Janez Vohar, ustanovitelj in direktor podjetja, je svojo poslovno pot v gradbeni dejavnosti začel pred več kot štirimi desetletji. Njegovo znanje in izkušnje so bili ključni pri ustanovitvi podjetja Hidrokop leta 2012. Z dolgoletnim delom pri raznovrstnih gradbenih projektih je vzpostavil trdne odnose s poslovnimi partnerji ter pridobil zaupanje naročnikov. Podjetje, ki se od svojih začetkov hitro razvija, danes zaposluje vrhunsko ekipo in razpolaga s sodobno in raznoliko gradbeno mehanizacijo ter voznim parkom. Osredotočenost na kakovostno izvedbo storitev, kjer sta strokovnost in zanesljivost ključni vrednoti, potrjuje njihovo dolgoletno sodelovanje z uglednimi partnerji, kot so Wienerberger, Komunalno podjetje Ormož in podjetja Skupine Pomgrad.
Strokovnjaki za sanacijo plazov in rušenje objektov
Hidrokop deluje v dejavnosti, kjer slabe novice lahko pomenijo dobre novice. "Celo minulo leto smo preživeli samo na intervencijah in sanacijah po avgustovskih poplavah," je tako pravil direktor Janez Vohar, ko smo ga obiskali v začetku septembra. Ena od specializacij podjetja je namreč izdelava in sanacija nasipov, strug, kamnitih zložb in podobno.
In če česa, je bilo dela na teh objektih v minulem dobrem letu v izobilju. Ena ključnih konkurenčnih prednosti podjetja Hidrokop je tudi specializacija na področju sanacije plazov, kjer je prepoznano kot eno izmed najboljših v državi. Poleg tega so močan izvajalec pri rudarskih delih v glinokopih, gradnji raznih inženirskih objektov, rušenju objektov ter cestnem prevozu razsutega tovora. Njihova tehnična opremljenost in izkušena ekipa zaposlenih omogočata izvedbo zahtevnih projektov v kratkem času. V poslovnem smislu so izraziti "lokalpatrioti": podjetje namreč izvaja projekte večinoma na območju severovzhodne Slovenije (Prekmurje in Štajerska), onkraj regijskih meja se navadno ne podajajo.
V zadnjih letih je podjetje naredilo pomembne korake v smeri trajnostnega razvoja, saj so razširili dejavnost na predelavo nenevarnih gradbenih odpadkov. Gradbeništvo je namreč panoga, ki pomembno vpliva na okolje ne samo zaradi izkoriščanja naravnih virov, temveč tudi zaradi povzročanja odpadkov pri rušenju objektov. Trajnostni pristop s ponovno uporabo recikliranih materialov je postal ključni del poslovne strategije podjetja, s čimer podjetje prispeva k varovanju okolja in odgovorni rabi virov v gradbeni industriji. Pod oznako trajnosti sodi tudi zanimiva okoliščina, da namreč avgusta ne delajo na vodotokih, saj v tem obdobju ptice gnezdijo in bi jih hrup in tresljaji gotovo motili. Ko ne delajo na vodi, delajo v glinokopih.
Direktor Janez Vohar opiše uspeh podjetja: »Z rednim vzdrževanjem voznega in strojnega parka ter odlično ekipo zaposlenih izvajamo gradbeno in prevozniško dejavnost. S trdim delom in z odgovornim ravnanjem do zaposlenih, poslovnih partnerjev ter do širšega okolja utrjujemo položaj podjetja na dolgi rok. Moje več kot 40-letne izkušnje pa tudi nekaj pomenijo.« Vohar ocenjuje, da jim je vse navedeno omogočilo hitrejšo rast v primerjavi s konkurenco in doseganje skoraj 118.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega v lanskem letu.
Družinske vrednote in prihodnost
Hidrokop je družinsko podjetje, saj oba Voharjeva otroka aktivno sodelujeta pri poslovanju in vse bolj prevzemata vodilne vloge. Sin vodi operativne projekte in skrbi za izvajanje del na gradbiščih, medtem ko hči prispeva k strateškemu razvoju podjetja. Skupaj s predano ekipo zaposlenih podjetje ohranja visoko raven izvedbe projektov ter nenehno razvija nove priložnosti za rast. S svojo zavezanostjo trajnosti, zanesljivosti in kakovosti dela Hidrokop utrjuje svoj položaj kot pomembno podjetje na področju nizkih gradenj in prevoznih storitev v severovzhodni Sloveniji.
Danes v panogi bolje kot pred 15 leti
Izrazi, kot so denimo »gradbeni baroni«, »afera Čista lopata« pa »Zemonski kartel« in podobno v preteklosti gradbenemu sektorju niso delali dobre usluge. Glavne gradbene direktorje tistega časa smo leta gledali, kako prihajajo na sodišča, Dušan Črnigoj iz Primorja in Vegradova Hilda Tovšak sta morala v zapor, Ivanu Zidarju je odhod v zapor preprečila bolezen in kasneje smrt. Neplačevanje izvajalcev je bilo nekaj običajnega, tisti najbolj predrzni so si privoščili tudi neplačevanje prispevkov zaposlenih. Danes je vendarle drugače, pravi Janez Vohar, »prej si vnaprej vedel, da se boš za zadnjih deset ali 15 odstotkov plačila moral vlačiti po sodiščih, danes pa plačila potekajo bolj ali manj nemoteno.«