Lani je bilo v register vozil prvič vpisanih nekaj več kot 134.000 cestnih vozil, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Prvič registriranih je bilo nekaj več kot 92.000 osebnih avtomobilov ali prav tako za šest odstotkov več.
Lani 82 tisoč novih vozil
Od vseh cestnih vozil, prvič registriranih lani, jih je bilo skoraj 82.000 ali 61 odstotkov novih, torej takih, ki pred tem niso bila registrirana v tujini. Prvih registracij novih cestnih vozil je bilo za šest odstotkov več kot leto prej, novih registracij osebnih avtomobilov pa za osem odstotkov več. V isti primerjavi se je povečalo tudi število rabljenih osebnih avtomobilov, in sicer za tri odstotke.
Največ novih avtomobilov marca
Največ prvih registracij osebnih avtomobilov, tako novih kot rabljenih, je bilo marca, najmanj pa decembra. V vseh mesecih je število prvič registriranih novih osebnih avtomobilov preseglo število rabljenih. Največji letni porast vseh prvih registracij osebnih avtomobilov pa je bil julija, ko se je skupno število prvih registracij povečalo za petino.
V Sloveniji je bilo konec leta 2024 registriranih skoraj 1,8 milijona cestnih vozil, od tega nekaj več kot 1,7 milijona motornih in 59.000 priklopnih vozil. Med motornimi vozili je bilo osebnih avtomobilov 73 odstotkov oz. 1,3 milijona. Število vseh navedenih vrst vozil se je v primerjavi z letom prej povečalo za dva odstotka, je danes objavil državni statistični urad.
Število novih električnih avtomobilov padlo za 27%
Med vsemi novimi osebnimi avtomobili, ki so bili lani prvič registrirani v Sloveniji, je bilo 26 odstotkov hibridnih in šest odstotkov električnih. Število prvič registriranih novih osebnih avtomobilov na hibridni pogon se je v enem letu povečalo za 23 odstotkov na 13.600, medtem ko se je število novih registracij električnih avtomobilov zmanjšalo za 27 odstotkov na slabih 3200.
Še vedno največ dizlov, a delež pada
Skoraj polovica (48 odstotkov) ali 616.800 lani registriranih osebnih avtomobilov je za pogon uporabljala dizelsko, 45 odstotkov ali 570.000 pa bencinsko gorivo. Število dizelskih avtomobilov se je zmanjšalo za eno odstotno točko, število tistih na bencinsko gorivo pa povečalo za eno odstotno točko. Hibridni osebni avtomobili so predstavljali štiri odstotke, električni pa en odstotek voznega parka. Število hibridnih se je povečalo za 44 odstotkov na 53.800, električnih pa za tretjino na 16.900.
Najstarejše avtomobile imajo na Goriškem
Osebni avtomobili, registrirani lani v Sloveniji, so bili nekoliko starejši kot leto pred tem. Stari so bili v povprečju 11,3 leta, kar je 0,2 leta več kot v letu 2023. Povprečno najmlajše avtomobile so imeli v osrednjeslovenski statistični regiji (10,5 leta), najstarejši vozni park pa ostaja tisti v goriški statistični regiji (13,1 leta).