se nakopičili v zadnjem času. V naslednjem koraku je ključno, da se čim prej sproži nov razpis, da dobi policija polnopravnega generalnega direktorja. In da se čim prej razreši situacijo na centru za varovanje in zaščito, ki je verjetno najbolj nevralgična točka ta trenutek.«
Kaj današnja novica pomeni za njihovo podporo ministru na interpelaciji prihodnji teden? »Jušić je s to potezo bistveno razbremenil tudi ministra Poklukarja, o tem, kako bomo ravnali prihodnji teden pa se bomo dokončno v poslanski skupini še pogovorili.« Je torej možnost, da bi se vzdržali, še na mizi? »Ta trenutek ne bi špekuliral. Verjamem, da je minister v tem času, ko so se začeli očitki, potegnil marsikatero potezo. Prav tako poteza Jušića, kot že rečeno, bistveno vpliva na našo odločitev.«
V stranki se morajo še pogovoriti »To je higienski minumum, ki smo ga pričakovali. O nadaljnji podpori oziroma nepodpori pa se bomo znotraj poslanske skupine še pogovorili,« pa je na vprašanje, kaj za odstop pomeni za glasovanje na interpelaciji, v imenu Socialnih demokratov povedal Damijan Zrim.
Tudi Poklukar sicer ni želel ugibati, ali lahko sedaj pričakuje podporo poslancev manjših koalicijskih partneric. »Interpelacija je vedno glasovanje vseh poslank in poslancev. Jaz bom v državnem zboru na vse očitke v interpelaciji seveda odgovoril, poslanci pa so tisti, ki na koncu odločajo,« je sklenil.
Minister vztraja, da je bilo imenovanje Jušića zakonito
Poklukar je odgovarjal tudi na očitke, da je sestop Jušića v funkciji tega, da se v javnosti utiša kritike zoper njegovo delo. Da so v koaliciji ocenili, da mora nekdo od njiju z Jušićem zapustiti položaj oziroma da mora Jušić oditi, da lahko Poklukar ostane, je zavrnil. Obrazložil je, da je Jušić kot veteran vojne za Slovenijo, karierni policist, ki je dolgo delal na področju kriminalistične policije, dovolj načelen, da je uvidel, da so očitki zoper njega postali preveliko breme za slovensko policijo.
Minister je tudi ponovno poudaril, da je bil Jušić na mesto generalnega direktorja imenovan zakonito, da je sodišče ugotovilo, saj da postopka imenovanja ni treba ponoviti in imenovanja ni razveljavilo. Gre za selektivno branje sodbe, sodišče namreč imenovanja resda ni razveljavilo, je pa seveda ugotovilo, da je bil sklep o izpolnjevanju pogojev ob imenovanju Jušića nezakonit.
»Odgovornost, da je bil pomanjkljivo obrazložen sklep, ni na strani Senada Jušića, ne na meni kot ministru in nenazadnje ne na sami vladi, ampak je uradniški svet tisti, ki ni zadostno obrazložil sklepa,« je sicer minister s prstom pokazal na uradniški svet. Gre za preusmerjnje pozornosti, saj je seveda vlada Roberta Goloba zelo dobro vedela, kaj je zapisalo sodišče in je zato odgovorna, da je mesec dni in pol po pravnomočnosti sodbe dopustila nezkaonito stanje na čelu policije.
Glede centra za varovanje in zaščito pa je dejal, da je generalnemu direktorju policije z obvezno usmeritvijo naložil temeljito reorganizacijo centra in da je policija po njegovih informacijah k reorganizaciji že pristopila. Verjame, da bo to pripravljeno do 1. aprila. Ob tem je omenil, da sta pred nadzorom, ki ga je odredil februarja lani, nadzora na centru nazadnje opravila njegova predhodnika Katarina Kresal leta 2010 in Vinko Gorenak leta 2012. Nepravilnosti, ki so bile ugotovljene v tokratnem nadzoru, je Jušić po ministrovih besedah začel takoj odpravljati. Poročilo je predano specializiranemu državnemu tožilstvu, ki preiskuje morebitne sume storitve kaznivega dejanja pripadnikov te enote, je še dodal Poklukar.