Slovenski podjetniški sklad (SPS) namerava v sodelovanju z gospodarskim ministrstvom do leta 2028 potrošiti 1,5 milijona evrov za preoblikovanje samostojnih podjetnikov v družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.), slednjih v delniške družbe in obratno, zadrug v gospodarske družbe in obratno. V ta namen je SPS objavil javni poziv – vavčer za statusno preoblikovanje družb – za sofinanciranje upravičenih stroškov pri statusnih preoblikovanjih. Prepričan je, da bo statusno preoblikovanje podjetij pozitivno vplivalo na povečanje konkurenčnosti, dodane vrednosti in prihodkov od prodaje podjetij.
Navedbe o povečanju konkurenčnosti so pavšalne. Kot so povedali na SPS, se je podoben javni poziv izvajal že v prejšnji finančni perspektivi, torej v prejšnjem programu vavčerjev v obdobju 2019–2023, večinoma pa so bili prijavitelji tisti, ki so pojasnjevali, da statusno preoblikovanje za njihova podjetja pomeni, da bodo na trgu lahko nastopala drugače, s čimer se bo povečala njihova konkurenčnost, saj bodo lažje pridobivali projekte in s tem posledično povečevali prihodke od prodaje. Po pojasnilih SPS je finančni prispevek, ki je omejen na pet tisočakov, v povprečju manjši od 60 odstotkov sofinanciranja upravičenih stroškov projekta in prenizek, da bi lahko z gotovostjo trdili, da bo povečanje konkurenčnosti, dodane vrednosti ali prihodkov le posledica načrtovanega sofinanciranja.
Lažji dostop do virov financiranja
Po pojasnilih SPS je prednost preoblikovanja samostojnih podjetnikov v d. o. o. v tem, da d. o. o. omogoča bolj profesionalno upravljanje, kar povečuje ugled na trgu ter spodbuja pridobivanje novih strank in poslovnih partnerjev. »Predvsem večja podjetja in mednarodni kader rajši, zaradi večje pravne varnost in kredibilnosti, sodelujejo z d. o. o. Obenem preoblikovanje omogoča vključitev dodatnih vlagateljev ali partnerjev, kar odpira možnosti za inovacije in razvoj. Preoblikovanje v d. o. o. lahko prispeva tudi k ustvarjanju višje dodane vrednosti, saj podjetju omogoča lažje zaposlovanje strokovnjakov, ki lahko prispevajo k večji kakovosti storitev in izdelkov. Poleg tega ima d. o. o. boljši dostop do virov financiranja, kar olajšuje vlaganja v nove tehnologije in optimizacijo procesov, posledično pa se povečuje produktivnost in omogoča širitev proizvodnje ter vstop na nove trge,« so povedali na SPS. Kot ključno prednost so izpostavili omejeno odgovornost v d. o. o., saj so lastniki zaščiteni pred osebno odgovornostjo, kar povečuje pripravljenost na tveganja in vlaganja, povrhu pa d. o. o. v primerjavi s samostojnimi podjetniki omogoča enostavnejši prenos lastništva in dolgoročno zagotavlja kontinuiteto poslovanja.
Med prednostmi pri preoblikovanju d. o. o. v delniško družbo so na SPS izpostavili, da se z izdajo delnic in njihovo kotacijo na borzi podjetjem odpre dostop do širšega kroga vlagateljev, vključno z institucionalnimi investitorji. Tako pridobljen kapital omogoča širitev poslovanja, povečevanje proizvodnih zmogljivosti in intenzivno vlaganje v inovacije. Status delniške družbe poveča prepoznavnost in ugled podjetja, kar je ključnega pomena v konkurenčnih panogah in pri internacionalizaciji poslovanja. »Delniška družba lahko z omogočanjem dostopa do večjih investicij znatno prispeva k povečanju dodane vrednosti podjetja. Njena organizacijska struktura lahko privabi visoko kvalificirane kadre. Profesionalizacija upravljanja z nadzornim svetom in upravo dodatno zagotavlja učinkovitejše strateško odločanje ter dolgoročno optimizacijo poslovnih rezultatov,« so dejali na SPS. Delniška družba je tudi privlačna partnerica za strateška sodelovanja z večjimi podjetji, kar spodbuja vključevanje v globalne vrednostne verige, so dodali na SPS.
Poenostavljeno upravljanje
Pri preoblikovanju delniških družb v d. o. o. so na SPS med prednostmi izpostavili manjše administrativne in regulativne zahteve, kar omogoča hitrejše prilagajanje tržnim razmeram in znižanje stroškov poslovanja. »Zaradi poenostavljenega upravljanja lahko lastniki sprejemajo odločitve neposredno, brez zapletenih usklajevanj z delničarji ali nadzornim svetom, kar pospeši odzivanje na spremembe. Zaradi manjših stroškov upravljanja lahko ostane več sredstev, ki jih podjetje lahko nato usmeri v razvoj novih izdelkov ali storitev,« so pojasnili na SPS. Medtem ko je preoblikovanje iz d. o. o. v delniško družbo smiselno za podjetja, ki želijo povečati svoj kapital, izboljšati prepoznavnost in uvesti profesionalizirano upravljanje, je prehod iz delniške družbe v d. o. o. bolj primeren za podjetja, ki stremijo k poenostavitvi poslovanja, znižanju stroškov in večji osredotočenosti na specifične tržne niše, so dodali na SPS.
Po podatkih Statističnega urada RS je v Sloveniji okoli 122.300 samostojnih podjetnikov, približno 65.000 d. o. o. in 315 delniških družb. Kot so pojasnili na Ajpesu, se je od leta 2022 v d. o. o. preoblikovalo 55 samostojnih podjetnikov, iz d. o. o. se je v delniške družbe preoblikovalo šest podjetij, iz delniške družbe v d. o. o. pa 37 podjetij.