Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnin ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda, niti z nekaterimi evropskimi direktivami, niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj lasten denar v čiste tehnologije, je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Kumer.

Agencija je po njegovih besedah preslišala strokovne argumente ministrstva med drugim glede določanja dogovorjene moči na osnovi samo treh koničnih obremenitev, zapletenosti in nepraktičnosti tarifnih blokov za gospodinjske odjemalce ter pomanjkanja prehodnega obdobja in postopnosti uvedbe novega sistema.

Vlada vztraja pri pozivu, da je treba čim prej popraviti metodologijo. DZ bo predlagala razrešitev članov sveta agencije, ki niso sami odstopili, ter skušala prek DZ ublažiti "ekscesne dvige" stroškov pri določenih skupinah odjemalcev. Glede slednjega se kot najbolj smiselna kaže možnost, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok, je dejal minister.

Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je povedal, da po njihovi analizi razporeditev v pet časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju. Med drugim predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone ter upoštevanje več konic porabe v vsakem od blokov pri določanju moči.

Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, terjal več kot pol leta časa, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar.

Priporočamo