Novomeška skupina Krka, ki jo sestavlja 34 podjetij, je v prvih devetih mesecih letošnjega leta ustvarila 1,43 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo za sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani, medtem ko je matična družba prihodke od prodaje povečala za šest odstotkov, na 1,25 milijarde evrov. Ob tem je bila rast količinske prodaje dvoodstotna. S 7,4-odstotnim tržnim deležem Krka zaseda prvo mesto med ponudniki zdravil na slovenskem trgu. Od celotnih prihodkov od prodaje jih je Krka v prvih devetih mesecih letošnjega leta v Sloveniji ustvarila 6,5 odstotka.

Poleg Slovenije ima Krka svoje tovarne za proizvodnjo zdravil v Rusiji, na Poljskem, Hrvaškem in v Nemčiji. Ključna regija za skupino Krka je vzhodnoevropska, kjer je v prvih treh četrtletjih letošnjega leta ustvarila dobrih 484 milijonov evrov oziroma približno tretjino vseh prihodkov od prodaje. Od tega jih je bilo v Rusiji doseženih 282,4 milijona evrov. Ruski trg, na katerem so se prihodki v obravnavanem obdobju povečali za devet odstotkov v evrih, v rubljih pa za 23 odstotkov, je za Krko tradicionalno najpomembnejši, na njem pa med tujimi proizvajalci generičnih zdravil novomeška družba zaseda prvo mesto. Za skupino Krka ruski rubelj še naprej predstavlja največje valutno tveganje, finančnih instrumentov za zavarovanje tega tveganja pa na mednarodnih trgih ni. V Rusiji je Krka med največjimi ponudnicami zdravil in ima status domače proizvajalke, celotna vrednost naložb na ruskem trgu pa presega 200 milijonov evrov.

Tečaj Krkine delnice se je na Ljubljanski borzi včeraj povečal za 1,09 odstotka, na 138,5 evra, s čimer se je tržna vrednost družbe Krka povečala na 4,54 milijarde evrov.

Dobiček višji za skoraj petino

Po doseženem prometu v vzhodnoevropski regiji se na drugo mesto uvršča Ukrajina, kjer se je prodaja v prvih treh četrtletjih na medletni ravni povečala za 24 odstotkov, na 69,3 milijona evrov. V srednjeevropski regiji je Krka največ, dobrih 160 milijonov evrov prihodkov, ustvarila na Poljskem. Tam je ustvarila za 17 odstotkov več prihodkov kot v prvih treh kvartalih lani. Poljski trg je sicer za Krko drugi najpomembnejši posamični prodajni trg. V zahodnoevropski regiji je Krka največ zdravil prodala v Nemčiji, kjer pa se je prodaja na medletni ravni znižala za 14 odstotkov, na 62,4 milijona evrov.

V prvih devetih mesecih letošnjega leta se je čisti dobiček skupine Krka povečal za 19 odstotkov, na 281 milijonov evrov, matične družbe pa za 26 odstotkov, na 266,4 milijona evrov. Od bilančne vsote v višini 2,8 milijarde evrov je imela skupina Krka konec septembra skoraj 80 odstotkov lastniškega kapitala. Skupina Krka je v prvih devetih mesecih letošnjega leta za investicije namenila 91,7 milijona evrov, kar je bilo 13 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Konec septembra je bilo v celotni skupini zaposlenih 11.745 delavcev, kar je bilo približno toliko kot konec lanskega leta. Od vseh delavcev jih Krka v tujini zaposluje okoli 5200. Če upoštevamo še agencijske delavce, je imela septembra skupina Krka zaposlenih 12.700 delavcev.

Po načrtih bo prodaja izdelkov in storitev skupine Krka v prihodnjem letu presegla dve milijardi evrov, pri čemer bodo še naprej najpomembnejša skupina izdelkov zdravila na recept z več kot 80-odstotnim deležem v prihodkih od prodaje.

Več kot dve milijardi prometa

Po ocenah bodo prihodki skupine Krka v celotnem letu znašali 1,89 milijarde evrov, kar je dobrih pet odstotkov več kot leta 2023 in nekoliko več, kot je bilo načrtovano. Čisti dobiček naj bi znašal 339 milijonov evrov oziroma osem odstotkov več kot lani. Kumulativna vrednost investicij v razvojne, proizvodne in infrastrukturne zmogljivosti bo predvidoma znašala 130 milijonov evrov. Po načrtih bo prodaja izdelkov in storitev v prihodnjem letu presegla dve milijardi evrov, pri čemer bodo še naprej najpomembnejša skupina izdelkov zdravila na recept z več kot 80-odstotnim deležem v prihodkih od prodaje. Čisti dobiček naj bi se povečal na 354 milijonov evrov. Od 150 milijonov evrov načrtovanih naložb jih bo 120 milijonov evrov porabljenih za povečanje lastnih zmogljivosti, preostalo pa v podjetjih na Kitajskem in v Indiji, v katerih je Krka solastnica, v obeh pa obvladuje večinski lastniški delež.

Tečaj Krkine delnice se je na Ljubljanski borzi včeraj povečal za 1,09 odstotka, na 138,5 evra, s čimer se je tržna vrednost družbe Krka povečala na 4,54 milijarde evrov. V letošnjem letu se je Krkina delnica podražila za 25,9 odstotka. Država in z njo povezane organizacije v Krki obvladujejo okoli 28 odstotkov delnic, slovenske fizične osebe pa imajo skupaj v lasti približno 41 odstotkov delnic. 

Priporočamo