Po podatkih ameriškega Urada za ekonomsko analizo je kalifornijski nominalni BDP leta 2024 dosegel 4,1 bilijona dolarjev, kar je malenkost več od japonskega (4,02 bilijona). Višji BDP imajo le ZDA, Kitajska in Nemčija. Kalifornija pa je vse te države prehitela po lanskem gospodarskem tempu s 6-odstotno rastjo.

Kalifornija je sicer ena izmed 50 zveznih držav ZDA, a je njeno gospodarstvo tako močno, da jo v primerjavah obravnavajo ločeno. Gre za po številu prebivalcev največjo zvezno državo (ima okoli 40 milijonov prebivalcev), ki je dom nekaterih največjih tehnoloških podjetij (Apple, Google, Meta, Tesla).

San Francisco Kalifornija

San Francisco z okolico je dom nekaterih največjih tehnoloških podjetij. Foto: Maja Grobelšek

»Ne sledimo svetu – postavljamo tempo,« je ob objavi vesti dejal kalifornijski guverner Gavin Newsom. Uspeh pripisuje vlaganjem v ljudi, trajnosti in inovacijam, poroča CNN. Ob tem je opozoril, da gospodarsko rast ogrožajo Trumpove carine, ki jih je uvedel brez soglasja Kongresa. Zato je Kalifornija vložila tožbo, s katero izpodbija zakonitost enostranskih carin proti Mehiki, Kitajski in Kanadi ter splošne 10-odstotne carine za ves svet.

Hollywood Los Angeles Kalifornija

Velik doprinos h kalifornijskemu gospodarstvu se ustvari v Hollywoodu. Foto: Maja Grobelšek

Po Newsomovih besedah so carine povzročile višje stroške, motnje v dobavah in milijardno škodo. Kalifornija je namreč močno odvisna od mednarodne trgovine – lani je imela skoraj 675 milijard dolarjev trgovinske menjave, pri čemer je več kot 40 odstotkov uvoza prihajalo iz Mehike, Kanade in Kitajske.

Priporočamo