1. Določite znesek, ki ste ga pripravljeni odšteti za nov TV.
Saj veste, kako pravijo: malo denarja, malo muzike. Pa vendar … Dobra novica je, da so se cene televizorjev v zadnjih petih letih krepko znižale in trenutno boste za manj kot tisočaka že dobili vrhunski 42-palčni (106 cm) pametni televizor 4K. Če želite večjo diagonalo, pa raje porabite kakšen evro več.
2. Določite velikost diagonale.
Nekoč je velikost kavča v dnevni sobi določala, kako velik ali majhen mora biti televizor (daljši ko je bil, večji je moral biti televizor). Danes pa je to nekoliko drugače. Na splošno velja pravilo: večji je, boljši je.
Če so bili veliki televizorji nekoč velike kričeče škatle, ki zares niso ustrezale vsakemu prostoru, je dizajn do danes že toliko napredoval, da so tudi televizorji z velikimi diagonalami zelo prefinjeni in neverjetno tanki. Na trgu boste tako našli res velik razpon diagonal – od ca. 100 do ca. 250 cm.
Poleg tega vam sodobni nosilci omogočajo, da televizor tako rekoč skoraj poravnate s steno (kot nalepko). Rezultat: naprava zavzame minimalno prostora.
Mimogrede, ukrivljen ali raven TV? Strokovnjaki so dognali, da ukrivljen televizor nima boljše slike kot ploski in po mnenju številnih so ukrivljeni televizorji le minljiva modna muha. Mi torej glasujemo proti.
3. OLED ali LED?
Če poenostavimo: LED je super, OLED pa še bolj. Za OLED televizor boste sicer odšteli kakšen evro več, a zato dobili najboljšo slikovno tehnologijo.
Pa vendar povejmo še, da tudi kakovosten 4K LED-televizor še vedno lahko ponuja spektakularno izkušnjo gledanja. Poleg tega na številnih 4K LED-televizorjih najdete povsem enake funkcije pametnega televizorja, kot jih najdete na OLED-televizorjih.
4. Izberite ločljivost televizorja.
Vzemite 4K. Konec zgodbe. Zakaj? Ker ima 4K-televizor več slikovnih pik (natančneje 6 milijonov slikovnih pik več kot običajni HD).
V vednost: 4K in ultra HD sta v bistvu dva izraza za isto stvar. Zakaj sta se prijeli dve imeni? Kdove, nas ni bilo zraven, ko se je odločalo o tem. Se pa oba pojma nanašata na ločljivost zaslona in število slikovnih pik na zaslonu.
5. Kaj naj vas ne skrbi.
Dve stvari. Prva – hitrost osveževanja. Na trgu so namreč samo modeli z vrhunskimi stopnjami osveževanja (dovolj hitrimi tudi za vse igričarje, ljubitelje filmov in športne fanatike).
Druga – kontrastno razmerje. To je specifikacija, ki jo vsaka znamka označuje drugače (ni splošnih standardov), pri nekaterih modelih pa informacije o tem sploh ne boste našli, zato jo lahko mirno prezrete.
6. Brezžično pretakanje.
Svet gre v to smer (če vsebin za zdaj še ne pretakate, jih boste kmalu), zato, če ste pametni, izberite pametni televizor, ki vam to omogoča. Brezžično pretakanje pomeni brezžično svobodo in nadzor: na novem televizorju glejte netflix, youtube ali katero koli vsebino, vključno z domačimi videoposnetki, fotografijami in glasbo z vašega telefona ali računalnika.
7. Povezljivost.
Prepričajte se, da boste na novem televizorju imeli vsaj 4 vhode HDMI (in seveda ujemajoče se kable). Naprave, kot so igralna konzola, zvočnik in apple TV, potrebujejo vsaka svoj vhod in lahko vam jih hitro zmanjka.
Priporočamo še možnost bluetooth povezave: če med gledanjem ali poslušanjem najljubše oddaje nekaj delate in hodite po stanovanju, vam bodo vaši sostanovalci zagotovo hvaležni, če boste pri tem uporabili slušalke.
8. Nadgradnja zvoka.
Verjetno ne boste preveč presenečeni, če vam povemo, da na račun tega, da so sodobni televizorji tanki skoraj kot vaša kreditna kartica, nekoliko trpi kakovost zvočnikov, ki so umeščeni v napravo.
Večina proizvajalcev televizorjev zato kar nekako predvideva, da se boste odločili za nadgradnjo zvoka v obliki soundbar zvočnika. Dobra novica je, da so ti razmeroma poceni – tudi za okoli 100 evrov že lahko dobite povsem spodobnega. Če si doma želite izkušnje kot v kinu, pa boste seveda odšteli nekoliko več.
9. Ne zaljubite se v daljinca.
Povedano drugače: ne kupite določenega televizorja samo zato, ker vam je všeč daljinec. Ne glede na to, kako vrhunski je, gre za poceni dodatek, ki ga lahko nadgradite oziroma zamenjate kadar koli.
10. Garancija.
Ja, se splača. Predvsem če kupujete televizor višje cenovne vrednosti (nad 1000 evri). V trgovinah Harvey Norman vam ponujamo tudi t. i. Super jamstvo. Gre za produkt, ki vas zaščiti pred nesrečnimi pripetljaji, ki imajo za posledico fizično poškodbo vašega izdelka. Za dodatne ugodnosti in zaščito svojega izdelka po izteku osnovne garancije si lahko po želji izberete dolžino Super Jamstva. Izberete lahko 2-, 3- ali 4-letno zaščitno obdobje.
Če še vedno niste prepričani, kateri televizor je pravi za vas, ali če imate vprašanje, na katerega v članku nismo odgovorili (nekoč nas je nekdo poklical, ker ga je zanimalo, kateri televizor je najboljši za pse, ker njegov štirinožni prijatelj uživa v gledanju z njim), ne oklevajte. V trgovinah Harvey Norman so vam na voljo izkušeni in prijazni svetovalci, ki vam bodo z veseljem pomagali in vas pripeljali do prave odločitve.