Koalicijo zadnje tedne ponovno pretresa afera Litijska: sporni nakup sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani za potrebe sodišča. Računsko sodišče je v ponedeljek izdalo predlog poročila o reviziji zaključnega računa proračuna za leto 2023, s katero je preverjalo tudi pravilnost izvedbe nakupa stavbe na Litijski. V poročilu med drugim ugotavlja, da je ministrstvo za pravosodje k projektu pristopilo brez zagotovljenih finančnih sredstev, brez celovitega ogleda prostorov iz ponudb, brez upoštevanja nujno potrebne prenove in brez mnenja predvidenih uporabnikov prostorov. Opozorili so tudi na to, da je bilo 6,5 milijona evrov od skupaj 7,7 milijona evrov kupnine zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezerve, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage.
Računsko sodišče ob tem opozarja, da na pravosodnem ministrstvu sredstev niso načrtovali niti s prvim rebalansom maja 2023 niti z drugim avgusta 2023, čeprav je bila konec aprila sprejeta novela zakona o upravnem sporu, zaradi katere bi upravno in vrhovno sodišče potrebovala nove prostore. Ministrstvo je tako ravnalo v nasprotju z zakonom o javnih financah, ki določa, da morajo proračunski uporabniki v predlog finančnega načrta zajeti tudi predstavitev ciljev, strategij in programov na posameznem področju, njihovo usklajenost z dokumenti dolgoročnega razvojnega načrtovanja ter izhodišča in kazalce, na katerih temeljijo izračuni in ocene potrebnih sredstev. Revidiranci, pa tudi nekdanje odgovorne osebe, imajo zdaj okrogel teden časa za ugovor zoper revizijska razkritja.
Revizorji opozarjajo
na kršenje zakonodaje
Revizorji so bili kritični tudi do tega, da je bil skoraj osemmilijonski nakup izpeljan po hitrem postopku tik ob koncu leta. Vlada je konec decembra s sklepom odločila o prerazporeditvi pravic porabe za projekt, ki v času te odločitve niti ni bil uvrščen v načrt razvojnih programov, v osnutku revizije ugotavlja računsko sodišče. Istega dne je ministrstvo za pravosodje na finančno ministrstvo naslovilo prošnjo za odobritev izjeme pri uvrstitvi novega projekta v proračun, kar pa je v nasprotju z zakonom, ki določa, da mora biti takšna vloga poslana najmanj 20 dni pred sejo vlade, na kateri bo gradivo obravnavano. Ugotovitve računskega sodišča se nanašajo tudi na ministrstvo za finance, ki je k takšni vlogi dalo pozitivno mnenje, kljub temu da pogoji za to niso bili izpolnjeni, saj so večje spremembe načrta razvojnih programov dovoljene le do 17. oktobra v tekočem letu. Finančno ministrstvo je tako kršilo več členov pravilnika o izvrševanju proračuna, izhaja iz osnutka revizijskega poročila.
Na ugotovitve računskega sodišča so se včeraj že odzvali na ministrstvu za finance. Predlog revizijskega poročila računskega sodišča, ki se nanaša tudi na nakup stavbe na Litijski, ni dokončen in se lahko še spremeni, so izpostavili. In dodali, da se revidiranci še niso odzvali na ugotovitve iz poročila in pojasnili morebitnih očitkov, dokument pa je v tej fazi označen s stopnjo zaupno, so navedli. »Splošna proračunska rezervacija služi ravno situacijam nepredvidenega namena, saj ministrstva v svojih proračunih pogosto oziroma v večini primerov nimajo dovolj sredstev za vse nepredvidene namene,« zatrjujejo na finančnem ministrstvu. Tudi pravosodno ministrstvo je k osnutku revizijskega poročila podalo pisno pojasnilo. Revizijskim razkritjem ni nasprotovalo, saj je trenutno vodstvo s potekom posla seznanjeno le na podlagi razpoložljive dokumentacije, zaradi česar, tako ministrstvo, razlogov za izpodbijanje niti ne more podati.