Milo rečeno nenavadna vloga Miloša Njegoslava Milovića kot neformalnega svetovalca predsednika vlade Roberta Goloba in tudi nekaterih ministrstev po mnenju inšpektorata za notranje zadeve ni sporna. Vsaj ne z vidika njihovih pooblastil. Inšpektorat za notranje zadeve je namreč sredi decembra lani prek državnega portala za oddajo anonimnih prijav kršitev prejel vlogo v zvezi z aktivnostmi nekdanjega policijskega specialca, danes pa podjetnika in svetovalca Miloša Njegoslava Milovića, ki da je opravljal varnostno svetovanje brez pogodbe in brez pooblastila. Spomnimo, da je bil Milović, ki nima z vlado in kabinetom predsednika vlade sklenjene nikakršne pogodbe, niti ni tam zaposlen, celo prisoten na sestanku z vrhom policije, na katerem so se pogovarjali o prenosu varovanja predsednika vlade s policijskega centra za varovanje in zaščito neposredno na generalni sekretariat vlade. Milović je prav tako obiskal nekatera ministrstva in jim svetoval glede varnosti, brez kakršnega koli pooblastila ali druge formalne podlage.

Tveganje protiuslug

»Inšpektorat je skladno s svojimi pristojnostmi in zakonskimi pooblastili zadevo preučil in ugotovil, da ni prišlo do kršitev zakona o zasebnem varovanju,« so nam pojasnili na notranjem ministrstvu in dodali, da so po pregledu prijave in člankov v medijih ugotovili, da mu ni mogoče očitati kršitev določil zakona o zasebnem varovanju, saj ta ureja le pravice in obveznosti na področju varovanja, ki ga ne zagotavlja država. »Posledično Milošu Njegoslavu Miloviću ni mogoče očitati, da je ponujal svetovanje v zvezi z zasebnim varovanjem, temveč je ponujal svetovanje glede varovanja, ki je v pristojnosti države in njenih varnostnih organov,« so zaključili na notranjem ministrstvu. Čeprav je neformalizirano svetovanje glede varovanja državnih organov vsebinsko lahko še bolj sporno, ne gre za z zakonom (o zasebnem varovanju) regulirano področje.

Pri komisiji za preprečevanje korupcije so opozorili, da pri tovrstnem neformalnem in menda brezplačnem opravljanju storitev obstaja realno tveganje, da bi bili vpleteni deležni drugih vrst protiuslug. Hkrati pa se pojavlja še dodatno tveganje, ker neformalni svetovalci ne nosijo nobene odgovornosti glede prejetih informacij in jih lahko zlorabijo ali predajo naprej.

Golobovi specialci

Milović, ki formalno nima nikakršne uradne funkcije ali pogodbe z vlado, je imel kot nekdanji policijski specialec in varnostnik precejšnje zasluge, da se je varovanje predsednika vlade s policijskega centra za varovanje in zaščito (kljub neodobravanju vodstva policije) preneslo neposredno na generalni sekretariat vlade. Vodenje skupine je prevzel nekdanji policijski specialec in Milovićev znanec Robert Kešpert, ki je mimo vodstva policije odbral policiste, ki so bili premeščeni v vlado. Po naših informacijah se je Milović po medijskih poročilih o njegovem zakulisnem delovanju, dveh kazenskih postopkih in sodelovanju z energetskimi družbami nekoliko umaknil in ne obiskuje več državnih organov.

Miloš Njegoslav Milović sicer ni edini nekdanji policijski specialec in varnostnik, ki se giblje v krogu predsednika vlade. V svetu stranke Gibanje Svoboda je tudi Damjan Dragman - Bujo, ki je po naših informacijah tudi znanec aktualnega finančnega ministra. Z Milovićem in Dragmanom je povezanih še več nekdanjih policijskih specialcev oziroma varnostnikov, ki so po policijski karieri zašli v varnostne in poslovne vode. Iz istega kroga prihaja denimo tudi Željko Pavlica, ki pri Aleksandru Čeferinu na evropski nogometni zvezi Uefa skrbi za varovanje, pa Mitja Vehovec, ki je bil vodja varnosti v razvpitem Racmanovem klubu Marina pri Novi Gorici … 

Priporočamo