Kot je v obrazložitvi predlagatelja interpelacije, ki so jo vložili v SDS, dejal Černač, sta v politiki najpomembnejša zaupanje in kredibilnost, tega pa ni mogoče zgraditi na manipulacijah in lažeh. Predsedniku vlade je očital, da je javno večkrat izrekel laži glede pokojninske reforme iz leta 2012, ko je vlado vodil Janša, saj da je po Golobovih besedah omenjena reforma pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov, iz česar da izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.

Ob tem je predvajal tudi videoposnetek tako Golobove izjave kot nekaterih drugih nasprotnih izjav, denimo generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijana Papeža. Janševa vlada je z zakonom iz leta 2012 ustavila dolgoletno padanje pokojnin, je ob tem poudaril Černač. Predvajanje posnetkov je problematizirala predsednica DZ, saj da do sedaj to ni bila praksa v državnem zboru. Poslanci Svobode so tudi opozorili na potencialno kršitev avtorskih pravic, saj je šlo za posnetke komercialnih televizij. Černač sicer vezano na očitke iz interpelacije ni ponudil nobenih sklepov, o katerih naj bi glasovali poslanci. 
 »Za samorefleksijo, spoštovani predsednik vlade in vladna ekipa, ni več časa. Zato naj interpelacija da odgovore na vprašanje – koliko časa še nameravate vztrajati pv tem mrtvem teku? Koliko časa še nameravate vztrajati pri praznih obljubah, zavajanjih, manipulacijah in lažeh? In kako nameravate uveljaviti spremembe pokojninske zakonodaje, ki jim nasprotuje slaba polovica sindikatov?« je namesto tega ob koncu vprašal vladno ekipo.

Razprava brez izčiščenih poudarkov

Je pa Černač ob tem precej široko govoril o področjih od zdravstva do pokojnin ter stanovanj in črpanja evropskih sredstev. Pri tem je brez izjeme narisal precej nelepo sliko, češ da aktualni vladi nič ne uspeva. »Slabšajo se gospodarske napovedi za Slovenije,« je na primer dejal, medtem ko se je Golob v odgovoru na očitke pohvalil z dobrimi gospodarskimi kazalniki, na čelu s podpovprečno inflacijo v evrskem območju. Glede sprememb na področju pokojnin, ki jih pripravlja aktualna vlada, pa je Černač ocenil, da poslabšujejo položaj tako sedanjih kot bodočih upokojencev.

»Ta interpelacija je samo ena v nizu dejanj, ki so se začela s prvim dnem tega parlamenta. Njihov cilj je samo en, da se zavlačuje in blokira, ker je to edina stvar, ki jo obvladajo. Danes boste porabili 14 ur delovnega časa, ki bi ga lahko namenili v tem državnemu zboru za reforme in ljudi. To v SDS počnejo že od prvega dne, ko so vložili kopico zakonov, za katere so vedeli, da ne bodo uspešni. Vlagajo interpelacije brez sklepov, takšna je tudi danes. Kdo na tem svetu ima 14 ur časa za mlatenje prazne slame,« pa je interpelacijo komentiral Robert Golob. In nato, tako kot njegov predhodnik, za govorniškim pultom precej široko govoril o stanju v državi na različnih področjih. Za razpravo je na voljo 14 ur.
 

 

Priporočamo