Strateški svet za kadre, izobraževanje in trg dela bo združeval ključne deležnike ter oblikoval konkretne predloge in ukrepe za večjo usklajenost med izobraževalnim sistemom in potrebami trga, izboljšanje zaposlitvenih politik ter privabljanje in zadrževanje talentov, so sporočili z GZS.

Med bistvenimi usmeritvami strateškega sveta za kadre, izobraževanje in trg dela so zagotavljanje kadrov za gospodarstvo, vseživljenjsko učenje, vzpostavitev mentorskih shem za prenos znanja med generacijami in konkurenčna plačna politika.

Ključne usmeritve strateškega sveta pa vključujejo tudi izboljšave delovnih pogojev za preprečevanje izgorelosti in večje zadovoljstvo zaposlenih, upravljanje absentizma in prezentizma, medgeneracijsko sodelovanje in vključevanje tujcev, povezovanje izobraževanja z gospodarstvom, spodbude podjetjem za vključevanje dijakov in študentov, okrepitev vajeništva ter zgodnjo promocijo poklicev prihodnosti in kompetenc med mladimi, so navedli na GZS.

"Na GZS se zavedamo, da brez usposobljenih kadrov ter stabilnega in prilagodljivega trga dela ni dolgoročne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Že leta opozarjamo na problematiko rigidne delovno pravne zakonodaje ter izpostavljamo nujnost tesnega povezovanja med gospodarstvom, področjem razvoja, raziskav in inovacij in vlado z namenom izmenjave dobrih praks," je dejala izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo Marjana Majerič.

Člani strateškega sveta so se na svoji prvi seji seznanili z aktualnimi spremembami zakonodaje na področju trga dela in izobraževanja, pri čemer so se med drugim spraševali, kako preprečiti beg možganov in kako zadržati tudi tuje študente, ki se (brezplačno) šolajo v naši državi.

Priporočamo