»V zadevi, o kateri sprašujete, so v prvi polovici decembra predvideni razgovori z obravnavano osebo in pričami. Več informacij zaradi interesa postopka ne moremo posredovati,« so nam na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) na kratko potrdili, da so že razposlali vabila na zaslišanja v sklopu preiskave predsednika vlade Roberta Goloba zaradi domnevnega poskusa vplivanja na kadrovanje v policiji.
Senat KPK je zaradi zaznanih sumov kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije po opravljenem predhodnem preizkusu že novembra lani uvedel preiskavo zaradi sumov pritiskov na bivšo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, prek katere naj bi Golob želel vplivati na kadrovanje v policiji. Slednje je namreč v pristojnosti generalnega direktorja policije, Golob pa naj bi zaupanje v Bobnarjevo pogojeval s tem, da naj tedanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav posameznike, ki so bili za Goloba oziroma njegov ožji krog moteči, razreši oziroma premesti.
Zapleti in zastoji
Odločitev o uvedbi preiskave je lani sprejel senat, v katerem pa ni bilo predsednika KPK Roberta Šumija, ki se je iz odločanja izločil, saj je bil v preteklosti sodelavec Bobnarjeve. Že takrat so v kabinetu predsednika vlade napovedali, da bo Golob v sklopu preiskave »predstavil vsa relevantna dejstva in s tem ovrgel vse sume«, vendar na KPK Goloba do zdaj še niso dočakali.
V začetku letošnjega leta je KPK namreč začasno prekinila preiskavo zoper Goloba, saj je specializirano državno tožilstvo ocenilo, da bi razkritje dela dokumentacije, za katero sta zaprosila Golob in njegov odvetnik Stojan Zdolšek, škodovalo interesom predkazenskega postopka. Golob in Zdolšek sta prav tako zahtevala, da se tedanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega izloči iz senata, in sprožila upravni spor. Zaradi predhodne izločitve Šumija in zahteve za izločitev Savskega je bil senat v Golobovi zadevi dlje časa nesklepčen, preiskava Golobovih domnevnih pritiskov pa je posledično obstala na mrtvi točki.
Stvari so se ponovno začele premikati poleti, ko je Savskemu prenehal mandat in ga je nadomestila nova namestnica podpredsednika Tina Divjak. Skupaj z drugim namestnikom Davidom Lapornikom sta lahko sprejela sklep o nadaljevanju preiskave, saj ni bilo več zadržkov glede sestave senata, hkrati pa specializirano državno tožilstvo ni več nasprotovalo Golobovemu vpogledu v spis.
Odvetnik potrdil Golobovo udeležbo
Zaslišanje Goloba in prič je bilo zato že predvideno za letošnji oktober, vendar se je ponovno zataknilo. Nekatere priče so vnaprej opravičile svoj izostanek, odvetnik Zdolšek pa je na KPK posredoval obsežno dokumentacijo, ki so jo morali na KPK najprej proučiti, in vložil tožbo zoper sklep o vpogledu v spis. KPK je Golobu namreč omogočila vpogled v spis, vendar so bili v njem določeni varovani oziroma osebni podatki prekriti. »Gre za podatke, ki bi morali biti razkriti – na ta način bi bila mojemu varovancu omogočena pravica do izjave. Zdaj mu je ta pravica onemogočena,« je tedaj pojasnil Zdolšek.
Kot smo izvedeli, o tej tožbi sodišče sicer (še) ni odločilo, so pa pri KPK Golobu in Zdolšku v vmesnem času sami omogočili dodaten vpogled v dokumentacijo, tako da zadržkov za nadaljevanje preiskave ni več. S tem se strinja tudi Zdolšek, ki nam je včeraj potrdil, da je Golob že prejel vabilo na zaslišanje in se ga tudi namerava udeležiti. Isto smo vprašali tudi kabinet predsednika vlade, vendar odgovora od tam še nismo prejeli.