Medtem ko se je izvoz zdravil v Evropski uniji povečal za desetino, se je uvoz le za malenkost. Presežek v menjavi medicinskih in farmacevtskih izdelkov se je tako povzpel na 193,6 milijarde evrov. Več kot polovico izvoza gre v ZDA. V zadnjih desetih letih se je izvoz medicinskih in farmacevtskih izdelkov v EU povečal za skoraj 150 odstotkov.
Slovenija rekorderka po deležu izvoza zdravil
Statistika Eurostata kaže tudi, da je Slovenija na seznamu držav z največjim izvozom medicinskih in farmacevtskih izdelkov v države izven EU na šestem mestu in z več kot 22 milijardami evrov prehiteva celo Francijo. Po deležu trgovine teh izdelkov pa je Slovenija sploh prva v Evropi.
Izvoz zdravil je v Sloveniji v zadnjih letih eksplodiral, a to žal ne prinaša prav take rasti gospodarstva v tej panogi. Visoko rast trgovine z medicinskimi in farmacevtskimi izdelki je namreč pognalo odprtje velikega logističnega centra švicarskega farmacevtskega velikana Novartis na brniškem letališču.
Kot že nekaj let opozarja Urad za makroekonomske raziskave v svojih poročilih, Novartisov logistični center lahko precej popači slovensko trgovinsko statistiko.
Plačilnobilančni podatki tako na primer kažejo, da je Švica pred tremi leti prehitela Nemčijo kot najpomembnejša trgovinska partnerica. Leta 2023 je na primer Slovenija v Švico izvozila za 12,5 milijard evrov zdravil.
Največji slovenski uvoz: dušikove organske spojine
Po drugi strani so največja slovenska uvozna kategorija postale dušikove heterociklične spojne, ki v največji meri prihajajo iz Kitajske. Drugi največji produkt pa so spet pakirana zdravila, ki prihajajo večinoma iz Švice.
Ta trgovina se pokaže zgolj v plačilnobilančni trgovini, ki jo pri nas vodi Banka Slovenije. Statistični urad uporablja podatke o blagu, ki vstopi čez carinsko mejo, zaradi česar podatki pretovora ne upoštevajo. Eursotat v svojih statistikah upošteva tudi podatke o pretovoru zdravil. Tako je Švica po njihovih podatkih drugi največji uvoznik zdravil z več kot 50 milijardami evrov.
Evropska farmacija
Članice EU so lani izvozile za skupaj 313,4 milijarde evrov medicinskih in farmacevtskih izdelkov, kar je 13,5 odstotka več kot leta 2023. Vrednost uvoza se je povečala za precej bolj skromnih 0,5 odstotka na 119,7 milijarde evrov.
Največja izvoznica medicinskih in farmacevtskih izdelkov v države izven EU je bila lani Nemčija (67,9 milijarde evrov). Sledili sta Irska (56,6 milijarde evrov) in Belgija (41,4 milijarde evrov).