Povolilna odločitev vlade, da z majem ne bo več regulirala cen pogonskih goriv, kar je vodilo v precejšnjo podražitev, je po Golobovih besedah nagajanje, na neki način se vlada maščuje ljudem. »Ker jih niso izvolili, naj plačujejo višje cene. To kaže na to, da so bili vsi bombončki dani na vrvici; zdaj ko so volitve mimo, se bombončki umikajo,« je dane ob robu izjave po koncu prvega kroga koalicijskih pogajanj dejal Golob. Pri podražitvah se mu sicer bolj kot vladno nagajanje zdi pomembno to, da je v trenutku, ko trg ne deluje, kar se po njegovem dogaja v Sloveniji, čas za pametno regulacijo.

Predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek je zaradi rekordnih cen pogonskih goriv slovenske prevoznike že pozval k podražitvi prevozov za vsaj deset odstotkov; v nasprotnem primeru se bodo transportna podjetja znašla v likvidnostnih težavah. Kot je povedal za STA, bo to za sabo potegnilo tudi nove podražitve blaga.

Ekonomist Bogomir Kovač pa o možni spirali dvigovanja cen in vse večji draginji za potrošnike pravi: »Cene energentov so vsesplošno prisotna kategorija, vgrajena na eni strani v inflacijski indeks, to pomeni na povpraševalni strani, hkrati pa tudi na stroškovni strani. Podražitev cen energentov se bo zato zagotovo odrazila na vseh ostalih elementih potrošniške verige. Proizvajalci in prodajalci bodo podražitev cen energetntov, v prvi vrsti nafte, prenesli na produkte in s tem na potrošnike, ki bodo tako tisti, ki bodo plačali končno ceno podražitev.«

Kot opozarja Kovač, je inflacija objektiven element z močnim psihološkim učinkom; vsi ekonomski subjekti jo bodo začeli vgrajevati v svoje osnovne cene in tako bo postala predmet preračunavanj in kalkulacij ter sprožila celo verigo povezanih učinkov, torej bo indeksirala; od podražitev cen dobrin do usklajevanja plač ter usklajevanja pokojnin. »Vse svetovne inflacije sicer vselej izhajajo iz energetskih, naftnih osnov. Tako je bilo v sedemdesetih in vsa osemdeseta leta v državah OECD, Slovenija pa se je inflacije, ki se je zaradi podražitev nafte začela v osemdesetih, rešila šele z vstopom v EU,« še ugotavlja Kovač.

Ko ni konkurence, se je
lažje usklajevati

Golob je opozoril na neverjetno usklajenost cen pogonskih goriv pri trgovcih z naftnimi derivati. Kot je dejal, so podražitve pod drobnogled vzeli tudi njihovi pravniki, v zadnjih podražitvah pa je opaziti sume kartelnega dogovarjanja. »Če se bo to nadaljevalo, bomo v Gibanju Svoboda pozvali agencijo za varstvo konkurence, da ukrepa proti trgovcem. Cene so tako neverjetno usklajene, da si zaslužijo podrobno analizo,« je še dejal.

Predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek je izpostavil veliko negotovost podjetij, ki se ukvarjajo s prevozi, pri čemer gre po njegovih besedah za politično krizo in špekulacije, nikakor pa ne za energetsko krizo, saj se svetovne zaloge nafte in plina niso nič zmanjšale.

Avtoprevozniki, ki imajo veliko težav že zaradi problematike delovnih dovoljenj in iskanja kadrov, so se zdaj znašli v še večjih težavah. Hkrati v Sloveniji ta trenutek nimajo sogovornika, saj je ena vlada v odhajanju, druga pa se še ni oblikovala.

Regulacija cen naftnih derivatov je po Piškovem mnenju na kratek rok edina in nujna rešitev, a na gospodarskem ministrstvu menijo drugače in vztrajajo, da so razmere na trgih normalne. To ne drži, saj so v nekaterih državah, na primer na Malti ali na Madžarskem, cene precej nižje, je še dodal prvi mož sekcije za promet, ki je imel s podražitvijo samo v svoji floti danes za 35.000 evrov višje stroške.

Vlada se je za začasno regulacijo maloprodajnih cen določenih naftnih derivatov odločila 14. marca zaradi hudih motenj na mednarodnem in domačem trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen. Najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi je določila pri 1,503 evra za liter, dizla pa pri 1,541 evra za liter.

Regulacija je veljala do konca aprila in vlada se je minuli petek, le nekaj dni po volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, ni odločila podaljšati. Cene naftnih derivatov se tako od 1. maja znova prosto oblikujejo na trgu in pričakovano so se v nedeljo krepko zvišale.

Priporočamo