Po približno petih letih lastništva v koprskem proizvajalcu sestavnih delov za avtomobilsko industrijo je italijanski finančni sklad Palladio Finanziaria spomladi 2022 Cimos prodal nemškemu finančnemu sklad Mutares. Od spremembe lastništva so si Cimosovi delavci veliko obetali. V času lastniških sprememb so namreč iz koprske družbe sporočili, da je Cimosov proizvodni program komplementaren z nekaterimi družbami, ki jih je Mutares lastniško že obvladoval (KICO, ISH), ter da bo Cimos deloval kot vzhodnoevropska platforma za Mutaresov segment avtomobilizma in mobilnosti.

Ali in kakšen način se bodo ti načrti udejanjili, ni znano, dejstvo pa je, da Cimosu pod taktirko nemških lastnikov ni uspelo priti na zeleno vejo. Nasprotno, sodeč po podatkih, ki smo jih pridobili v zadnjih dneh, bi bilo stanje v Cimosu lahko skrb zbujajoče. Z bankami upnicami si prizadevajo skleniti dogovor o odložitvi plačila trimilijonskega posojila, ki v plačilo zapade v teh dneh. Obenem naj bi si prizadevali za triletni moratorij za odplačevanje velikega dela posojil, ki skupaj znašajo okoli 40 milijonov evrov. Po besedah dobrega poznavalca razmer, ki ni želel biti imenovan, naj bi sicer Mutares ​ Cimosu posodil več kot deset milijonov evrov, za kar mu mora koprska družba plačevati 13-odstotne obresti.

V Kopru le še najete pisarne

Ob vsem tem pa Mutares načrtuje selitev proizvodnje tako iz Slovenije kot iz hrvaške Istre v srbsko Kikindo, kjer ima Cimos že skoraj dve desetletji livarno. Kot je ocenil eden od naših sogovornikov, bi Cimos v Srbiji lahko vzpostavil vso potrebno proizvodnjo za izdelavo avtomobilskih delov.

Pod taktirko nekdanjih italijanskih lastnikov je Cimos prodal številne nepremičnine, med drugim tovarno in poslovno stavbo v Kopru, v kateri zdaj najema pisarne. V Sloveniji ima koprska družba proizvodne zmogljivosti še v Vuzenici, kjer je livarna, v Senožečah in v Mariboru, kjer jih po prodaji nepremičnin najema. Koliko delavcev od 7000, kolikor jih je bilo v celotni skupini zaposlenih pred približno desetletjem, ima danes še službo v Cimosu, ni znano, konec leta 2022 pa je celotna skupina zaposlovala okoli 2500 ljudi; od tega v Sloveniji približno 600, na Hrvaškem okoli 700, v Srbiji 577, preostalo pa v BiH, kjer ima koprska družba prav tako proizvodne zmogljivosti.

Padec prihodkov in izguba

Do zaposlenih imajo v Cimos svojstven odnos. Potem ko bi morali delavcem na podlagi panožne kolektivne pogodbe za dejavnost kovinskih materialov in livarn s prvim junijem lani povečati plače za šest odstotkov, kar se ni zgodilo, so namesto tega odpovedali podjetniško kolektivno pogodbo, ne da bi upoštevali zakonsko določen šestmesečni odpovedni rok. Po pogajanjih s sindikatom so pred kratkim odpoved podjetniške pogodbe preklicali in se dogovorili, da bodo z letošnjim junijem plače povečali za sedem odstotkov. Poleg tega so v Cimosu preklicali tudi program presežnih delavcev, odpuščanja, tako belih kot modrih ovratnikov, pa potekajo na podlagi individualnih dogovorov z zaposlenimi. Ob tem mora vodstvo pri odpravninah upoštevati, kot da so se zaposlenim plače lani že zvišale za šest odstotkov, smo izvedeli neuradno. V primerjavi z drugim kvartalom so se stroški dela v tretjem četrtletju lani znižali za približno 430 tisočakov in so znašali 3,76 milijona evrov, je razvidno iz zadnjega objavljenega rednega poročila o poslovanju za tretje četrtletje. Zaradi pred leti sprožene prisilne poravnave morajo v Cimosu do zaključka insolventnega postopka za vsako četrtletje javno objavljati rezultate poslovanja.

Kot so v Cimosu izpostavili v zadnjem poročilu o poslovanju, so prihodki od prodaje v tretjem četrtletju znašali 49,9 milijona evrov, kar je bilo za skoraj petino oziroma 11,47 milijona manj kot v predhodnem kvartalu. Dosežena vrednost prodaje je bila v tretjem kvartalu nižja tudi v primerjavi z enakim obdobjem leta 2022, ko je znašala 52,5 milijona evrov in so bile cene izdelkov nižje. Tretji kvartal preteklega leta je zaznamovalo poslovanje v rdečih številkah, pri čemer je izguba znašala 95 tisočakov. V drugem četrtletju lani pa so v Cimosu ustvarili sedem milijonov evrov čistega dobička. Bistveno boljši poslovni izid v drugem četrtletju so v Cimosu utemeljili s 5,5 milijona evrov finančnih prihodkov kot posledico oblikovanja poštene vrednosti posojil. 

Priporočamo