Cene kakava, ključne surovine za izdelavo čokolade, so pred dnevi dosegle rekordne vrednosti. Na terminskih borzah je bilo treba za tono kakava odšteti 12.605 dolarjev, kar je bilo skoraj 900 evrov več od zadnjega rekorda iz lanskega aprila. Po tem vrhu so se cene začele zniževati, od konca oktobra do 18. decembra, ko so dosegle novo rekordno raven, pa so se zvišale za približno polovico. Za tono kakava je bilo pred novim letom treba odšteti 11.800 dolarjev za tono. V zadnjem letu so se cene kakava približno potrojile, medtem ko se v novem tisočletju gibajo od 1000 do 4000 dolarjev za tono.

Manj proizvodnje, višja cena

Po kazalnikih Trading Economics, baze podatkov za cene blaga, delnice in podobno v 196 državah, se je v zadnjih šestdesetih letih svetovna proizvodnja kakava najbolj skrčila prav v sezoni 2023/24. Vzrok za to je bil velikanski izpad pridelka v Slonokoščeni obali in Gani zaradi neugodnih vremenskih razmer. Slonokoščena obala je sicer s skoraj 44-odstotnim tržnim deležem največja pridelovalka kakava na svetu. Sledi Gana s približno 14 odstotki, v tej državi so se poleg slabega vremena spoprijemali še s tihotapljenjem kakava, nezakonitim pridobivanjem zlata na plantažah kakava in slabim upravljanjem celotnega sektorja, je poročal Reuters.

Maloprodajne cene čokolade so zvišali številni svetovni proizvajalci, med drugim tudi ameriška multinacionalka Mondalez, ki je od leta 2012 lastnica švicarskih blagovnih znamk Milka in Toblerone.

Po navedbah Trading Economics trgovci s kakavom še vedno poročajo o velikih pošiljkah te surovine za čokolado iz Slonokoščene obale, ki je med oktobrom in sredino decembra izvozila okoli 971.000 ton kakava, kar je bilo 30 odstotkov več kot v primerljivem obdobju leto prej. Toda zaradi nenehnih izzivov pri oskrbi, ki jih povečujejo podnebne spremembe in pomanjkanje gnojila, naj bi cene kakava v tem letu ostale na zgodovinsko visokih ravneh. Po napovedih Bloomberga naj bi proizvodnja kakava v Slonokoščeni obali v sezoni 2024/25 znašala 1,9 milijona ton, medtem ko je vlada v tej afriški državi oktobra lani, torej na začetku sezone, napovedovala okoli 2,2 milijona ton. Slabša letina bo otežila obnovo zalog, ki so se izrazito zmanjšale po rekordnem upadu pridelave letu pred tem.

Pred spremembami cen kakava se proizvajalci čokolade varujejo z nakupi kakava po vnaprej določenih cenah na terminskih borzah, praviloma za leto dni. Toda prej ali slej so morali kakav začeti kupovati po novih, višjih cenah.

Podražili milko, gorenjko, twix ...

Pred spremembami cen kakava se proizvajalci čokolade varujejo z nakupi kakava po vnaprej določenih cenah na terminskih borzah, praviloma za leto dni. Toda prej ali slej so morali kakav začeti kupovati po novih, višjih cenah. To se je že izražalo v naraščanju maloprodajnih cen čokolade. Zvišali so jih številni svetovni proizvajalci čokolade, med drugim ameriška multinacionalka Mondalez, ki je od leta 2012 lastnica švicarskih blagovnih znamk Milka in Toblerone, švicarski Lindt & Sprüngli ter ameriška multinacionalka Mars Inc., ki je najbolj znana po blagovnih znamkah Twix in M & M. Cene so dvignili tudi hrvaški proizvajalci čokolade Kraš, Kandit in Zvečevo ter prav tako Gorenjka, ki je v lasti hrvaškega podjetja Podravka.

Krepitev povpraševanja po cenejši kavi

Poleg strme rasti cen kakava so lansko leto zaznamovale tudi skokovite rasti cen kave. Zaradi slabega vremena v Braziliji in Vietnamu svetovna ponudba že tri leta zaostaja za povpraševanjem, cene pa so se v zadnjem obdobju povzpele na najvišjo raven v skoraj pol stoletja – na borzi ICE so nedavno dosegle vrednosti okoli 3,36 dolarja za funt (0,45 kilograma). Po tako visokih cenah se je kava nazadnje prodajala leta 1977, ko je sneg uničil obsežne nasade v Braziliji. Takrat je bil šok rasti cen kave za potrošnike še večji. Če bi pri tedanji vrednosti 3,36 dolarja za funt upoštevali inflacijo, bi danes znašala 17,68 dolarjev, je poročal Reuters.
Zaradi rasti cen kave številni kupci posegajo po cenejših vrstah kave, večje pražarne pa izgubljajo tržne deleže. Ker je bil nadzorni odbor družbe Nestle, največje svetovne pražarne kave, nezadovoljen z zmanjševanjem prodaje in izgubo tržnega deleža, je pred meseci zamenjal dolgoletnega predsednika uprave Marka Schneiderja.

Priporočamo