Ob tem so v UKC Ljubljana del službe za varnost in zdravje pri delu, ki skrbi za požarno varnost, prenesli pod okrilje gasilske enote UKC Ljubljana. Ta bo po oceni vodstva učinkoviteje in bolj strateško vodila to področje.

Heliport na vrhu Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je sicer zaradi okvare protipožarnega sistema od 21. oktobra 2024 zaprt. Helikopterji zato pristajajo v vojašnici v Mostah, od koder bolnike z reševalnim vozilom prepeljejo v UKC Ljubljana. Njihova pot se s tem podaljša za 40 minut, posledično pa helikopterja za nujne medicinske pomoči marsikdaj raje sploh ne aktivirajo.

Direktor Agencije za civilno letalstvo RS Miha Schnabl pa nam je pojasnil: »V primeru heliporta UKC Ljubljana je ugotovljena napaka na protipožarnem sistemu, vendar je odločitev o zaprtju sprejeta s strani obratovalca heliporta, torej UKC Ljubljana. Razloga za dolgotrajno sanacijo pa ne poznamo«.

Heliport UKC Ljubljana je bil med leti 2017 in 2023 skupno zaprt 93 dni, kar pomeni, da je trenutna situacija torej najdaljše neprekinjeno zaprtje v zadnjih petih letih.

Heliport UKC Ljubljana je bil med leti 2017 in 2023 skupno zaprt 93 dni, kar pomeni, da je trenutna situacija torej najdaljše neprekinjeno zaprtje v zadnjih petih letih. Daljše obdobje, in sicer med oktobrom in decembrom, je bil zaprt še leta 2016, prav tako zaradi okvare protipožarnega sistema.

Vodstvo UKC bi moralo javnost samo obvestiti o zaprtem heliportu

Zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj meni, da bi moralo Vodstvo UKC Ljubljana samo obvestiti javnost in paciente o zaprte heliportu. Zdi se mu nerazumljivo, da popravilo heliporta traja skoraj tri mesece. Ministrstvo za zdravje bi moralo od ljubljanskega UKC zahtevati takojšnje učinkovito ukrepanje, je prepričan. Sušelj je poudaril, da ga je petkova novica o zaprtem heliportu šokirala. Da se zaradi zaprtega heliporta čas za helikopterski transport bolnikov v UKC Ljubljana podaljša za 40 minut, je ocenil za nesprejemljivo. »Verjetno bi lahko tehnične težave heliporta odpravili urgentno, mimo zakona o javnih naročilih. Gre za izjemno situacijo, ki terja takojšnje ukrepanje vodstva ustrezne ustanove,« je poudaril.

Včeraj je bil na portalu javnih naročil le objavljen razpis za vzdrževanje in interventne servise za zagotavljanje požarne varnosti s sistemi aktivne požarne zaščite UKC Ljubljana. Kot je razvidno iz razpisne dokumentacije, bo UKC Ljubljana z izbranim ponudnikom, ki bo oddal najugodnejšo ponudbo, sklenil štiriletno pogodbo za vzdrževanje in interventne servise sistemov aktivne požarne zaščite. Izbrani izvajalec bo moral glede na razpisno dokumentacijo med drugim izvajati neprekinjeno podporo, redne preventivne vzdrževalne preglede in interventne servise. Razpis zajema 21 objektov UKC Ljubljana in centralno-nadzorni sistem.

Helikopterji zato sedaj pristajajo v vojašnici v Mostah, od koder bolnike z reševalnim vozilom prepeljejo v UKC Ljubljana. Njihova pot se s tem podaljša za 40 minut.

Zakaj so javni razpis objavili šele 82 dni po zaprtju heliporta, zaenkrat ni jasno oziroma pri UKC Ljubljana tega ne komentirajo. Potrdili pa so nam, da je podjetje, ki proizvaja protipožarne sisteme, nameščene na heliportu, šlo nedavno v stečaj, kar je še dodatno zapletlo postopek sanacije. Kaj se je zgodilo z dozdajšnjim pogodbenim vzdrževalcem, nam niso pojasnili. 

Priporočamo