Dogodek je bil odlično obiskan, vprašanjem ni bilo videti konca, vse kaže, da je spanje pereč problem in tema, ki je ne gre spregledati niti, ko govorimo o vodilnem kadru.
Kako vemo, da nam primanjkuje spanja? Kdaj govorimo o bolezenskem stanju, kdaj je treba ukrepati?
Spanja nam primanjkuje takrat, ko se zjutraj težko zbudimo in ostanemo budni, imamo podnevi težave s povečano zaspanostjo in obstaja nevarnost, da zaspimo v monotonih situacijah, od katerih se najbolj bojimo zaspanosti med vožnjo, ki je pogost vzrok prometnih nesreč.
O kronični nespečnosti govorimo, kadar se javlja trikrat na teden tri mesece in ima oseba zaradi slabega spanja ponoči tudi težave podnevi. Takrat je smiselno obiskati specialista nevrologa, strokovnjaka za motnje spanja.
Kako razlikujemo med utrujenostjo in zaspanostjo?
Utrujenost je lahko posledica pomanjkanja energije, povečane fizične aktivnosti ali motnje razpoloženja. Zaspanost pa je povečana želja po spanju, ko oseba podnevi zadrema oziroma zaspi v situacijah, v katerih se sicer pričakuje normalna budnost. Sprva je to v monotonih situacijah, kot je branje, gledanje televizije, kasneje pa tudi med aktivnostjo – med delom, vožnjo avtomobila, govorom, hojo. Blaga prekomerna dnevna zaspanost je lahko posledica pomanjkanja spanja, ob hujši dnevni zaspanosti pa je treba izključiti motnjo dihanja med spanjem in različne centralne hipersomnije, na primer narkolepsijo.
Kaj razumemo pod pojmom »higiena spanja«?
Da imamo reden ritem spanja in budnosti vse dni v tednu, da smo podnevi fizično aktivni, da ne ležimo v postelji in ne spimo preko dneva, se zadržujemo na dnevni svetlobi, da nimamo prepoznega večernega obroka, nimamo fizične aktivnosti prepozno zvečer, se zvečer izogibamo alkoholu, kajenju, pred spanjem ne uporabljamo virov modre svetlobe, na primer telefona.
Koliko ljudi je kronično neprespanih? Ali so posamezne poklicne skupine še posebej izpostavljene?
Žal je kronične nespečnosti vedno več, zanjo trpi od 20 do 30 odstotkov splošne populacije. Kronično pomanjkanje spanja pa je pogosto tudi posledica nočnega dela oziroma dela v izmenah, zato imajo pogosto izmenski delavci veliko težav s spanjem.
Je nočno delo dejavnik tveganja za poklicne bolezni?
Nočno delo za zdaj ni priznano kot dejavnik tveganja za poklicne bolezni. So pa v tujini, na primer severnih državah EU, Franciji, posledice dolgoletnega nočnega dela, kot je karcinom dojke, tretirane kot poklicna bolezen.
V kaj vodi neprespanost? Zakaj je nevarna?
Kronično pomanjkanje spanja vodi v spremenjen metabolizem glukoze, debelost, arterijsko hipertenzijo, metabolne bolezni, dolgoročno tudi v povečano pojavnost srčno-žilnih bolezni. Na žalost tudi v povečano pojavnost karcinomov, na primer karcinom dojke pri ženskah, debelega črevesa pri obeh spolih in karcinoma prostate pri moških. Kronično pomanjkanje spanja vodi tudi v povečano nevarnost za nesreče pri delu in med vožnjo ter motnje razpoloženja.
Kaj se dogaja s spanjem in potrebami po spanju glede na življenjsko obdobje?
Spanje se skozi življenjska obdobja spreminja, ne le njegova količina, ampak tudi arhitektura. Mladostniki imajo zakasnjen ritem uspavanja in prebujanja, pri starejših pa je večerno uspavanje bolj zgodnje, tako kot je zgodnje tudi jutranje prebujenje. Z leti se zmanjšuje količina globokega spanja, hkrati postaja spanje bolj prekinjeno, več je kratkotrajnih prebujanj, kar je normalen fiziološki proces staranja.
Pomembno je, da v vseh starostnih obdobjih zadostimo osnovni potrebi po spanju, saj bomo le tako lahko uspešno delovali podnevi in bomo dolgoročno zaščiteni pred posledicami kroničnega pomanjkanja spanja, ki so bile omenjene.
Kolikšen delež slovenske populacije prejema tablete proti nespečnosti? Kdaj jih je treba predpisati, kdaj smo pri medikalizaciji preuranjeni?
Uspavala in zdravila za spanje so najpogosteje predpisana zdravila za centralno živčevje. Od 5 do 10 odstotkov splošne populacije v Sloveniji občasno prejema uspavala. Po mednarodnih, evropskih in ameriških smernicah pa je prva terapija izbora pri nespečnosti kognitivna vedenjska terapija, ki pa je, žal ne le pri nas, tudi drugje v EU, težko dostopna. Bolnik s kronično nespečnostjo sodi v subspecialistično ambulanto za motnje spanja, kjer specialist nevrolog s posebnimi znanji medicine spanja na podlagi anamneze in kliničnega pregleda vprašalnikov določi, ali gre za pravo nespečnost ali morda za motnjo cirkadianih ritmov oziroma drugo motnjo spanja, ki se prezentira kot nespečnost, kot so sindrom nemirnih nog, periodičnih gibov udov med spanjem, motnje razpoloženja. Na podlagi pregleda se zdravnik odloči o dodatnih laboratorijskih preiskavah in morebitnih drugih diagnostičnih metodah ter predlaga ustrezno nadaljnjo nefarmokološko oziroma farmakološko terapijo.
Kakšen učinek je imela Trumpova izjava, da jemlje melatonin, na prodajo tega? Kje so nevarnosti?
Melatonin je bil zelo popularen med epidemijo covida, ko je po izjavi Trumpa, da ga jemlje kot preventivo proti covidu, njegova prodaja strmo narasla. Zavedati se moramo, da je melatonin kronobiotik in da je njegova indikacija za premik cirkadianih ritmov, tj. bolezenskih stanj prehitevanja ali zaostajanja cirkadianega ritma, oziroma za kratkotrajno jemanje pri premagovanju jet-laga. Dolgotrajna uporaba melatonina je po pregledu pri specialistu pediatru s posebnimi znanji medicine spanja lahko indicirana tudi za motnje spanja pri otrocih z avtistično motnjo ali posameznimi nevro-degenerativnimi boleznimi. Melatonin ni uspavalo in nima indikacije za zdravljenje kronične nespečnosti.