O vračanju po drugi svetovni vojni odvzetega premoženja na prvi stopnji odločajo ministrstva in upravne enote. Zadnji dan lanskega leta so imeli vsi upravni organi po več kot treh desetletjih skupaj nerešenih še 91 zadev, od tega 62 na prvi stopnji in 29 v pritožbi na drugi stopnji. Zgolj upravne enote imajo nerešenih še 46 denacionalizacijskih zahtevkov.

Podržavljena kmetijska zemljišča so pod streho

Denacionalizacijske orehe še vedno trejo tudi v Gornji Radgoni. Gre za zahtevek, nanašajoč se na skoraj polovico podjetja Radenska, zdraviliški park s propadajočimi vilami, 45 hektarjev kmetijskih površin, blagovne znamke Radenske … Pravni predhodnik podjetja Radenska in tamkajšnjega zdravilišča je bil podjetje Kuranstalt Sauerbrunn Radein AG, ki je bilo v lasti Anteja Šariča in njegove soproge Wilme Höhn Šarič. Leta 1945 so jima ga podržavili, denacionalizacijski zahtevek pa je leta 1993 oddal Rudolf Höhn Šarič, sin Wilme Höhn Šarič iz njenega prvega zakona. Sprva je vztrajal pri vračilu odvzetega premoženja v naravi (v tem primeru bi bili zavezanci za vrnitev podjetji Radenska in Sava Turizem kot lastnica Zdravilišča Radenci ter občina Radenci), zdaj terja odškodnino v obveznicah, ki jo izplačuje Slovenski državni holding.

Upravna enota (UE) Gornja Radgona je v tej zadevi izdala več delnih odločb in eno dopolnilno. Denacionalizacijski zahtevek, ki se nanaša na podržavljena kmetijska zemljišča, je naposled končan, potem ko je nedavno postala pravnomočna zadnja delna odločba, povezana z njimi. Z njo je upravna enota denacionalizacijskemu upravičencu za sadovnjake, vinograde, travnike in njive v katastrskih občinah Radenci, Boračeva in Kapelski Vrh odmerila 17.861,88 evra odškodnine v obveznicah SDH, že prej pa so mu vrnili dve manjši kmetijski zemljišči, vredni dobrih tri tisoč evrov.

Tri odločbe rešuje upravno sodišče

Lani je postala pravnomočna še ena delna odločba, ki jo UE Gornja Radgona spisala oktobra 2019. Z njo je odločila, da mora SDH denacionalizacijskemu upravičencu za 48 odstotkov vrednosti neto aktive podjetja Kuranstalt Sauerbrunn Radein AG, predhodnika Radenske in Zdravilišča Radenci, v obveznicah izplačati 1.255.389,19 evra odškodnine. V tej odškodnini vrednost nepremičnin, blagovnih znamk ter pravice črpanja mineralne in termalne vode ni upoštevana.

Načelnik UE Gornja Radgona Sašo Norčič nam je pojasnil, da sta še vedno nepravnomočni dve delni denacionalizacijski odločbi in ena dopolnilna. Vse so v reševanju na upravnem sodišču. Med njimi je, kot je mogoče razbrati iz letnih finančnih poročil podjetja Sava Turizem, tudi delna odločba, s katero je UE Gornja Radgona oktobra 2019 zavrnila del zahtevka upravičenca za vračilo blagovnih znamk ter pravice do koriščenja mineralne in termalne vode v obliki odškodnine v obveznicah SDH.

Načelnik Norčič nam je pred časom dejal, da Šaričevim za 48 odstotkov predhodnice Radenske in zdravilišča skupaj z zemljišči pripada okoli pet milijonov evrov odškodnine. O nekaj manj kot 1,3 milijona evrov je bilo pravnomočno odločeno, o preostanku še ne. 

Priporočamo