Petnajst let po dogajanju v propadlem celjskem podjetju Klasje, kjer je leta 2015 ob stečaju brez zaposlitve ostalo več sto delavcev, se je zgodba končala tudi na sodišču. Celjsko višje sodišče je namreč konec minulega leta pravnomočno obsodilo nekdanjega lastnika in poslovneža Tomaža Ročnika in nekdanjo direktorico Klasja Dragico Veršič (tedaj se je pisala Murko) zaradi zlorabe položaja ali zaupanja v gospodarski dejavnosti. Ročniku je sodišče prisodilo dve leti, Veršičevi pa leto in deset mesecev zapora. Šlo je za pravnomočno sodbo na ponovljenem sojenju; prvič je bila dvojica junija 2018 obsojena na nižji zaporni kazni. Ročnik je tedaj dobil kazen leto in devet mesecev, Veršičeva leto in dva meseca. Obramba je tedaj uspela s pritožbo na višjem sodišču in dosegla ponovno sojenje. A se je ponovljeno sojenje že na prvi stopnji maja predlani končalo z višjima zapornima kaznima za dvojico. Te kazni so zdaj potrjene še na drugi stopnji. Ali bo dvojica vložila zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče, ni znano.

Za sodbo 15 let

Zgodba sega v leto 2007. Specializirana državna tožilka Mojca Petan Žura je dvojici očitala, da sta takrat ustanovila družbo Millcom in da je skupina le nekaj mesecev po ustanovitvi pridobila 11,5 milijona evrov posojila, s katerim je Millcom kupil celotno premično in nepremično premoženje družbe Klasje. Istega dne, ko je bila nakazana kupnina, je Klasje celotno kupnino nakazalo nazaj družbi Millcom, kot avans najemnine za nepremičnine in premičnine, ki jih je prej prodalo Millcomu.

Tožilka je trdila, da je šlo za posle, škodljive za Klasje, tako Ročnik kot Veršičeva pa sta vseskozi zatrjevala, da sta s tem družbo v resnici reševala. Že na prvem sojenju pred leti sta opozarjala, da je Klasje vse, razen ene nepremičnine, dobilo nazaj. Tožilka je večkrat povedala, da se to ni zgodilo samoiniciativno, ampak da je bilo vse skupaj posledica kazenske ovadbe nekdanje predsednice nadzornega sveta Irene Stanke Čurin, ki je bila krovna priča v tem procesu.

Dogajanje naznanila
organom pregona

Če Čurinova ne bi celotne zgodbe naznanila organom pregona, sojenja sploh ne bi bilo, saj nihče za to ne bi izvedel. Sama je namreč vseskozi zatrjevala, da je bila s spornimi posli seznanjena šele, ko je nekdo na njeni mizi leta 2012 pustil spise transakcij. Prej je vedela le, da naj bi Klasje premoženje prodalo, ne pa tudi, da naj bi celotno kupnino v istem dnevu namenilo za najem istega premoženja, ki ga je prodalo. Predsednica nadzornega sveta je ob tem na sodišču še pojasnila, da ji ob predstavitvi posla na nadzornem svetu konec junija 2007 ni bilo predstavljeno, da bo plačilo kupnine takoj vrnjeno kupcu kot avans desetletne najemnine in tako Klasju ne bo pomagalo pri rednem poslovanju.

Prijavljenih skoraj
20 milijonov terjatev

Spomnimo, da so upniki ob stečaju enega največjih slovenskih podjetij na področju peke kruha, pekovskega peciva, keksov, slaščic ter proizvodnje moke in testenin prijavili skoraj 20 milijonov evrov terjatev. Stečaj je bil končan leta 2019, v stečajno maso pa se je z izkupičkom od prodaje premoženja nateklo 9,3 milijona evrov. Zaradi uspešne prodaje premoženja so ločitveni upniki Klasja dobili poplačanih skoraj 29 odstotkov svojih terjatev, prav vse terjatve so bile poplačane nekdanjim zaposlenim v Klasju, nekaj denarja pa so dobili tudi navadni upniki.

Priporočamo