Dogodek v Murski Soboti na nogometni tekmi med Muro in Mariborom, ko je bilo zaradi odvrženega eksplozivnega telesa navijačev Maribora poškodovanih pet nogometašev, en član strokovnega štaba Mure in otrok, ki je opravljal delo pobiralca žog, še vedno močno odmeva. Iz Nogometne zveze Slovenije sporočajo, da se morajo problematike lotiti skupaj z vsemi vpletenimi.

Na nogometnih stadionih v Sloveniji se je do zdaj zgodilo ogromno navijaških incidentov, a takšnega, kot se je v nedeljo v Murski Soboti na tekmi med Muro in Mariborom, ne pomnimo. Zaradi odvrženega eksplozivnega telesa navijačev Maribora je bilo poškodovanih pet nogometašev, en član strokovnega štaba Mure in otrok, ki je opravljal delo pobiralca žog. Igralec Niko Kasalo je moral noč celo preživeti v bolnišnici na opazovanju, da bi izključili morebitne trajne posledice za sluh. Neposredno ogrožanje zdravja nogometašev je nekaj, kar se ne bi smelo zgoditi. Ostre obsodbe prihajajo z vseh strani, zgodba pa dobiva tudi mednarodni prizvok, saj se je znašla v nekaterih medijih v tujini.

Pri Muri so zaradi dogodka, ki se je zgodil v 58. minuti tekme in po katerem so jo prekinili ter kasneje odpovedali, ogorčeni. »Na tem mestu se je treba vprašati, ali se bomo zaradi nekaterih posameznikov odslej morali bati za zdravje tako nogometašev kot navijačev. V bližini dogodka je bil tudi eden izmed pobiralcev žog, ki je v strahu zapustil igrišče. Na mestu je vprašanje, kako bomo navijače, predvsem tiste, ki pridejo z otroki, lahko prepričali, da je nogomet lepa stvar. Na tak način težko,« pravijo pri Muri, ki od Nogometne zveze Slovenije (NZS) pričakuje, da bo do takšnega ravnanja pokazala ničelno toleranco. Obžalovanje zaradi kriminalnega dejanja svojih navijačev so izrazili tudi pri Mariboru, a resnejših potez, s katerimi bi naznanili konec njihovim ponavljajočim se objestnim dejanjem, niso napovedali. »Incident obžalujemo in ostro obsojamo. Dogodka, kot se je zgodil v Murski Soboti, ne pomnimo in upamo ter verjamemo, da se nikdar več ne bo ponovil,« so med drugim zapisali. Odzval se je tudi premier Robert Golob, ki je izrazil ogorčenje in obsodil dogajanje na nedeljski nogometni tekmi: »Huliganstvo in nasilje nimata kaj iskati v športu,« je dejal premier.

Oči javnosti so zdaj uprte v NZS, ki se je hitro odzvala na dogodke na stadionu Fazanerija. Pričakuje se sicer, da ne bo ostalo le pri besedah in milih kaznih, temveč se bo po zgledih iz tujine takim in podobnim dogodkom naredilo konec. »Incident najstrožje obsojamo in verjamemo, da bodo storilce poleg disciplinske odgovornosti pod okriljem NZS doletele tudi najostrejše sankcije pristojnih organov,« sporočajo iz krovne slovenske nogometne organizacije, kjer so vendarle napovedali korenite spremembe: »Nujno bo treba potegniti jasno ločnico med navijaštvom in huliganizmom in čas je, da se problema lotimo skupaj z vsemi deležniki. Dogodek je dodaten signal, da je na tem področju potrebna sistemska in celovita ureditev.«

Finančne kazni in zaprte tribune

Na NZS tako leži velika odgovornost, saj bodo njihove nadaljnje poteze ključne. Mnogi se namreč po dogodkih v Murski Soboti sprašujejo, kaj sledi, če huliganom ne bodo dokončno stopili na prste. Nasilni dogodki na nogometnih stadionih se namreč kar vrstijo. Veliko jih je odmevalo v zadnjem obdobju; če se bodo nadaljevali, je le še vprašanje časa, kdaj bo prišlo do tragičnega dogodka. Ta bi se lahko denimo zgodil pred dvema letoma v Ljudskem vrtu v Mariboru, ko je eden od navijačev s tršim predmetom na tekmi z Bravom zadel stranskega sodnika Tomaža Černeta, ki so ga nato prepeljali v bolnišnico, kjer je ostal na 24-urnem opazovanju. Maribor je takrat dobil 14.400 evrov kazni, poleg tega so mu odredili še dve tekmi igranja pred praznimi tribunami in eno pred izpraznjeno južno tribuno.

Bolj na vojno fronto kot na tekmo je spominjal lanski finale pokala med Olimpijo in Mariborom. Vrhunec navijaških izgredov je bila serija pirotehničnih projektilov, ki so z navijaškega sektorja Viol poleteli na nasprotno stran stadiona, na kateri so bili organizirani navijači Olimpije. Kluba sta prejela skupno kazen v višini 21.700 evrov, na prvih domačih tekmah v novi sezoni pa sta tribuni, namenjeni organizirani navijaški skupini, samevali.

Bomo čakali na tragičen dogodek?

Nevarno je bilo tudi početje na lanski kvalifikacijski tekmi za konferenčno ligo v Ljudskem vrtu proti Fenerbahčeju, ko so navijači Maribora gostujočim ukradli zastavo in z njo zbežali na družinski sektor, za njimi pa so se podili razjarjeni Turki. Sledili so 30-minutna prekinitev, prisilen odhod gostujočih navijačev in nezadovoljstvo turškega velikana, ki je odmevalo v izjavi za javnost. Evropska nogometna zveza Uefa je Maribor tedaj kaznovala s 40.000 evri, Fenerbahče pa s 30.000 evri.

Podobne incidente so v preteklosti znali zakuhati tudi navijači Olimpije. Na derbiju z Mariborom leta 2022 v Ljudskem vrtu so pripadniki Green Dragons z različnimi predmeti obmetavali igralce na igrišču, eden od njih pa je s tribune vrgel tudi del ograje, ki je zadela in ranila policista, zato so ga z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico. Klub so tedaj kaznovali z 10.100 evri, z eno tekmo pred praznimi tribunami in še z eno z zaprtim sektorjem za organizirane navijače. Živ je tudi spomin na vdor zamaskirancev na predstavitveno novinarsko konferenco trenerja Alberta Riere, ki ga je nekaj posameznikov po ostrih besedah izgnalo iz prostora.

Priporočamo