Medtem ko je Donald Trump s svojo carinsko vojno močno destabiliziral finančne trge, se je rubelj po tiho prelevil v najuspešnejšo valuto na svetu. Po podatkih Bloomberga se je valuta ene redkih držav, ki ji Trump ni namenil dodatnih carin, v primerjavi z dolarjem od začetka tekočega leta okrepila za 38 odstotkov.
Donosi rublja so močno presegli donose naslednjih najuspešnejših valut, švedske krone in švicarskega franka, ki sta se okrepila za 13 oziroma 11 odstotkov. Rubelj je presegel celo zlato, ki tradicionalno velja za varno zatočišče za vlagatelje v časih pretresov. Zlato je od začetka leta pridobilo 23 odstotkov vrednosti. Srebro pa 12 odstotkov.
Vzpon ruske valute prihaja v času, ko je trgovinska politika ameriškega predsednika močno zamajala zaupanje vlagateljev v dolar. Je pa k rasti rublja močno prispevala tudi rekordna obrestna mera v višini 21-odstotkov. To je ruska centralna banka uvedla za zajezitev inflacije in v podporo Putinovemu vojnemu gospodarstvu.
Valuta se sooča tudi z nadzorom kapitala s strani Kremlja, ki je tujim podjetjem prepovedal dvigovanje sredstev iz Rusije in od njih zahteva, da sredstva hranijo na posebnih računih.
Sofija Donets, ekonomistka pri T-Investments, je dejala: "Za razliko od številnih valut trgov držav v razvoju rubelj ni pod pritiskom odliva kapitala, ki ga povzroča umik globalnih vlagateljev iz bolj tveganih naložb."
Lani hude težave za rubelj
Še novembra lani so bili kazalniki rublju veliko manj naklonjeni. Ruska centralna banka je tedaj postavila uradni tečaj na več kot 106 rubljev za en ameriški dolar, kar je bila njegova najnižja vrednost od prvih dni ruske invazije na Ukrajino leta 2022.
Analitiki so padec rublja tedaj pripisali novim ameriškim sankcijam, usmerjenim proti Gazprombanki in več kot 50 mednarodno povezanim ruskim bankam, skupaj s krepitvijo dolarja po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA.
Na mednarodnem deviznem trgu se je rubelj konec lanskega novembra znižal celo na 107 v primerjavi z dolarjem in 113 v primerjavi z evrom. Ruska centralna banka se je na prosti pad valute tedaj odzvala z odločnimi ukrepi in vrednost rublja v začetku decembra uspela stabilizirati.