Poslovnež Jože Šinkovec je objavil prevzemno namero za nakup vseh delnic Kopitarne Sevnica, ki ji bo v roku enega meseca sledila prevzemna ponudba. V ta korak je bil Šinkovec prisiljen, saj je presegel tretji prevzemni prag, določen pri 75 odstotkih pridobljenih delnic.
V Kopitarni Sevnica, ki proizvaja kopita in obutev, je Šinkovec več let obvladoval malenkost več kot polovico delnic, z nedavnim nakupom svežnja 24,2 odstotka delnic pa je v Kopitarni Sevnica pridobil približno tričetrtinski lastniški delež. Ta sveženj delnic je kupil od Merkurja v stečaju. Stečajna upraviteljica Merkurja Simona Goriup je pojasnila, da je ocenjena vrednost 24,2 odstotka delnic znašala med 71.900 in 77.900 evrov, na javni dražbi, ki so se je udeležili trije dražitelji, pa je z njihovo prodajo iztržila 79.400 evrov. To pomeni, da je Šinkovec za delnico Kopitarne Sevnica odštel 1,13 evra, tolikšno ceno pa bi lahko ponudil tudi v prevzemni ponudbi. V tem primeru bi ga dokončna konsolidacija lastništva v Kopitarni Sevnica stala še dobrih 80 tisočakov.
Kolikšno odkupno ceno namerava ponuditi v prevzemni ponudbi, smo želeli vprašati Šinkovca, vendar na naša vprašanja ni želel odgovarjati. Kopitarna Sevnica ima sicer okoli 30 delničarjev, za Šinkovcem pa je največji lastnik nemška družba Bruder Wienkle. Družina Winkle je že leta 1886 v Sevnici ustanovila družbo za proizvodnjo kopit, ki je bila leta 1946 preimenovana v Kopitarno.
V čevljarski industriji je imel Šinkovec velike načrte. Leta 2012 se je namreč Kopitarna Sevnica potegovala za dokapitalizacijo tržiškega Peka, ki je kasneje končal v stečaju. Sevniška družba je bila Peko pripravljena dokapitalizirati s stvarnimi vložki (s proizvodnimi pripomočki, dizajnerskimi skicami, čevljarskimi kopiti…), Šinkovec pa naj bi pred leti v poslovnih krogih napovedoval, da mu bo prej ali slej uspelo prevzeti Peko, česar takrat ni želel komentirati. Poleg tega, da je lastnik Kopitarne Sevnice, je Šinkovec, gozdarski inženir, tudi eden od največjih posavskih lastnikov gozdov.
Plače se bodo zvišale za 13 odstotkov
Po pojasnilih vodje v finančno-računovodski službi Kopitarne Sevnica Marije Grm, ki je v preteklosti dvakrat krajše obdobje vodila to družbo, so se prihodki od prodaje lani znižali za okoli sedem odstotkov, na 7,8 milijona evrov. Pri tem je izvoz pomenil dobrih 55 odstotkov prihodkov od prodaje, ključni izvozni trgi so Hrvaška, Srbija, Nemčija, Italija in Avstrija.
Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), ki kaže, koliko sredstev družbam ostane za naložbe, vračilo posojil in izplačilo dobičkov lastnikom, je lani znašal okoli 800.000 evrov, kar na letni ravni pomeni povečanje za skoraj dvakrat. Tolikšno rast EBITDA je Grmova pripisala spremembam slovenskih računovodskih standardov, delno pa izboljšanju poslovanja. Čisti dobiček je po ocenah ostal na ravni predlanskega, ko je znašal 130.000 evrov. Od vsote vseh sredstev v višini 8,4 milijona evrov je imela Kopitarna Sevnica konec leta 2018 55 odstotkov lastniškega kapitala.
V Kopitarni Sevnica je zaposlenih okrog 120 delavcev. Po pojasnilih Grmove bo imel zakon o dvigu minimalne na poslovanje družbe velik vpliv, saj se bodo po ocenah plače v povprečju zvišale za 13 odstotkov. V letu 2018 so stroški dela v Kopitarni Sevnica znašali 2,13 milijona evrov, medtem ko je bila dodana vrednost na zaposlenega okoli 20.000 evrov. Največji dosežki minulega leta so krepitev blagovne znamke, razvoj koncepta trajnostne mode in optimiranje prodajnih kanalov, je dejala Grmova.
Razvejena maloprodajna mreža
Maloprodajna mreža Kopitarne Sevnica vključuje 36 prodajaln, od katerih jih je 15 v Sloveniji. Na Hrvaškem jih imajo 17, po dve pa v Srbiji in Severni Makedoniji. Na Hrvaškem in v Srbiji ima Kopitarna Srbija dve hčerinski podjetji, ki zaposlujeta približno 50 delavcev. Pred leti je v vojvodinskem Apatinu kupila zemljišče, na katerem je nameravala zgraditi novo tovarno, a je nato projekt ustavila.
Kopitarna Sevnica je tudi 29,33-odstotna lastnica invalidske družbe Inde v Sevnici. Enak delež imata še dve večji družbi iz istega mesta: Tanin Sevnica in Lisca. Inde, ki zaposluje okrog 75 delavcev, je leta 2018 ustvarila okoli dva milijona evrov prihodkov. Ta invalidska družba se ukvarja z montažnimi deli (sestavljanje, kompletiranje in pakiranje različnih komponent za naročnike), administrativnimi deli, čiščenjem prostorov in IT-storitvami, izvaja pa še usposabljanje invalidov na delovnem mestu.