Distribucija cen stanovanj je regionalno nepravična: medtem ko prestolnica premore stanovanja, ki se prodajajo po milijon evrov, ji Primorska lahko konkurira le s cenami okoli 700.000 evrov, v Mariboru pa glede na oglase trenutno sploh ni naprodaj stanovanj, dražjih od 359.000 evrov.

»Za trg z luksuznimi nepremičninami se ve, da v Sloveniji obstaja le v Ljubljani, na Obali in Bledu,« je povedal Predrag Todić iz Ljubljanskih nepremičnin, ki se je specializiral tudi za prodajo najdražjih. Luksuzna stanovanja se prodajajo le v Ljubljani, na Obali in Bledu pa se prodajajo le hiše. Zakaj v Mariboru ni naprodaj stanovanj za pol milijona ali milijon evrov? Strokovnjak za nepremičnine odgovarja, da zato, ker tam pač ni kupcev. Ne domačih in ne tujih. Zato so luksuzne nepremičnine v Mariboru polovico cenejše kot v Ljubljani.

Ljubljanski luksuz ni svetovni luksuz

Mnogo se je pisalo o tem, da po recesiji trg nepremičnin ponovno oživlja. Za luksuzna stanovanja je veljalo drugače. »Prodaja luksuznih nepremičnin na vrhunskih lokacijah za razliko od standardnih nepremičnin tudi v času recesije ni stagnirala, je pa gospodarska kriza začrtala jasno mejo med luksuznimi oziroma nadstandardnimi nepremičninami in njihovim približkom,« je prepričan Rok Oberč iz agencije Rocco. »Ljubljana je malo večja vas z nekaj lepimi hišami in le peščico luksuznih stanovanj. Toda to ni luksuz v svetovnem pomenu, ampak v ljubljanskem pomenu.« Po njegovem mnenju so kupci teh luksuznih stanovanj poslovneži, ki »iščejo vrhunsko stanovanje, visoko kakovost bivanja in dobro naložbo«. V zadnjih dveh letih so v njihovi agenciji prodali deset stanovanj po ceni okoli pol milijona evrov.

Med kupci so seveda tudi tujci. »Cene luksuznih nepremičnin pri nas so naravnane na ruske kupce pred embargom,« je prepričan Todić. Kar zadeva stanovanja v Ljubljani, jih kupujejo Rusi srednjega razreda, ki neredko za nakup stanovanja vzamejo kredit v Sloveniji. Res bogate Ruse po navedbah Predraga Todića zanimajo le vile na Obali. Rusom so všeč staromeščanska stanovanja, medtem ko imajo evropski kupci raje minimalistična stanovanja, toda evropskih kupcev je malo. Najdražje stanovanje, ki so ga prodali v njihovi agenciji, je bilo 750.000 evrov vredno 120-kvadratno stanovanje v središču Ljubljane, na leto pa prodajo več stanovanj s ceno od 400.000 do pol milijona evrov, kolikor so za luksuzno stanovanje pripravljeni odšteti domači kupci.

Najdražja stanovanja se ne oglašujejo

Kot rečeno je največja koncentracija stanovanj za milijon ali več evrov v središču Ljubljane. Vprašanje je, ali je to realna cena stanovanja na tej lokaciji. V Ljubljanskih nepremičninah že nekaj let prodajajo stanovanje v Stari Ljubljani, ki ima oglaševano ceno 1,1 milijona evrov. »Realna cena je preplet zgodbe stanovanja in lokacije, pomembna pa je tudi oprema. Pri staromeščanskih stanovanjih je tako, da dosegajo visoko ceno zaradi kombinacije luksuza in načina življenja v središču Ljubljane,« je prepričan Todić.

Po drugi strani pa Rok Oberč iz agencije Rocco meni, da so v Ljubljani bolj luksuzna kot stanovanja v starem jedru tista na robu centra v Trnovem, Koleziji, na Prulah in v delu Rožne doline. Gre predvsem za prenovljena stanovanja v meščanskih vilah ali pa za vrhunske novogradnje z več stanovanji in zelo privlačno okolico. Kot tako je omenil Vilo Gradaška, kjer so od lanskega poletja do danes prodali pet od šestih stanovanj po cenah, primerljivih s ceno kvadratnega metra stanovanja v Stari Ljubljani.

Priporočamo