V kratkem bi v Petrolu lahko vstopili v lastništvo Hranilnice Lon. Trenutno je v teku dokapitalizacija, v kateri je naprodaj 40.000 novih delnic, po ceni 105 evrov za delnico. Sedanji lastniki delnic, ki so pri dokapitalizaciji imeli prednost, so odkupili okoli 20.000 delnic, smo izvedeli neuradno. Če bi Petrolu uspel nakup preostalih 20.000 novih izdanih delnic, bi s tem v Hranilnici Lon, ki v resnici obratuje kot banka, postal približno 17-odstotni lastnik.
Odkupovanje delnic od manjših delničarjev
Po pridobitvi skoraj petinskega lastniškega deleža Hranilnice Lon lahko pričakujemo, da bo naftni trgovec, ki posameznih projektov ne želi komentirati, odkupoval delnice od preostalih lastnikov, vsaj do 75-odstotnega lastniškega deleža. Največji med njimi je postal prek podjetja Alea Iacta znani poslovnež Sergej Racman. V Racmanov krog poznavalci razmer uvrščajo še mariborsko družbo Siri investicije v lasti Sabine Selimović. Ta je lani delnice Hranilnice Lon odkupila od družbe Goldinar nekdanjega prvega finančnika Istrabenza Srečka Kende.
Selimovićeva je sicer življenjska sopotnica Dejana Šurbeka, direktorja družbe Viva, ki marca ni dobila koncesije za igralni salon na Vrtojbi. Večinski lastnik Vive pa je družba Astraea investicije ena v lasti mariborskega poslovneža Jožeta Kojca. Tudi Astraea je lani postala skoraj šestodstotna lastnica Hranilnice Lon. Igralniški projekt na Vrtojbi je pred leti zasnoval prav Racman, ki se med drugim ukvarja z igralništvom, vendar tudi njegovi družbi Alea Iacta kljub večkratnim poskusom ni uspelo pridobiti koncesije za igralni salon.
Hkrati je s ciljem, da okrepi svojo moč in pogajalski položaj, nastajal drugi blok lastnikov neodvisno od Racmana. Katere delničarje vse naj bi združeval, nam ni uspelo izvedeti. So pa med lastniki Hranilnice Lon nekateri znani poslovneži. Eden od njih je Otmar Zorn (četrti največji delničar), ki je v preteklosti predsedoval nadzornemu svetu Slovenskega državnega holdinga (SDH). V lasti ima 7,66 odstotka delnic. Drugi je gradbena družba Gic gradnje iz Rogaške Slatine Ivana Cajzka, v lasti pa ima slabih pet odstotkov Hranilnice Lon.
Vnovična dokapitalizacija v dobrem letu je bila potrebna, ker so morali lani oslabiti poslovno stavbo v višini 3,2 milijona evrov. To je prispevalo k izgubi v višini 2,5 milijona evrov, medtem ko je brez slabitve poslovne stavbe hranilnica leto 2017 sklenila s 119.000 evri dobička. »Zaradi oslabitve se je Hranilnica Lon ponovno znašla na točki, ko niso bila izpolnjena kapitalska pričakovanja, izražena kot zahtevana vrednost količnikov temeljnega in celotnega kapitala, ki ju na letni ravni predpiše Banka Slovenije,« so pojasnili v Hranilnici Lon. Dodali so, da morajo po odredbi Banke Slovenije izpolnjevanje vrednosti zahtevanih kapitalskih količnikov zagotoviti najkasneje do konca junija. Do takrat naj bi bila dokapitalizacija zaključena.
Racman zahteva predčasni odpoklic Medje in Lična
Ravno zaradi preveritve gradnje poslovne stavbe s strani posebnega revizorja in še nekaterih drugih poslov je Racmanova Alea Iacta zahtevala sklic izredne skupščine, ki bo v prvi polovici maja. V Hranilnici Lon so povedali, da poslovna stavba, ki je bila zgrajena leta 2011, v času predprejšnje uprave, tržno ni toliko vredna, kot je bilo z gradnjo v višini 11,6 milijona evrov vanjo investirano. Prav zato je bilo na revizijsko poročilo za leto 2016 podano mnenje s pridržkom. Na zahtevo Banke Slovenije so naročili cenitev vrednosti stavbe, ki je pokazala, da je vredna približno tri milijone evrov manj. Ob tem so v Hranilnici Lon poudarili, da je bila ob zadnji dokapitalizaciji nižja vrednost stavbe že vključena v ceno delnice v višini 99 evrov. V nasprotnem primeru bi bila za približno tretjino višja.
Racman zahteva tudi, da posebni revizorji preverijo, ali je hranilnica od začetka lanskega leta do februarja letos s kriptožetoni bitcoin poslovala skladno s predpisi. K temu ga je verjetno spodbudilo, da je Banka Slovenije Lonu februarja prepovedala prodajo kriptovalute na bankomatih. V Hranilnici Lon menijo, da Banke Slovenije ne bi bilo treba zaprositi za dovoljenje za prodajo bitcoinov, saj gre za podobno prodajo kot pri vrednotnicah za mobilno telefonijo. Poudarili so, da nikoli niso imeli v lasti bitcoinov. Ker pa gre za minorne zneske v poslovanju, odločitvi regulatorja niso oporekali. Po zahtevi za sklic skupščine je Racman z razširitvijo dnevnega reda zahteval še predčasni odpoklic dveh članov nadzornega sveta: Janka Medje, nekdanjega predsednika uprave Nove Ljubljanske banke (NLB), in Roberta Lična, ki je v preteklosti med drugim predsedoval nadzornemu svetu Darsa.
Lansko leto je Hranilnica Lon sklenila z bilančno vsoto v višini 259,3 milijona evrov, kar pomeni na letni ravni rast za dober odstotek. Vrednost kreditiranja se je povečala za 3,32 odstotka in presegla načrte, stanje posojil pa je konec lanskega leta znašalo skoraj 145 milijonov evrov. Iz rednega poslovanja v Lonu letos načrtujejo pol milijona evrov dobička.