Preživetje Mariborske livarne Maribor (MLM) v stoodstotni državni lasti že dlje časa visi na nitki, okoli 350 zaposlenih pa trepeta pred jutrišnjim dnem. V zadnjih mesecih sta spodletela že dva prodajna postopka, zdaj poteka tretji.
V ciljni ravnini se je septembra lani nemški finančni sklad Mutares, ki je leta 2022 prevzel Cimos, odločil, da MLM ne bo prevzel. Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja državno srebrnino, je novembra začel nov prodajni postopek, ki se je marca vnovič neuspešno končal. V SDH so tedaj pojasnili, da je edini ponudnik po opravljenem skrbnem pregledu MLM oddal zavezujočo ponudbo, ki pa ni bila sprejemljiva, saj je predvidevala take pogoje transakcije, katerih sprejetje bi pomenilo večmilijonsko nedovoljeno državno pomoč.
Proti koncu marca so v SDH objavili nov razpis za zbiranje nezavezujočih ponudb. Tako kot v minulem prodajnem postopku paradržavni sklad pripravljen eno največjih industrijskih podjetij v Mariboru prodati za en evro. Medtem ko je SDH v preteklem razpisu terjal, da prevzemnik po koncu transakcije zagotovi dodatna finančna sredstva v višini petih milijonov evrov – od tega vsaj dva milijona v obliki dokapitalizacije, preostalo pa z dolgoročnim finančnim posojilom oziroma na drug način, ki bi MLM omogočal likvidnost – je v aktualnem razpisu navedeno le, da bo moral kupec MLM priskrbeti sredstva, ki bi mariborski družbi omogočala nadaljnje delovanje in razvoj.
Če bi prevzemnik MLM to želel, je SDH pripravljen odkupiti cel nepremičninski kompleks, ki se v središču Maribora razprostira na približno petih hektarjih po ocenjeni tržni vrednosti 10,9 milijona evrov, s kupnino pa bi pobotal del svojih terjatev do SDH, ki znašajo okoli 14 milijonov evrov. V tem primeru je SDH kupcu pripravljen oddati nepremičnino za 1,1 milijona evrov letne najemnine. V razpisni dokumentaciji je paradržavni sklad izpostavil, da MLM ne morejo dokapitalizirati, mu dati dodatnih posojil, odpisati terjatev ali kakor koli drugače povečati svojo finančno izpostavljenost do družbe ali poslabšati svoj upniški položaj ter da niti SDH niti država MLM ne moreta odobriti dodatnih nepovratnih sredstev v kakršni koli obliki, saj bi to pomenilo nedovoljeno državno pomoč.
Poslovanje se izboljšuje
Agonija MLM se vleče že več kot desetletje. V tem času sta bila izvedena dva postopka prisilne poravnave, država pa je s pretvorbo terjatev v lastniški kapital postala lastnica družbe. Potem ko je Davor Šenija leta 2019 prevzel vodenje MLM, je kazalo, da so pred mariborskim proizvajalcem delov za avtomobilsko industrijo perspektivnejši časi. Toda nato je izbruhnila epidemija covida, ki so ji sledili kriza z dobavo čipov, vojna v Ukrajini, rast cen energentov in naraščanje obrestnih mer, kar je povzročilo inflacijo.
Pred kratkim so iz MLM sporočili, da je bilo lani veliko govora, da bodo končali v stečaju, vendar še vedno poslujejo in ustvarjajo spodbudne rezultate, ki nakazujejo, da so sposobni preživeti tudi v najtežjih razmerah na trgu, predvsem v avtomobilski industriji. V zadnjih mesecih se poslovanje izboljšuje, po naših podatkih je v prvih dveh mesecih letošnjega leta MLM posloval dobičkonosno.
Eden od predlogov, ki bi po prepričanju uprave v odhodu (februarja sta Šenija in Samo Iršič odstopila, poteka iskanje nove uprave) lahko izrazito izboljšala kočljiv položaj MLM, je, da bi SDH odkupil nepremičnino in jo nato oddal MLM v najem. Za posel prodaje nepremičnin SDH in nato njihovega najema je MLM pridobil tako imenovani test zasebnega investitorja. To pomeni, da bi bila izvedba tega posla skladna z obnašanjem zasebnih vlagateljev, s čimer so možni očitki evropske komisije o nedovoljeni državni pomoči ovrženi.
Načrtovana visoka rast prihodkov
Če bi se SDH odločil za izvedbo transakcije pobota obveznosti z nepremičninami MLM, bi bila neto vrednost izvedbe transakcije za 4,9 milijona evrov višja kot brez transakcije, smo neuradno izvedeli. V test zasebnega vlagatelja so bili vključeni podatki iz javnega razpisa za prodajo MLM – možnost odkupa nepremičnin za 10,9 milijona evrov, če kupec to želi, in njihov najem za 1,1 milijona evrov – kot tudi številni drugi podatki, med drugim projekcije poslovanja na podlagi nominiranih naročil iz avtomobilske industrije, ki pa lahko nazadnje bodisi odstopajo navzgor bodisi navzdol. Po naših podatkih naj bi po prognozah, katerih pomembno predpostavko predstavlja uspešno prestrukturiranje, MLM prihodke od prodaje z dobrih 40 milijonov evrov, kolikor so znašali lani, v letu 2027 povečal na 64 milijonov evrov, pri čemer naj bi čisti dobiček znašal 1,7 milijona evrov.
Po pojasnilih SDH so test zasebnega investitorja z namenom presoje morebitnih nedovoljenih državnih pomoči dolžni izvajati državni investitorji, pri čemer upoštevajo celovito finančno-poslovno situacijo v zvezi z opazovano naložbo. »Nihče pa testa ne more narediti na splošno oziroma namesto konkretnega investitorja v konkretnih okoliščinah, zasebnemu investitorju pa ga ni treba izvajati. Preizkus testa udeleženca v tržnem gospodarstvu mora biti primerljiv s testom, ki bi ga v podobnih okoliščinah izvedel razumen zasebni investitor udeleženec v tržnem gospodarstvu,« so pojasnili na SDH. Poudarili so, da mora takšen test temeljiti na realnih in preverljivih napovedih bodočega poslovanja družbe ter upoštevati vse naložbene vidike, kot je na primer tudi poseben upniški položaj, ki izvira še iz določil zakona o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank. »Zadnji postopek prodaje MLM za en evro je bil tudi vsebinsko test zasebnega investitorja, ki je bil izveden na dejanskem trgu, kot je znano, pa se noben zasebni investitor ni odločil za takšno naložbo,« so povedali v SDH. Dodali so, da s poslovodstvom MLM sodelujejo in si v okviru zakonskih možnosti prizadevajo za ohranitev podjetja, tako kot doslej pa bodo preučili vse pobude družbe o morebitnih dodatnih ukrepih prestrukturiranja, nabor katerih pa je zaradi pravil glede nedovoljenih državnih pomoči in upniškega statusa SDH močno omejen.