Za lestvico, ki so jo objavili letos, velja, da so vrednost bogastva ocenjevali 7. marca 2025. To je še posebno pomembno, saj so od tedaj ameriške pa tudi svetovne borze v luči nenavadne gospodarske politike Donalda Trumpa potonile in so nekateri milijarderji z Elonom Muskom na čelu v nekaj dneh izgubili stotine milijonov dolarjev. Tudi zaradi tega je Forbes začel objavljati dnevne lestvice milijarderjev, saj je bogastvo najbogatejših na svetu neposredno odvisno od gibanja borznih tečajev.

Prvo peterico obvladujejo tehnotajkuni

Ne glede na nedavne izgube je celotno bogastvo najbogatejših zemljanov vredno več kot bruto domači proizvod vseh držav na svetu, z izjemo ZDA in Kitajske. Trenutno najbogatejši zemljan po oceni Forbesa je seveda Elon Musk, sledi mu trojica tehnoloških bogatašev: Mark Zuckerberg, Jeff Bezos in Larry Ellison. Vsi ti tehnobogataši se radi fotografirajo s trenutnim ameriškim predsednikom. Peterico najbogatejših zaključuje prvi Evropejec na lestvici, Francoz Bernard Arnault, ki skupaj z družino upravlja podjetje LVMH, ki trži 75 prestižnih znamk od torbic Louis Vuitton do šampanjca Moët & Chandon, skratka bogati na račun najbogatejših. Šele na šestem mestu je »star kapital« v obliki milijard, ki jih je s finančnimi kupčijami pridelal 94-letni Warren Buffett.

Slovencev na seznamu ni, na njem pa se je ponovno znašla Hrvaška. Predstavlja jo ruski nepremičninski tajkun Vasilij Anisimov, ki sicer živi v Švici, a ima od leta 2003 hrvaški potni list.

Milijarderski ruski Hrvat

Skupno imajo na seznamu ZDA rekordna 902 milijarderja, sledita Kitajska s 516 milijarderji in Indija z 205 milijarderji, Nemčija pa ima 171 milijarderjev od skupno 772 milijarderskih Evropejcev. Na lestvici so bogataši iz 76 držav, mednje se je denimo letos prvič uvrstila Albanija s poslovnežem Samirjem Mano, lastnikom investicijskega konglomerata Balfin Group s sedežem v Tirani. Njegovo premoženje je ocenjeno na 1,4 milijarde dolarjev, v lasti pa ima številne balkanske nakupovalne centre in trgovine z elektroniko ter igračami. Slovencev na seznamu ni, na njem pa se je ponovno znašla Hrvaška. Predstavlja jo ruski nepremičninski tajkun Vasilij Anisimov, ki sicer živi v Švici, a ima od leta 2003 hrvaški potni list. Dobil ga je zaradi napovedi vlaganj v zdravstvene objekte. Tega sicer ni uresničil, a Hrvaška se je zaradi njega kljub vsemu uvrstila v elitni klub držav z milijarderji.

milijarderji lestvica

milijarderji lestvica

Milijarderski zvezdniki

Letos je na seznamu sicer 288 novih milijarderjev. Med njimi je tudi nekaj zvezdnikov, denimo Bruce Springsteen, Arnold Schwarzenegger in Jerry Seinfeld. Med novinci na seznamu je največ tehnotajkunov, tudi kriptobogatašev, med njimi pa je najbogatejša Merilyn Simons, ki je 31 milijard vredno premoženje podedovala po soprogu, investitorju Jimu Simonsu. Novopečena milijarderka je ena izmed 406 žensk, ki so na seznamu milijarderjev. Zanimivo je, da je skoraj tri četrtine vseh žensk na seznamu svoje bogastvo podedovalo, vključno z najbogatejšima zemljankama, dedinjo trgovinskega podjetja Walmart Alice Walton (101 milijarda dolarjev) in dedinjo francoske kozmetične hiše L'Oreal Françoise Bettencourt Meyers (81,6 milijarde dolarjev). Slednji se v zadnjem desetletju nenehno menjavata na vrhu seznama najbogatejših žensk. Alice Walton je letos na 15. mestu najbogatejših, tik za svojima bratoma. Zanimivo pa je, da je najbogatejša milijarderka, ki si je sama pridobila bogastvo, Švicarka Rafaela Aponte-Diamant, ki obvladuje pristanišča.

Najmlajši milijarder na seznamu je 19-letni Johannes von Baumbach, dedič nemškega farmacevtskega podjetja Boehringer Ingelheim. Najstnik, ki si je bogastvo razdelil s tremi brati in sestro, je vreden 5,4 milijarde dolarjev, v zvezi z njim pa je zanimivo to, da se družina tako striktno izogiba javnosti, da niti nemški mediji ne premorejo njegove fotografije. Sicer je najstarejši milijarder na seznamu star 103 leta, povprečna starost najbogatejših pa je 66 let. 

Priporočamo