Minister za gospodarstvo Matjaž Han je do nedavnega vztrajal, da ga kandidatura za predsednika Socialnih demokratov ne zanima. Čeprav je bil evidentiran kot kandidat, soglasja h kandidaturi ni dal. V stranki ga medtem številni vse od napovedi kongresa prepričujejo, naj se poda v tekmo za prevzem vajeti v stranki, ki je po aferi Litijska strmoglavila v javnomnenjskih anketah. Pred dnevi je nato dejal, da končne odločitve še ni sprejel. Odločitev naj bi sporočil danes, le dan pred volilnim kongresom SD. Po statutu stranke je vložitev kandidature mogoča tudi na dan kongresa s podporo tretjine navzočih delegatov.
Kaj pomeni morebitna Hanova kandidatura v boju za naslednika predsednice SD Tanje Fajon? Ni skrivnost, da tako po javnomnenjskih anketah kot znotraj stranke Han uživa široko podporo in da bi bil, sploh če bi se v boj za prvaka stranke podal tako kot ostali trije kandidati od samega začetka, absolutni favorit; le dan pred kongresom pa je situacija vendarle bolj zapletena. Ob tistih, ki se zavzemajo za njegovo kandidaturo, so tudi takšni, ki menijo, da vstop v tekmo tik pred zdajci ni najboljša poteza. Ne gre zanemariti, da vodja poslancev Jani Prednik, evroposlanec Milan Brglez in ajdovski župan Tadej Beočanin v predkongresnem času že dalj časa zbirajo glasove za predsedniški stolček.
Pri tem velja izpostaviti, da je Beočanin nedavno v soočenju na TV Slovenija povedal, da ga Han podpira pri kandidaturi za predsednika stranke. Neuradno je pred kongresom slišati, da je Beočaninu poleg gospodarskega ministra naklonjena tudi sedanja predsednica. Župan Ajdovščine po naših informacijah v predkongresnem ciklu soočenj uspešno zbira delegatske glasove, četudi je izmed trojice sprva veljal za največjo neznanko. Nepriljubljena v stranki je njegova izjava o tem, da pušča odprta vrata za sodelovanje z NSi, po drugi strani pa številni poudarjajo, da je svoj socialdemokratski značaj dokazal z nekaterimi projekti na ravni občine.
Izrazitega favorita
za predsednika stranke ni
Naši sogovorniki iz stranke pravijo, da med trojico kandidatov ni izrazitega favorita in da bo o zmagovalcu odločil drugi krog glasovanj. Kandidaturo Brgleza, ki se mu obeta podpora nekaterih največjih občinskih organizacij, podpira tudi prvi predsednik države Milan Kučan, ki si je predkongresno soočenje kandidatov v živo ogledal v Ljubljani. Prednik, ki mu ne uide podpora koroškega dela, pa je, spomnimo, pred štirimi leti v tekmi s Fajonovo že zbral slabo tretjino glasov. Vsi trije ob tem za podpredsednika podpirajo Luko Gorška, predsednika podmladka SD, v katerem imajo skupno v rokah dobro desetino od več kot 400 delegatov, ki bodo izbirali naslednje vodstvo. Če v to enačbo dodamo Hana, so kalkulacije še bolj nepredvidljive.
Morebiten Hanov prevzem vajeti Socialnih demokratov sicer na papirju ustreza tako strankinim nosilcem funkcionarskih mest kot največji koalicijski partnerici Gibanju Svoboda. Ker je Han že minister, bi bržkone odpadle ministrske rošade, prav tako bi bila glede na njegovo dosedanje delovanje manj verjetna dodatna zaostrovanja znotraj koalicije, ki se obetajo zaradi napovedi kandidatov za predsednika SD, da je treba odločneje zagovarjati program stranke in zato po potrebi dvigniti glas. Zelo pomembna je tudi tekma za novega glavnega tajnika SD, saj se stranka bori s slabo finančno sliko. Zaradi poldrugega milijona dolga se med drugim krešejo mnenja o (ne)prodaji vile na Levstikovi. Najbolje naj bi med kandidati kazalo Živi Živković, vodji kabineta pravosodne ministrice Andreje Katič, ter podjetniku in nekdanjemu direktorju Sove Sebastjanu Selanu.