Okoli dvajset podizvajalcev cerkniškega podjetja As-Primus trdi, da jim podjetje dolguje skupno okoli milijon evrov. Nekateri od teh podizvajalcev, ki jih zastopa podjetje Crestive, bodo v prihodnjih dneh zoper nekdanje direktorje vložili kazenske ovadbe, hkrati pa nameravajo tožiti trinajst občin, ki so od As-Primusa naročale gradbene storitve. Te občine so Vrhnika, Kočevje, Cerknica, Ajdovščina, Krško, Koper, Celje, Domžale, Mirna Peč, Brežice in Log - Dragomer.
Prva prijava policiji že avgusta
Občinam podizvajalci očitajo, da so vedele za likvidnostne težave As-Primusa, vendar so mu kljub temu plačevale za delo, ki so ga opravili podizvajalci. Vodstvo As-Primusa pa je po njihovem mnenju storilo kazniva dejanja poslovne goljufije, oškodovanja upnikov in pridobitve protipravne premoženjske koristi.
Zaradi suma teh kaznivih dejanj je As-Primus Policijski upravi Ljubljana prijavilo že podjetje Riko, ki je skupaj z njim gradilo več objektov v različnih občinah. Podjetje As-Primus je letos dvakrat zamenjalo lastnike in vodstvo, v Riku pa menijo, da je bilo to izvedeno z namenom prikrivanja transakcij in ustvarjanja obvodov. »Sumimo, da je bil scenarij pripravljen in dogovorjen med vpletenimi akterji: Maja Hribar, Urška Kavšek, Janez Artič, Matjaž Pregelj in Tadej Majhen,« piše v prijavi, ki smo jo pridobili neuradno in na podlagi katere zdaj kriminalisti vodijo predkazenski postopek.
Čeprav so se podizvajalci oglasili šele pred kratkim in je tudi prva ovadba stara šele nekaj mesecev, so se po naših informacijah težave začele že več let prej. Vzrok zanje naj bi bile (tudi) nizke cene, v katere naj bi privoljevalo podjetje, podizvajalci pa naj bi predolgo verjeli, da se bodo težave nekako rešile.
Nekdanji komercialni direktor in nadzornik v Gradbenem podjetju Grosuplje Boris Hribar je podjetje As-Primus ustanovil pred štirinajstimi leti. Še leta 2010 je imelo manj kot sto tisoč evrov prihodkov, nato pa so ti hitro zrasli na skoraj devet milijonov v letu 2014 in v naslednjih letih ostali na približno enaki ravni. Podjetje je veliko gradilo za občine in druge proračunske porabnike, od katerih je med letoma 2012 in 2017 dobilo več kot 32 milijonov evrov.
Težave in menjava lastništva
Po naših neuradnih informacijah je As-Primus številne posle na javnih razpisih dobil z dampinškimi cenami oziroma cenami, ki so bile prenizke, da bi ustrezno poplačal vse svoje podizvajalce. Kljub temu je s podizvajalci ohranjal zadovoljive poslovne odnose, dokler ni konec marca lani Borisa Hribarja zadela možganska kap. Njegova hči Maja Hribar je sicer že prej delala v podjetju, vendar ni bila kos nalogi direktorice, trdijo naši viri. Številna gradbišča so zastala, breme starih podcenjenih poslov je postajalo vse težje, Maja Hribar pa sama trdi, da je bila deležna hudih pritiskov podizvajalcev.
S pomočjo očetovih znancev naj bi ji uspelo zagnati gradbišča in zagotoviti dotok denarja z občin, a dolg do podizvajalcev je rasel in mnogi so denar potrebovali tako zelo, da so svoje terjatve prodali podjetjem, ki se s tem ukvarjajo. To se je dogajalo prejšnjo zimo in prav v tem času je Maja Hribar As-Primus prodala podjetjema JT Izvedba in Ledaline, ki sta bili v lasti Tadeja Majhna oziroma Petra Levarja, sina nekdanjega cerkniškega župana Miroslava Levarja. Direktorica As-Primusa je postala Urška Kavšek, ki je bila pred leti sama lastnica JT Izvedbe, prokurista pa Majhen in Miroslav Levar. Hkrati je za AS-Primus začel delati tudi Janez Artič, ki je prijavljen na istem naslovu kot Urška Kavšek in je po neuradnih podatkih njen zunajzakonski partner. Artič se je pred leti omenjal kot glavni akter v zgodbah o domnevnem izčrpavanju podjetij SGP Gorica in GP Bežigrad, vendar je vse očitke zavračal kot neresnične. V teh zgodbah se je pojavljalo tudi ime Matjaža Preglja, ki omenjen zgoraj in je sorodnik Urške Kavšek.
Še ena menjava lastništva
Podjetjem za odkup terjatev ni uspelo izterjati denarja od As-Primusa in so zahtevala vračilo denarja od podizvajalcev. Skoraj istočasno, v aprilu oziroma maju, je postalo jasno, da AS-Primus od SID banke ne bo dobil kredita, ki ga prej večkrat omenjal podizvajalcem kot rešitev za težave.
As-Primus je junija spet zamenjal lastnika, kupil ga je Aljoša Behek, s katerim nam ni uspelo priti v stik. Julija je prejel zadnje nakazilo od katerekoli občine, od avgusta pa ima blokirane vse račune. Podjetje ima v lasti samo stavbo, vredno okoli 175.000 evrov, na njej pa je že od leta 2015 vpisana hipoteka banke Unicredit v višini štirih milijonov evrov, od junija letos pa še terjatev B in B Fin, enega od podjetij za odkup terjatev, v višini 355.000 evrov.
Čeprav so lastniške spremembe nenavadne, zgodovina nekaterih vpletenih pa domnevno sporna, ni nobenih javno znanih dokazov o izčrpavanju As-Primusa ali o zavestnem oškodovanju upnikov. Urška Kavšek trdi, da ni bilo nobenih nepravilnosti in da je naredila vse, da bi se izvedli vsi projekti, ki so bili odprti, ko je prevzela vodenje podjetja.
Očitke pa zavračajo tudi občine, ki trdijo, da so podizvajalcem plačevale neposredno, kadar je posamezni izvajalec pravočasno izrazil željo in je bil do tega upravičen. Čeprav projekti niso potekali gladko in so se posamezni podizvajalci pritoževali že konec lanskega leta, so vodstva občin na sestankih dobivala zagotovila, da bodo naročena dela izvedena. Nekatere še vedno sodelujejo z As-Primusom, čeprav mu ne plačujejo, ampak gredo plačila neposredno podizvajalcem. Župan občine Log - Dragomer Miran Stanovnik je na primer še prejšnji teden z Behkom podpisal aneks k pogodbi za obnovo Stare šole. Po drugi strani pa je občina Ajdovščina, kjer naj bi As-Primus prenovil stavbo nekdanje gimnazije v glasbeno šolo, pogodbo prekinila že maja. As-Primus naj bi namreč lažno trdil, da investicije ne bo izvajal s podizvajalci.