Ob porastu primerov gripe bolnišnice v zadnjih dneh omejujejo obiske, vse večje število obolelih pa zaznavajo tudi v osnovnem zdravstvu. »Povečano je število otrok z gripo oziroma z znaki bolezni, podobnih gripi, kar nekaj je tudi bolnikov z mikoplazemskimi pljučnicami,« je povedal pediater Denis Baš. Obolevanje za gripo še ni doseglo vrha, ugotavlja, so pa posamezne primere teh okužb pediatri opažali že pred božično-novoletnimi šolskimi počitnicami.

Cepljenje in izogibanje gneči

V tem trenutku je še čas za cepljenje proti gripi, je poudaril sogovornik. Ta možnost pride v poštev za otroke, ki so starejši od pol leta, tudi pri najmlajših je možnost okužbe mogoče zmanjšati. V obdobjih, ko je okužb med prebivalci veliko, je denimo smiselno, da starejši sorojenci novorojenčkov ostanejo v domačem varstvu in ne obiskujejo vrtca, je spomnil Baš. Dobro je tudi, da se družine z otroki izognejo gneči v zaprtih prostorih: »Otroci naj bodo čim več zunaj, na svežem zraku.« Prepričanja, da lahko gripa težave povzroči le pri starejših, so zmotna. Tako kot pri odraslih lahko tudi otroke po okužbi z gripo doleti pljučnica, je pojasnil Baš, med možnimi zapleti je tudi gnojno vnetje srednjega ušesa.

Trenutno se pojavljajo tudi posamični primeri respiratornega sincicijskega virusa (RSV), je dodal Baš, a za zdaj ne gre za množično obolevanje. Otroke, ki jih te okužbe posebej ogrožajo, v zdravstvu zaščitijo z monoklonskimi protitelesi, za nosečnice pa je od lani na voljo brezplačno cepljenje proti RSV. »S tem zaščitijo svojega otroka,« je poudaril Baš.

Gripa se pojavlja po vsej državi, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Med drugimi virusnimi povzročitelji okužb dihal so tik pred koncem leta 2024 prevladovali rinovirusi in sezonski humani koronavirusi, je razvidno iz danes objavljenega poročila. Delež vzorcev, ki so pozitivni na sars-cov-2, torej povzročitelja covida-19, je po drugi strani celo nekoliko upadel.

Naraščanje že decembra

V bolnišnicah v zadnjih dneh uvajajo ukrepe, ki zmanjšujejo možnost širjenja nalezljivih bolezni. V UKC Ljubljana od bolnikov s kašljem in drugimi znaki okužbe dihal pričakujejo nošenje zaščitne maske, k ljudem, ki jih zdravijo, pa lahko prihajajo samo zdravi odrasli. Bolnika sme obiskati po ena oseba naenkrat. Obiski otrok do sedmega leta razen izjemoma niso dovoljeni, prav tako ne dovoljujejo obiskov oziroma spremljevalcev v urgentnih ambulantah in enodnevnih bolnišnicah UKC Ljubljana. Na oddelku za pljučne bolezni na kliniki za interno medicino UKC Maribor obiski hospitaliziranih pacientov trenutno niso dovoljeni. Svojce bolnikov na drugih oddelkih naprošajo, naj bližnje obiščejo le, če so zdravi. V celjski bolnišnici so obiske na neoperativnih oddelkih omejili na enega zdravega posameznika, obiskovalcem pa priporočajo uporabo zaščitne maske.

Na naraščanje okužb dihal in zgodnji pojav gripe v tej sezoni so v slovenskih bolnišnicah opozarjali že v dneh pred decembrskimi prazniki. V Evropskem centru za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) so evropske države konec lanskega leta opomnili, da bi se bilo na povečanje števila okužb smiselno pripraviti z okrepljenimi zmogljivostmi na urgencah in v intenzivni terapiji. 

Po dodatne prostore in postelje

O tem, v katere prostore bodo ob porastu števila okužb (še) nameščali bolnike, se v UKC Ljubljana še dogovarjajo. »Predvsem so tu določene kadrovske težave,« je pojasnila infektologinja Mateja Logar. V murskosoboški bolnišnici so ob prezasedenosti urgentnega centra medtem že odprli dislocirani oddelek urgence s 15 posteljami. K trenutnemu povečanju števila okužb dihal je pripomoglo toplo vreme in druženje med prazniki, je ocenil vodja murskosoboškega urgentnega centra Darko Rajtman. Sicer pa okužbe dihal pogosto poslabšajo že obstoječa kronična obolenja, je spomnil. nk, sta

Priporočamo