V večjem delu se je zaključila tudi sezona objav rezultatov poslovanja za tretje četrtletje, ki je v povprečju pustila dober vtis. Od izdajateljev, ki so vključeni v svetovni indeks delnic MSCI World, jih je 87 odstotkov že poročalo o poslovnih rezultatih. Po podatkih Bloomberga so podjetja v povprečju presegla pričakovanja glede prodaje za slab odstotek, prodaja pa je rasla s stopnjo 3,6 odstotka. Dobički so medtem presegli pričakovanja za 6,8 odstotka in so rasli s stopnjo sedem odstotkov. Največje zasluge za rast poslovnih rezultatov so imela tehnološka podjetja, visoke stopnje rasti pa so izkazala tudi podjetja iz sektorja zdravstva in farmacije.
In kam bodo oči finančnih trgov uprte ob izteku letošnjega leta? Še naprej bo aktualna zimzelena spremljava kazalnikov stanja gospodarstva, vključno z inflacijo, zaposlovanjem, potrošnjo in industrijsko proizvodnjo. Zdravje gospodarstva bo namreč podlaga za ugotavljanje prihodnje inflacije, ki bo podlaga za ugibanje o višini obrestnih mer. Obrestne mere pa bodo vplivale na vrednotenje delniških in obvezniških trgov. Poleg tega se stalno spremlja vpliv geopolitičnih napetosti in vojn (Ukrajina, Bližnji vzhod …), katerih eskalacija bi lahko dvignila preplah med vlagatelji. Vendar našteto v resnici ni nič novega. Bolj jasen vtis o kupni moči potrošnikov bodo dali rezultati prodaje črnega petka. Za takšna in drugačna presenečenja lahko seveda poskrbi tudi Trumpova administracija z napovedjo ukrepov, ki jih finančni trgi še niso vračunali.
Kakšen je torej osrednji scenarij gibanja trgov v izteku leta? Podporo trenutnim tečajem nudijo poslovni rezultati in projekcije poslovanja. Za zdaj projekcije glede inflacije in višine obrestnih mer ostajajo dokaj stabilne. Trge bi lahko zamajal kakšen večji negativen dogodek oziroma presenečenje, ampak teh že po definiciji ne moremo predvideti. Zato obstaja velika verjetnost, da bodo finančni trgi zaključili leto z uspešno zgodbo, ki smo jo spremljali od začetka leta.