Logična posledica ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo še večji razvoj trga dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Za to nekatere zavarovalnice že nekaj časa pripravljajo teren.

Že dolgo časa načrtovana ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je pospešek dobila po napovedi povišanja mesečnih premij zavarovanja, bo po vsej verjetnosti precej prispevala k razvoju dodatnega zavarovanja. Nekatere zavarovalnice že zdaj ponujajo svoje zdravstvene storitve na trgu in ob plačilu premij omogočajo dostop do specialistov v zasebnem sektorju (in to v le nekaj dneh), operacijske posege, rehabilitacije in podobno.

Zavarovalnice so s prevzemi zasebnih zdravstvenih podjetij na to področje začele vstopati že pred leti. Ključni vlogi sta imeli Sava Re, krovna družba Zavarovalne skupine Sava, v kateri ima država s povezanimi organizacijami približno 40-odstotni lastniški delež, in Zavarovalnica Triglav, v kateri država s povezanimi osebami obvladuje dobrih 60 odstotkov delnic. Razlogov za številne odmevne prevzeme zdravstvenih podjetij je več.

Na podlagi zbranih premij zavarovalnice razpolagajo z visokimi zneski, ki jih vlagajo v različne naložbe. Te morajo biti v prvi vrsti dobičkonosne in manj tvegane. Ravno takšne vrste naložb predstavljajo naložbe v zdravstvena podjetja. S tovrstnimi vlaganji si zavarovalnice počasi gradijo lastno zdravstveno mrežo. Po ocenah več poznavalcev razmer bi se lahko sčasoma v večji meri razvile specialistične klinike, ki bodo bolje upravljane kot državne zdravstvene organizacije in bodo zaposlovale najboljše zdravnike.

Po prevzemu niza zdravstvenih podjetij sta se Sava Re in Zavarovalnica Triglav odločili za gradnjo nove bolnišnice v Ljubljani ob Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča (URI Soča). Prek podjetja DC Naložbe v neposredni lasti Diagnostičnega centra Bled, ki sta ga prevzeli, so pred meseci zaprosili za gradbeno dovoljenje. Ministrstvo za naravne vire in prostor ga je izdalo pred dobrima dvema mesecema. Načrtovana bolnišnica naj bi imela pet etaž, od tega dve podzemni, zazidane površine pa naj bi se razprostirale na 3147 kvadratnih metrih. Skupaj naj bi imela bolnišnica 71 postelj, od tega 58 v bolnišničnih oddelkih, sedem v dnevni bolnišnici in šest v intenzivni negi. Toda načrti o gradnji nove bolnišnice so se, kot vse kaže, ustavili. Pred meseci se je namreč ministrstvo za zdravje odločilo, da bo zemljišče, na katerem naj bi stala nova bolnišnica, odkupila država, da razširi URI Soča. Po neuradnih podatkih pogajanja za nakup zemljišča še potekajo

Sava Re in Zavarovalnica Triglav začeli ...

Diagnostični center Bled sta Sava Re in Zavarovalnica Triglav prevzeli leta 2019 od vzhodnoevropskega finančnega sklada ARX Equity Partners in madžarskega podjetja Euromedic. Leta 2015 sta za Diagnostični center Bled družini Gorenšek plačali osem milijonov evrov, od njegove prodaje pa približno štiri leta pozneje po dostopnih podatkih iztržili okoli 23 milijonov evrov. Po prevzemu sta Sava Re in Zavarovalnica Triglav skupino Diagnostični center Bled, ki je dotlej vključevala nekaj zdravstvenih podjetij, razširili za več podjetij: poleg novoustanovljenega podjetja DC Naložbe sta bila v skupino vključena podjetje Cardial, ki so ga leta 2020 prevzeli od Save Turizma, hčerinskega podjetja Save, in Kirurški sanatorij Rožna dolina. Tega je Diagnostični center Bled prevzel leta 2021 od ciprskega podjetja Ampelus Holding Limited v lasti poslovneža Igorja Laha. Kirurški sanatorij je bil kot prva zasebna kirurška bolnišnica ustanovljen leta 1997. Kako je lani poslovala skupina Diagnostični center Bled, uradno še ni znano, saj letno poročilo še ni bilo objavljeno. Leta 2021 je ustvarila 24,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, pri čemer je čisti dobiček znašal 1,69 milijona evrov.

… Vzajemna nadaljevala

V prevzemni val zdravstvenih podjetij se je vključila tudi Vzajemna. Potem ko sta se leta 2019 za nakup krškega podjetja Aristotel zanimali Zavarovalnica Triglav in Sava Re, je Vzajemni leta 2021 uspelo kupiti 51-odstotni lastniški delež Aristotela, medtem ko je družina Čakar zadržala preostalega. Po prevzemu Darja Čakar še naprej vodi največji zasebni zdravstveni center v jugovzhodni Sloveniji, ki je leta 1998 pridobil koncesijo za izvajanje ambulante splošne medicine in dovoljenje za izvajanje medicine dela, nato pa v nekaj letih dejavnost razširil, med drugim na samoplačniške specialistične ambulante. Pred dobrim letom je Vzajemna postala stoodstotna lastnica podjetja Barsos-MC, nekaj mesecev pozneje je v podjetju Center celostne oskrbe (CCO), ki se med drugim ukvarja s fizioterapijo in nego na domu, v minulem letu pa je ustvarilo okoli pol milijona evrov prihodkov, pridobila 49-odstotni lastniški delež. Vzajemna se je podala tudi v zobozdravstvene vode: septembra 2021 je v Dentalnem centru Varuh zdravja pridobila 60-odstotni lastniški delež.

Koncesijski prihodki od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se koncesionarjem povečujejo. Po pojasnilih ZZZS je razlog za povečevanje prihodkov praviloma v povečevanju obsega opravljenih zdravstvenih storitev in zaradi višjih cen v zdravstvu, ki so praviloma posledica dvigov plač v zdravstvu ter valorizacije materialnih stroškov z rastjo cen življenjskih potrebščin (inflacijo).

Priporočamo