Boris Štefanec, bivši predsednik komisije za preprečevanje korupcije (KPK), meni, da bi morala predsednica DeSUS Aleksandra Pivec sama odstopiti s položaja, namesto da zdaj »v osebnem interesu uničuje stranko«. »Ko se bo vse to končalo – če ne prej, konec oktobra na izrednem kongresu DeSUS –, bo politično mrtva,« napoveduje Štefanec, ki je KPK vodil do letošnjega aprila. Ta institucija zdaj pod novim vodstvom že mesec dni preučuje, ali bo zaradi spornega družinskega potepanja po Krasu in Obali zoper Pivčevo uvedla preiskavo ali ne.

Branila se je na čudne načine

Štefanec ocenjuje, da ni v redu, da predhodni preizkus traja tako dolgo. »Drži sicer, da mora komisija delati strokovno, ne sme pa si zatiskati oči. Zadeva Pivec je glede na politično pregretost slovenskega ozračja tako pomembna, da bi morala imeti vrhunsko prioriteto,« meni Štefanec. Ravnanje ministrice v povezavi z Vinakrasom in Izolo ter njeno kasnejše izgovarjanje po njegovem več kot očitno kažeta na neintegritetno ravnanje.

»Branila se je na čudne načine. Med drugim z izjavo, da k funkciji ministrice spada tudi to, da jo kdaj kje pogostijo. Če pride minister nekam na obisk in dobi tam kosilo, mu tega najbrž ne bo nihče očital, saj je to del slovenske gostoljubnosti. Nekaj povsem drugega pa je, če ga pogostijo tako, da pri njih prespi, da za gostitelja posname turistični spot, da ima zraven družino, da ni povsem jasno, kdo je plačal račune… Kolobocija v tem primeru je prevelika. To se za ministrico ne spodobi. Vsakemu ministru, ko gre nekam na obisk, mora vse stroške plačati ministrstvo in nihče drug,« vztraja Boris Štefanec.

Pravno mnenje je vedno naklonjeno plačniku

Kot pravniku mu tudi ni všeč, da se Pivčeva, potem ko so jo poslanci, predsednik sveta DeSUS Tomaž Gantar in nekateri pokrajinski odbori stranke pozvali k odstopu, skriva za pravnim mnenjem, po katerem jo lahko razreši samo kongres. Sam meni, da mora obstajati organ, ki lahko visokega funkcionarja iz političnih razlogov razreši tudi med kongresoma. »Po poklicu sem pravnik in resnično mi je žal, da je pravno mnenje v Sloveniji vedno naklonjeno tistemu, ki ga plača,« priznava Štefanec, ki je prepričan, da bi morala Pivčeva sama odstopiti.

Do nje je kritičen tudi Drago Kos, prav tako nekdanji predsednik protikorupcijske komisije. »Očitno je, da je gospa Pivec mislila, da zanjo ne veljajo nobena pravna in moralna pravila. Morala bo prevzeti odgovornost za svoja sporna ravnanja, ki so bila tako eklatantna in celo večkrat ponovljena, da bo imela težave, če se bo hotela obdržati v politiki,« nam je dejal Kos. Njen izgovor, češ da v Sloveniji ni jasnih pravil, kaj minister sme početi in česa ne, se mu zdi privlečen za lase, saj to jasno določa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ki velja že od leta 2004.

S kmetijsko ministrico bi se morala ukvarjati tudi policija

»V Sloveniji še ni bilo funkcionarja, ki ne bi vedel, kaj ta zakon od njega zahteva oziroma kaj mu prepoveduje. To, da gospa Pivec ne pozna zakonodaje, je njen problem. Mene ni prepričala, da je bilo z njenima družinskima izletoma na Kras in v Izolo vse v redu. S pojasnili, ki so se spreminjala iz dneva v dan, je zbujala še več dvomov o svojem početju. To, da je z družino celo posnela video za zasebno podjetje, kaže na njeno popolno nepoznavanje osnovnih principov etike, ki bi morali veljati za ministre, ali pa na to, da se na te principe požvižga. Očitno nima razdelanih pojmov, kaj je javno, kaj je zasebno, kaj se sme delati v javnem in česa ne,« opaža Drago Kos.

Na podlagi vsega naštetega se je v njem utrdilo prepričanje, da bi se morala s kmetijsko ministrico ukvarjati ne samo KPK, ampak tudi policija. »V tej zgodbi namreč obstajajo razlogi za sum storitve vsaj dveh kaznivih dejanj – prejemanja podkupnine in ponarejanja listin. Tako v primeru Krasa kot tudi Izole se je ministrica sama spravila v nezavidljiv položaj. Če bi bila njena pojasnila od začetka kratka, jasna in logična, bi se zgodba razpletla hitreje, kot se je zapletla. Ker pa so bila pojasnila vse drugo kot pojasnila, se je zgodba tako zapletla, da to terja delo vsaj dveh državnih organov – KPK in policije,« je sklenil Drago Kos.

Priporočamo