Obdobje, ko se na dopuste odpravijo tudi zaposleni v zdravstvu, je letos sovpadlo s stavko zdravnikov. Poletje vedno znova razgali tudi težave tistih bolnišničnih oddelkov, kjer je pomanjkanje osebja posebej izrazito. V bolnišnicah ohranjajo vse dejavnosti, a bo zdravljenj manj kot sicer.
Prioriteta je urgenca
V UKC Ljubljana so pojasnili, da zdravstveno oskrbo nemoteno zagotavljajo tudi v poletnih mesecih in da tudi v času dopustov delujejo vse tamkajšnje dejavnosti. V zadnjih mesecih zaznavajo večje število pacientov na urgenci, tudi v preteklih letih so bila tovrstna zdravljenja poleti pogostejša. Večjih težav pri sestavljanju urnikov zaradi dopustov, umikov soglasij za nadurno delo in stavke zdravnikov v največji slovenski bolnišnici tudi v tem obdobju ne pričakujejo.
Ob pomanjkanju osebja in umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo lahko, če se temu pridružijo še nepredvidene bolniške odsotnosti, pride do sprememb v organizaciji dela, napovedujejo v celjski splošni bolnišnici. V takih primerih gre najpogosteje za začasno odpovedovanje katere od nenujnih specialističnih ambulant, še naprej pa bodo prioritetno zagotavljali delovanje urgence in neprekinjeno zdravstveno varstvo hospitaliziranih bolnikov. Nobene od dejavnosti pa poleti ne odpovedujejo ali prekinjajo v celoti, so zagotovili.
Tudi v novomeški bolnišnici bodo nekatere ambulante v poletnih mesecih delovale z zmanjšanimi zmogljivostmi. To bo na primer veljalo za dermatološke ambulante, žilno ambulanto ter za ambulantno delo v plastiki in ortopediji. Večjih težav ne pričakujejo, so pa tamkajšnji zdravniki umik soglasij za nadurno delo že preklicali. »Delo poteka skladno z načrti,« so zagotovili v novomeški bolnišnici. Trenutno opravljajo tudi zdravljenja v okviru dodatnih programov za skrajševanje čakalnih dob.
Seštevek stavke, dopustov
in kadrovske krize
V murskosoboški bolnišnici se bo ta mesec in avgusta število posegov zmanjšalo za približno tretjino. Tudi ob aktualni stavki zdravnikov je največ težav ravno na kirurškem oddelku. Tamkajšnje ambulante bodo v poletnih mesecih delovale v zmanjšanem obsegu, programov pa ne zaustavljajo. »Pri sestavljanju urnikov v poletnih mesecih se večje težave pojavljajo predvsem na manjših oddelkih z manjšim številom zaposlenih, na primer na otorinolaringološkem oddelku,« ne skrivajo v murskosoboški bolnišnici.
V brežiški bolnišnici stavka nasprotno ne vpliva na organizacijo dela. »Vsi zdravniki, ki so konec januarja soglasja za nadurno delo umaknili, so umike soglasij že pred časom tudi preklicali,« so še pojasnili. Bo pa tudi v tej bolnišnici podobno kot v preteklih letih v času poletnih dopustov omejeno delovanje specialističnih ambulant. Manj bo tudi operacij.
V jeseniški bolnišnici bodo delovale vse ambulante, težave s pomanjkanjem osebja pa niso nove. »Predvsem gre za pomanjkanje zaposlenih v zdravstveni negi in zdravnikov radiologov,« so pojasnili. Zaradi teh težav so v preteklosti že zapirali nekatere oddelke, so spomnili v jeseniškem zdravstvenem zavodu, stavka zdravnikov pa na delovanje bolnišnice po njihovih zagotovilih nima vpliva.
Spontane migracije
bolnikov in zaposlenih
Trenutno prihaja do spontanih migracij pacientov in zdravstvenih delavcev, ugotavlja predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Monika Ažman. Pacienti prihajajo na tiste bolnišnične oddelke, kjer imajo več osebja in lahko zato opravijo več zdravljenj, pa tudi na tiste, ki imajo na posameznem področju večji ugled v javnosti. Ob tem se nakazuje naraščajoča specializacija zdravstvenih zavodov, trend pomikanja k vse bolj specifičnim znanjem pa je očiten tudi znotraj poklicnih skupin. Nove specializacije se tako obetajo tudi v zdravstveni negi. Po oceni sogovornice je v Sloveniji sicer očitno pomanjkanje sistemskega pristopa pri spremembah v javnem zdravstvu. »Upoštevati je treba tudi, da so zlahka mobilni le nekateri pacienti. Mnogi starejši stežka potujejo na drug konec države,« je dodala predsednica zbornice.
Sistemski pristop pogreša tudi v primeru premikov osebja znotraj sistema. Trenutno se na primer že kaže, da bodo zaposleni v urgentnih centrih v vse večji meri prehajali v nove satelitske urgentne centre, kjer so prepoznali boljše delovne pogoje, urgentni centri v sklopu bolnišnic pa bodo tako vse težje delovali. »Po šivih bodo urgentni centri pokali še bolj, kot so doslej,« je opozorila Monika Ažman.