V zastavljenem roku ni prispela nobena zavezujoča ponudba za nakup jeklarne Štore Steel, uradno pa postopek še ni zaključen in bi se lahko tudi nadaljeval, smo izvedeli neuradno. Od šestih ponudnikov, ki so oddali nezavezujoče ponudbe je v ciljni ravnini kot možen prevzemnik ostala le družba Sii – Slovenska industrija jekla.
Prodajni postopek jeklarne je stekel na zahtevo bank upnic zreškega Uniorja, ki je s približno 30-odstotnim lastniškim deležem največji posamični lastnik Štore Steela, nato pa se vanj vključili tudi preostali lastniki. Za Uniorjem je druga največja lastnica Štore Steela, s petinskim lastniškim deležem, družba pooblaščenka Železar Štore, v kateri je večinski lastnik poslovnež Tomaž Subotič. Večja lastnika sta še Dinos in celjski Kovintrade, vsak s 15-odstotnim lastniškim deležem, 10,5-odstotka je v lasti več fizičnih oseb, okoli deset odstotkov predstavlja lastni družbeniški delež.
Prihodki od prodaje Štore Steela, ki zaposluje okoli 500 delavcev, so se lani znižali za petino, na slabih 152 milijonov evrov, pri čemer je bila ustvarjena izguba v višini 2,9 milijona evrov, medtem ko je leta 2022 podjetje ustvarilo 10.6 milijona evrov dobička. Po besedah direktorja Štore Steela Ivana Jurkoška je bilo lansko leto za jeklarstvo po svetu zgodovinsko najslabše leto. V letošnjem letu naj bi v štorski jeklarni poslovali dobičkonosno, prihodki pa naj bi se ocenah znašali okoli 132 milijonov evrov. Od vseh prihodkov jih v Štore Steelu okoli 60 odstotkov ustvarijo s prodajo izdelkov za avtomobilsko industrijo. V Štore Steelu sicer zaključuje naložbo v novi center sekundarne metalurgije v višini okoli 25 milijonov evrov, ki bo pričel obratovati v začetku prihodnjega leta. Poleg proizvodnje čistejšega jekla bo naložba jeklarni omogočila povečanje letne izdelave jekla iz obstoječih od 150.000 do 160.000 ton na od 180.000 do 190.000 letno.
Uniorjeva izguba bo visoka
Ne glede na to ali se bo prodajni postopek Štore Steel nadaljeval ali zaključil, lahko pričakujemo, da bodo banke od Uniorja še naprej zahtevale, da odproda svoj lastniški delež v štorski jeklarni. V prvem polletju letošnjega je bilo poslovanje je Unior 1,17 milijona evrov čiste izgube, medtem ko je bil na ravni celotne skupine dosežen dobiček v višini 4,6 milijona evrov. V celotnem letu 2024 bo po naših podatkih izguba izrazito višja, kar bo posledica enkratnih dogodkov: prevrednotenja oziroma odpisov vrednosti premoženja, potem ko je vodenje Uniorja na začetku junija prevzel Robert Vuga, pred tem dolgoletni direktor Ete Cerkno, eden od največjih proizvajalcev kuhalnih plošč na svetu.
V Uniorju bodo do konca leta zaprli proizvodni obrat v Starem trgu ob Kolpi, kjer bo brez dela ostalo 29 delavcev, od katerih se jih bo tretjina upokojila. Ker stalno posluje v rdečih številkah, nameravajo ukiniti strojegradnjo, ki je poleg proizvodnje odkovkov in ročnega orodja eden od treh proizvodnih programov. Natančneje, po naših podatkih, ga ne bodo popolnoma ukinili, ker morajo zagotavljati servisiranje prodanih strojev, novih naročil za izdelavo strojev pa ne bodo več sprejemali. V strojegradnji Unior zaposluje okoli 150 delavcev, od slabih 1600 v Sloveniji. Tiste, ki izpolnjujejo pogoje spodbujajo, da se upokojijo, nekatere bodo prezaposlili znotraj Uniorja, koliko jih bodo odpustili pa še ni znano.