»Če bo Aha Mura končala v stečaju, se v njej ne bo nadaljevala proizvodnja oblačil, podobno kot se je leta 2009, ko je v stečaju končala Mura,« napoveduje lastnica Aha Mure Mojca Lukančič. Murini partnerji iz tujine, ki se trenutno odločajo o tem, komu bodo zaupali šivanje nove kolekcije jesen-zima, so namreč družbo seznanili, da bodo v primeru stečaja prekinili sodelovanje z njo.
Po zagotovilih Lukančičeve bodo v družbi storili vse, da se izognejo stečaju in ohranijo 1200 delovnih mest. Nemški finančni sklad Peacock, ki naj bi vstopil v lastniško strukturo Aha Skupine, lastnice Aha Mure, se s 17 bankami in lizing družbami intenzivno pogaja o odkupu terjatev. Te do celotne Aha Skupine znašajo okoli 60 milijonov evrov. Pri tem je Lukančičeva poudarila, da so se za taktiko odkupa terjatev skupaj z nemškim partnerjem odločili, ker banke niso želele podjetjem Aha Skupine odobriti svežih posojil.
Kdaj bo uveden morebitni stečaj družbe, za katerega si prizadeva Durs, še ni znano. Predsednik murskosoboškega okrožnega sodišča Branko Palatin je pojasnil, da so na Aha Muro pred enim tednom naslovili poziv, da se opredeli o predlogu za začetek stečaja, vendar pošte v družbi še niso prevzeli. O stečaju družbe pa bo sodišče odločalo petnajst dni po tem, ko bo Aha Mura prevzela pošto. Do zdaj v Aha Muri, ki jo vodi Damir Kočan, še niso zahtevali odloga odločanja o Dursovem stečajnem predlogu oziroma proti njemu ugovarjali, kar omogoča insolventna zakonodaja. Eno od možnosti za reševanje finančnih težav je tudi prisilna poravnava. Na vprašanje, ali bodo poskušali finančne težave reševati v okviru tega insolventnega postopka, Lukančičeva ni želela odgovoriti. Če bo Aha Mura želela postati dolgoročno delujoče podjetje, pa je dejstvo, da bo morala Dursu plačati dolg v višini približno štirih milijonov evrov.
Kaj je pravzaprav skorajda dokončno potopilo Aha Muro, ki sta jo leta 2011 Lukančičeva in njen življenjski sopotnik Nigel Peter Buxton odkupila iz stečajne mase Mure za 9,6 milijona evrov? Eden od večjih problemov je prepletenost poslovanja številnih drugih podjetij Aha Skupine, predvsem pa njihova čezmerna zadolženost. Po Dnevniku dostopnih podatkih so sestrska podjetja Aha Muri še sredi lanskega leta dolgovala več kot dva milijona evrov. Če bi namesto za financiranje povezanih podjetij ta sredstva Aha Mura vložila v poslovne procese, bi bila lahko bilančna slika bistveno drugačna. S temi sredstvi bi družba zagotovo lahko rešila precejšen del likvidnostnih težav. Tako pa so se zaradi likvidnostnih težav zviševale obveznosti do države do te mere, da je to sodu izbilo dno. V primerjavi s številnimi podjetji, ki so se znašli v podobnem položaju, s približno desetimi milijoni evrov dolgov Aha Mura ni prezadolženo podjetje, poleg tega pa so njene finančne obveznosti dolgoročne.
Če se bo Lukančičevi in Buxtonu nekako uspelo izviti iz primeža finančnih težav, je eden od že zastavljenih ciljev znižati delež dodelavnih poslov. Poleg večjega deleža proizvodnje oblačil pod lastno blagovno znamko je cilj tudi zviševanje raznih storitev za kupce. Cilj je tudi, da se osredotočijo na kupce visoke mode in znižajo precejšnjo odvisnost od nemške modne hiše Hugo Boss, ki je v zadnjih dveh letih krepko oklestila naročila v Murski Soboti.
Koliko prihodkov od prodaje je lani dosegla Aha Mura, še ni znano. Če so v prvi polovici leta 2013 prihodki padli za četrtino na 10 milijonov evrov, bi bilo mogoče predpostaviti, da je družba lani dosegla manj kot 20 milijonov evrov prihodkov. To pa bi pomenilo, da so se prihodki od leta 2011 znižali približno za tretjino. Padec prihodkov je med drugim povzročila selitev naročil v azijske in vzhodnoevropske države. Zaradi nižjih naročil in s ciljem, da bi zapolnili proizvodne zmogljivosti, so v Aha Muri znižali ceno minute šivanja. A čeprav se je prihodek na minuto znižal, se stroški delovne sile niso znižali. Kot smo že poročali, so v prvih šestih mesecih lanskega leta, dokler družba ni odpustila skoraj 300 delavcev, zajemali kar 99 odstotkov doseženih prihodkov.