Trump še vedno uporablja svojo staro pogajalsko taktiko iz knjige Umetnost dogovora – kombinacijo glasnih zahtev, ustvarjanja kaosa in popolnega nadzora nad javno podobo. V času, ko globalno gospodarstvo temelji na sodelovanju, zaupanju in dolgoročnih strateških povezavah, pa takšen pristop sproža vse večje skrbi. Trgi se odzivajo z negotovostjo, vlagatelji postajajo previdni, zavezništva pa se obračajo drug proti drugemu. Vprašanje, ki visi v zraku, je jasno: ali ima Trumpov slog v današnjem svetu še kakšno realno težo – ali pa je postal le odmev preteklosti, ki ruši prihodnost?
Za končni rezultat bomo seveda morali počakati, ali bodo ZDA iz vsega kaosa izšle močnejše ali bodo del moči izgubile. Dejstvo je, da je ameriški potrošnik s svojo letno porabo okoli 20 bilijonov dolarjev največji na svetu. Evropski je okoli pol manjši, kitajski pa predstavlja tretjino ameriškega. Pogajalsko izhodišče je zaradi velikosti bistveno boljše, saj drugi potrebujejo Američana bolj kot on druge. Seveda je danes svet zelo prepleten in v igro pridejo redke kovine, posamezni produkti, ki jih ena država ima, druga pa ne. Zato je smotrnost carin na dolgi rok nesmiselna in prinaša višje cene enim in drugim. Prilagoditev novim razmeram pa seveda vzame veliko časa. Preden Apple ali pa katero koli drugo podjetje preseli proizvodnjo, vedno govorimo o letih. Tako lahko pričakujemo, da se bodo carine omilile, prvo tako sporočilo je ameriška administracija že podala. Ali bodo popolnoma odpravljene ali ne, je vprašanje, verjetno pa bomo prišli na bistveno bolj vzdržne ravni, saj lahko v nasprotnem primeru pričakujemo poslabšanje makroekonomskih podatkov ter stagflacijo ali recesijo. Vse to je seveda vplivalo na kapitalske trge. Ameriški indeks S&P 500 je z vrha padel za okoli 20 odstotkov, pa se je po omilitvi tudi odbil za dobrih deset odstotkov. Padel je tudi dolar v primerjavi z evrom, za okoli 10 odstotkov. Ker je trenutna struktura trga taka, da je večina vlagateljev na delniške trge investirana preko pasivnih produktov, so ti te produkte prodali in posledično so največje uteži v teh produktih padle največ. To so večinoma tehnološka podjetja, ta so od vrha pa do najnižje točke izgubila okoli 25 odstotkov. Določena podjetja so tako postala zelo zanima za dolgoročne vlagatelje, saj poslovanje ni prizadeto, kar so objave rezultatov za prvo četrtletje in napovedi za preostanek leta že nakazale.
Večja negotovost in določene anomalije, ki jih trg trenutno ponuja, tako prinašajo tudi priložnosti za dolgoročne vlagatelje. Vseeno pa se je treba zavedati, da trenutne razmere lahko trajajo še kar nekaj časa in da razmere ostajajo nepredvidljive, saj je z novim ameriškim predsednikom lahko en dan tako, naslednji dan pa popolnoma drugače.