Vrednost delnice Nvidie se je v prejšnji četrtek znižala za 1 odstotek, potem ko je dan prej padla za skoraj 7 odstotkov, saj je podjetje napovedalo, da bo zaradi ameriških omejitev na izvoz svojih čipov H20 na Kitajsko moralo za tekoče četrtletje znižati prihodke za 5,5 milijarde dolarjev. Te nove omejitve, ki jih je uvedla Bela hiša z namenom preprečitve uporabe čipov za gradnjo superračunalnikov v Pekingu, so vlagatelje presenetile, saj so bili ti čipi manj zmogljivi od prejšnjih modelov in posebej prilagojeni obstoječim pravilom iz obdobja Bidnove administracije.
Predsednik Donald Trump je v zadnjih dneh znova izrazil nezadovoljstvo z usmeritvijo denarne politike ameriške centralne banke (Fed), ki po njegovem mnenju prepočasi znižuje obrestne mere. Fed je sicer zaključil leto 2024 s tremi zaporednimi znižanji, nato pa začasno prekinil nadaljnje ukrepe. Trump je zopet zahteval takojšnje ukrepanje glede obrestnih mer in omenjal celo razrešitev predsednika Feda Jeroma Powella. Trumpova kritika predstavlja nadaljevanje napetosti, ki jih je imel s Fedom že v času svojega prvega mandata, kljub temu da je ravno on leta 2018 imenoval Powella za predsednika centralne banke. Trump je tudi neposredno namignil, da ima moč razrešiti Powella s položaja predsednika Feda, kar je v že tako negotovem obdobju še poglobilo negativno razpoloženje med vlagatelji. Kasneje je zagotovil, da Powella ne namerava odpustiti, ampak si le želi, da bi bil aktivnejši pri nižanju obrestnih mer.
Panevropski indeks Stoxx 600 je v preteklem tednu pridobil 4,11 odstotka in s tem nadoknadil del izgub iz začetka aprila. Na razpoloženje vlagateljev sta pozitivno vplivala odločitev predsednika Trumpa, da odloži višje carine, in signal Evropske centralne banke (ECB), da bodo verjetno sledila nova znižanja obrestnih mer. ECB je sicer skladno s pričakovanji ključno depozitno obrestno mero ponovno znižala za četrt odstotne točke na 2,25 odstotka. Uradniki ECB še naprej poudarjajo, da bodo sledili pristopu, ki bo odvisen predvsem od makroekonomskih podatkov, in da bodo odločitve sprejemali na vsaki seji posebej, brez vnaprejšnje zavezanosti k točno določenemu obrestnemu scenariju. ECB ocenjuje, da se inflacija giblje v smeri želenega scenarija, skrbi pa povzročajo slabši gospodarski obeti zaradi negotovosti v zvezi s trgovinsko politiko. Kitajski statistični urad je sporočil, da je bruto domači proizvod v prvem četrtletju zrasel za 5,4 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani. Čeprav je rast presegla pričakovanja, pa ni prinesla posebnega olajšanja za oblikovalce ekonomske politike, saj je temeljila na rezultatih, doseženih še pred uveljavitvijo višjih ameriških carin, in je bila v veliki meri posledica pospešenih pošiljk kupcev, ki so želeli prehiteti podražitve. Vpliv ameriških carin na Kitajsko naj bi po ocenah analitikov postal očitnejši v prihodnjih mesecih, potem ko je nova ameriška administracija skupne carine na večino kitajskega blaga zvišala na kar 145 odstotkov.