Predsednika slovenske in hrvaške vlade Janez Janša in Andrej Plenković sta po srečanju v ponedeljek v Zagrebu navedla, da sta izmenjevala stališča o mnogih vprašanjih na bilateralni in evropski ravni, v ospredju pa da sta bili vojna v Ukrajini in energetska kriza. Ko sta odgovarjala na novinarska vprašanja, sta omenila, da sta se pogovarjala tudi o problemu ribolova v Piranskem zalivu, a podrobnosti nista razkrivala. O tem, kaj se slovenski politiki dogovarjajo s hrvaškimi, običajno izvemo dan kasneje v »uradnem listu« hrvaških oblasti – v časniku Večernji list, kjer so objavili nekaj podrobnosti o domnevnem načrtu, s katerim bi rešili težave hrvaških in slovenskih ribičev, ki ribarijo v akvatoriju Piranskega zaliva.

Ključna rešitev razveljavitev kazni

Ključna rešitev, ki naj bi jo že več mesecev snovali slovenski in hrvaški diplomati, naj bi se nanašala na vzpostavitev območij skupnega ribolova in razveljavitev vseh kazni, ki so jih ribiči obeh držav prejeli v minulih letih od razglasitve sodbe arbitražnega sodišča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško v Piranskem zalivu. Hrvaški organi pregona so slovenskim ribičem po zadnjih podatkih doslej izdali skoraj 1500 plačnih nalogov, slovenska policija pa hrvaškim ribičem približno 1600.

Zaradi informacij o snovanju načrta s Hrvaško, ki bi ga lahko razumeli tudi kot dvostranski dogovor, so protestirali Socialni demokrati, saj so prepričani, da slovenska vlada s tem ogroža arbitražni sporazum. Podpredsednik SD Matjaž Nemec je dejal, da smo lahko zaradi poteze vlade Janeza Janše tik pred točko nepovratka za prihodnost odločbe, ki je nastala pod okriljem arbitražnega sodišča. Arbitražni sporazum je bil potrjen na referendumu in v državnem zboru, zato naj bi aktualna vlada z nekimi parcialnimi sporazumi načenjala veljavnost dokumenta, ki je izjemnega pomena za Slovenijo.

Hrvaški ribiči bolje opremljeni?

»Janša zlorablja svoj položaj za dogovore o nečem, kar je bilo že rešeno. S tem ogroža sodbo arbitražnega sodišča,« je dejal Nemec. Poleg tega je opozoril, da je načrt po informacijah, ki so na voljo, pisan na roko hrvaškim ribičem, ki da si želijo loviti v slovenskih teritorialnih vodah, ker je tam več rib kot v hrvaškem morju. Na ministrstvu za zunanje zadeve so se odzvali, da dogovor s Hrvaško v nobenem primeru ne bi imel nobenega vpliva na arbitražno razsodbo, ki da je »dokončna in zavezujoča«. Do sklepanja dogovorov s Hrvaško imajo zadržke tudi slovenski ribiči. Vodja piranskih ribičev Zlatko Novogradec je izjavil, da razmišljajo o protestni noti, ki bi jo ribiči naslovili na pristojne državne predstavnike. Novogradec je pojasnil, da nasprotujejo načrtu, o katerem sploh niso bili obveščeni in o katerem nič ne vedo. Opozoril je, da imajo hrvaški ribiči drugačna plovila za ribolov, zastavlja pa se tudi vprašanje nadzora ribolova v slovenskih vodah. 

Priporočamo