Vsebina paketov je sicer označena kot prehransko dopolnilo, kadar pa je v njih v resnici zdravilo, ga Furs prestreže in zato ne pride do naslovnika.
Najpogosteje gre za zdravila za zdravljenje erektilnih disfunkcij (sildenafil, tadalafil, generična zdravila), zdravila za zdravljenje okužb z zajedavci (ivermektin), zdravila za zdravljenje plešavosti (minoxidil), zdravila za hujšanje (ozempic, sibutramin) in uspavalne tablete (melatonin).
Uvoz in izvoz zdravil s strani posameznikov je prepovedan v 16. členu Zakona o zdravilih prepovedan. Pri izvajanju carinskih predpisov Fursovim uslužbencem pomagajo Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke ter veterinarji.
Trend zaplenjenih pošiljk sicer upada, še dodajajo na Fursu: Če jih je bilo leta 2022 še 1155, so jih lani prestregli precej manj: 786.
🧐Ali vas zanima, kolikšno število paketov s »prehranskimi dopolnili«, namenjenih fizičnim osebam, je naš Oddelek za carinjenje poštnih pošiljk Ljubljana prestregel in poslal nazaj pošiljatelju ter kaj vsebujejo❓
— Finančna uprava RS (@FinancnaUPR) January 8, 2025
𝗞𝗼𝗹𝗶č𝗶𝗻𝗮 𝗽𝗼š𝗶𝗹𝗷𝗸 𝘃 𝗽𝗿𝗲𝘁𝗲𝗸𝗹𝗶𝗵 𝗹𝗲𝘁𝗶𝗵:… pic.twitter.com/I2zjI9RVGU