Po uvedbi ameriških carin na blago iz večine držav so se tečaji delnic na svetovnih borzah začeli občutno zniževati. Dogajanja na Ljubljanski borzi, za katero je sicer značilna dokaj nizka likvidnost, niso izjema. Vrednost indeksa SBITOP, ki se izračunava na podlagi vrednosti delnic desetih najboljših podjetij, ki kotirajo na borzi, se je prejšnji četrtek najprej znižala za 2,08 odstotka, v petek pa za 2,79 odstotka. V ponedeljkovem trgovanju se je vrednost osrednjega indeksa Ljubljanske borze SBITOP znižala za 4,96 odstotka.

Kljub carinam, ki pretresajo tečaje delnic na borzah, lahko vlagatelji na Ljubljanski borzi še naprej pričakujejo visoke dividende. Po pojasnilih vodje upravljanja delniških naložb v družbi Generali Investments Aleša Lokarja bodo dividende slovenskih podjetij letos v povprečju višje, kot so bile v preteklem letu. »Za povprečnega vlagatelja so dividendni donosi privlačni, zaradi padcev tečajev delnic v zadnjih dneh pa so se še nekoliko povečali. Krkine dividende tako znašajo okoli pet odstotkov, dividende zavarovalnic pa približno šest odstotkov,« je pojasnil Lokar.

Krka je vedno izplačevala dividende

Medtem ko je Krka predlagala izplačilo dividende v višini 8,25 evra bruto na delnico, kar v primerjavi s preteklim letom predstavlja desetodstotno rast, so v Zavarovalnici Triglav predlagali dividendo v višini 2,80 evra, kar je 60 odstotkov več, kot je dividenda znašala lani, Sava Re, ključno podjetje Zavarovalne skupine Sava, pa je predlagala 50 odstotkov višjo dividendo kot lani v višini 2,25 bruto evra na delnico.

Po napovedih Lokarja carine ne bodo imele pozitivnega vpliva na poslovanje podjetij, zato se zastavlja vprašanje, ali se bodo rasti upočasnile. Kljub temu Lokar pričakuje, da bodo nekatera podjetja tudi v prihodnjem letu izplačevala dividende. »Krka, na primer, ki je šla skozi vse gospodarske cikle, vključno s finančno krizo leta 2008, je svojim delničarjem vedno izplačevala dividende.«

Za slovenski kapitalski trg so v povprečju značilne višje dividendne donosnosti kot na številnih največjih in najrazvitejših borzah po svetu. »Eden od pomembnih razlogov za takšno stanje so v povprečju nižja vrednotenja podjetij, nižja likvidnost delnic in nižji obseg poslov z delnicami. Delnico, s katero se dnevno opravi za več kot milijon evrov prometa, je težko najti. Ker je slovenski delniški trg nelikviden, za večino svetovnih vlagateljev ni pomemben. Med drugim zato, ker se v globalnem merilu slovenska podjetja uvrščajo med podjetja z nizko tržno kapitalizacijo,« je dejal Lokar.

Navajeni rasti tečajev

Po njegovih besedah bo visoka volatilnost tečajev na delniških trgih trajala še nekaj časa. »Najprej morajo priti vse informacije na plano. Odgovor na uvedbo ameriških carin bo EU pripravljala še nekaj časa, kar tudi generira volatilnost tečajev. Nekateri vlagatelji, ki so bili v zadnjih letih vajeni stalnih rasti tečajev, se iz naložb v delnice umikajo. Številni od njih na kapitalskih trgih nimajo veliko izkušenj, saj so nanje vstopili v zadnjih letih. Ko se hočejo vsi hkrati drenjati skozi vrata, to povzroči padec vrednosti delnic. Po drugi strani je za tiste, ki delnic ne kupujejo s posojili, ampak jih nabavljajo postopoma s prihranki, zaradi zniževanja tečajev zdaj priložnost, da delnice pridobijo ceneje.«

Nekateri vlagatelji, ki so bili v zadnjih letih vajeni stalnih rasti tečajev, se iz naložb v delnice umikajo. Številnih od njih na kapitalskih trgih nimajo veliko izkušenj, saj so nanje vstopili v zadnjih letih.

Aleš Lokar, Generali Investments

Nepredvidljivost razmer po svetu je vplivala na vse tečaje najpomembnejših podjetij, katerih delnice kotirajo na Ljubljanski borzi. Tečaj novomeške Krke, ki je lani dosegla rekordno prodajo, se je znižal za 4,82 odstotka in je po zaključku trgovanja znašal 158 evrov za delnico. Tečaj delnice Petrola, ki je lani pridelal rekordni dobiček, je upadel za 4,74 odstotka, na 38,20 evra za delnico. Strmemu padcu tečajev se ni mogla izogniti niti delnica dobro stoječe Nove Ljubljanske banke, ki je v zadnjem času na prevzemnem pohodu: njena vrednost se je znižala za 5,41 odstotka, na 122,5 evra.

Negotovost pred jutrišnjim dnem ni prizanesla niti delnicam dveh največjih zavarovalnih skupin na slovenskem trgu. Medtem ko se je tečaj Zavarovalnice Triglav, ki je lani čisti dobiček povečala za približno osemkrat, znižal za 2,29 odstotka in je znašal 42,7 evra za delnico, je delnica Save Re izgubila 6,22 odstotka in po zaključku trgovanja na borzi znašala 42,2 evra.

Vrednost Telekomove delnice, ki je lani dosegel skoraj 30 odstotkov več čistega dobička od načrtovanega oziroma najvišji čisti dobiček po letu 2015, se je znižala za 7,26 odstotka, na 83 evrov. Tečaj delnice Luke Koper, ki je lani pretovorila rekordno število kontejnerjev, kar je bilo obenem štiri odstotke več do načrtov, je upadel za 6,48 odstotka na 40,4 evra. V lanskem letu je solidno poslovala tudi Cinkarna Celje, katere tečaj se je v ponedeljkovem trgovanju na Ljubljanski borzi znižal za 3,41 odstotka, na 28,3 evra za delnico. 

Priporočamo