Letala Adrie Airways tudi jutri in v petek ne bodo poletela, so sporočili iz družbe. V obeh dneh bodo opravili le večerna leta med Ljubljano in Frankfurtom. Potniki naj torej pred odhodom na letališče preverijo, kdo izvaja njihov let. Če je to Adria Airways, naj se obrnejo na prodajno mesto, kjer so kupili vozovnice.
Dejstvo, da je vozovnice kljub prekinitvi poletov še vedno mogoče kupiti, bi lahko pomenilo, da Adria izvaja nedovoljene poslovne prakse. S tem se bodo po zagotovilih gospodarskega ministra Zdravka Počivalška ukvarjale pristojne inšpekcije. V družbi medtem še vedno zagotavljajo, da je prekinitev poletov le začasna in da se pogajajo s potencialnimi novimi lastniki ter glavnimi upniki.
Še sedem dni
Agencija za civilno letalstvo je dala Adrii Airways še zadnjih sedem dni časa, da ji predloži potrjen finančni načrt prestrukturiranja, podkrepljen s podpisanimi najemnimi pogodbami za letala in vpisom v spričevalo letalskega prevoznika. Če družba do srede tega ne pripravi, ji bo agencija brez nadaljnje obravnave odvzela operativno licenco za letenje in s tem prizemljila njena letala, temu pa bo bržkone sledil stečaj, je povedal direktor agencije Rok Marolt. Če bo Adria zahtevano predložila, bodo na agenciji do konca naslednjega tedna odločili, ali dokazila zadostujejo za ohranitev licence.
»Po zagotovilih njihove finančne direktorice bodo do ponedeljka sestavili načrt finančnega prestrukturiranja in sprejeli nov finančni načrt,« je dejal Marolt. Za finančno prestrukturiranje ima družba po zakonu nadaljnjih 30 dni časa. »Dokapitalizacija bo morala biti narejena s svežim denarjem, ne s prodajami blagovnih znamk, pripojitvijo družb ali drugimi manevri,« je poudaril Marolt. S prodajo in odkupovanjem lastne blagovne znamke je namreč Adria Airways svoje bilance rešila že leta 2017.
O višini potrebne dokapitalizacije Marolt ni želel ugibati, družba namreč še vedno ni objavila letnega poročila, gotovo pa bi prevoznik potreboval več deset milijonov evrov. Adria Airways je po dveh kriterijih že insolventna, je pa zaposlenim vendarle izplačala večino plač, razen zadnje četrtine avgustovske. Ta del mora Adria izplačati najpozneje do srede, zahteva agencija za civilno letalstvo.
Adria dnevno izgublja letala
Če bo Adria v naslednjem tednu začela stečajni postopek, bo licenco za operativne lete izgubila nemudoma. Enako bo sledilo, če se bodo pojavili indici o odstopanju od varnostnih standardov. V zadnjem letu je agencija za civilno letalstvo Adrio vzela pod drobnogled več kot tridesetkrat in nepravilnosti niso odkrili, zato so prepričani, da tudi nadaljnjih sedem dni na varnost ne bo vplivalo. Odstopanj od varnostnih standardov ni odkrila niti nobena od 40 zunanjih inšpekcij, ki so Adrio Airways preverjale v zadnjih mesecih. »Če bi obstajal kakršen koli dvom, Adria Airways ne bi letela niti eno uro več,« je zatrdil Marolt.
Ne glede na to pa lizing hiše odpovedujejo pogodbe za letala, ki jih najema Adria. Slednja je v zadnjih dneh ostala brez petih Bombardierjevih letal CRJ 900, najemodajalci so zahtevali tudi vrnitev vseh treh airbusov. Uradno ima Adria še deset letal, a jih dnevno izgublja; na agenciji imajo zahtevek lastnikov za odvzem dodatnih šestih, nimajo pa še vseh potrebnih dokumentov za to.
Minister razmišlja o rešitvah
Agencija je zasuta s pritožbami potnikov Adrie Airways – naštevajo jih okrog 250. Izkušnje sicer kažejo, da pritožbo vloži le petina prizadetih potnikov. Število pritožb bo predvidoma v teh dneh še naraslo.
Minister Počivalšek je danes ponovil, da je Adria nedvomno pomembno podjetje za slovensko gospodarstvo in turizem in da imajo njene težave lahko kratko- ter srednjeročne posledice za obe panogi. Kljub temu pa država v sedanji lastniški obliki v podjetje ne bo vložila niti evra. »Adria Airways ima neodgovornega lastnika, na kar kaže dejstvo, da ostaja brez letal in morda brez licence in da imamo za reševanje tako kompleksne situacije tako malo časa,« je poudaril.
Od vodstva družbe, kot je znano, že od pomladi zahteva vzdržen poslovni načrt, saj ji brez tega država nikakor ne more pomagati. Adrio je vsekakor treba celovito poslovno, finančno in lastniško prestrukturirati, je poudaril. »Na splošno pa obstajata dve možnosti: tista, ki se je bojimo, torej prekinitev poslovanja, druga pa je rešitev družbe v taki ali drugačni obliki,« je strnil. »Za družbo so pomembne tri stvari: da ohrani licenco za letenje, da ohrani AOC (spričevalo letalskega prevoznika, op. p.) in letala. Če česa od tega ne bo, ne bomo imeli česa reševati,« je še dejal.
Ob tem denimo stranka Levica predlaga ustanovitev nove družbe v sodelovanju z zaposlenimi v Adrii, stranka SD pa predlaga, da naj se država spet vključi v družbo kot začasni lastnik ter sama najame letala.